Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Ból kolan u osoby starszej – jak go złagodzić?

Na kłopoty ze stawami kolanowymi zazwyczaj narażone są osoby starsze oraz takie, które mają problemy zdrowotne i mogą przeciążyć sylwetkę, np. przez nadwagę. Podobnie jest w przypadku seniorów, którzy przeszli urazy m.in. kontuzje, upadki i złamania. Jest to grupa najbardziej narażona na trudności z mobilnością stawów. Jak sobie radzić, gdy pojawia się ból kolan u osoby starszej?

Ból kolan u osoby starszej – przyczyny

U osób starszych zazwyczaj bazą wyjściową do powstania bólu kolan jest choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest przewlekłą dolegliwością układu ruchu i pojawia się w momencie, gdy uszkadza się chrząstka pełniąca funkcję ochronną dla kości. W takiej sytuacji organizm nie potrafi sam poradzić sobie z naprawą uszkodzeń, a skutkiem tego jest występowanie bólu.

Ból kolan to częsta przypadłość osób starszych, byłych sportowców, osób aktywnych fizycznie (również zawodowo) oraz osób z chorobami, które mogą obciążać sylwetkę i wpływać bezpośrednio na stan kości, stawów oraz chrząstek. Oprócz choroby zwyrodnieniowej stawów do przyczyn bólu kolana można zaliczyć:

 • chondromalację rzepki – rozmiękanie, a później pękanie chrząstki stawowej;
 • zerwanie więzadła;
 • nadwagę i otyłość;
 • przeciążenie pracą fizyczną;
 • dnę moczanową;
 • zakrzepica żył;
 • torbiel (cystę) Bakera;
 • uszkodzenie łąkotki;
 • kolano biegacza i kolano skoczka – dotyczy to głównie młodych, aktywnych osób, które nagle rozpoczęły swoją przygodę z aktywnością fizyczną, źle dobrali ćwiczenia oraz ich intensywność i przeciążyli stawy kolanowe;
 • zapalenie kaletki przedrzepkowej – kaletka pełni funkcję ochronną, zmniejszając tarcie między strukturami, które są obciążone;
 • guzy kośćca; 
 • konflikt rzepkowo-udowy.

Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny bólu kolan. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić nawet po potknięciu na prostej drodze, przez młodą, zdrową osobę, ale w tym artykule chcemy skupić się głównie na osobach starszych.

Sposoby na ból kolana u starszej osoby

Małe urazy czy zwichnięcia nie muszą być niezwłocznie konsultowane u lekarza. Często domowymi sposobami możemy pomóc sobie lub osobie, o którą się troszczymy, w walce z bólem. Warto jednak pamiętać, aby nie bagatelizować tej przypadłości i w przypadku ciągłego zaostrzania się bólu zgłosić się do specjalisty. Oto kilka sposobów na domowe radzenie sobie w chwili, kiedy występuje ból kolana u seniora.

Odpoczynek

Zazwyczaj wystarczy odpocząć 1-2 dni i ból kolana u seniora mija. Mowa tutaj o lekkich urazach. W przypadku poważniejszych dolegliwości okres rekonwalescencji może się wydłużyć.

Chłodzenie

Zastosowanie chłodzenia na bolące miejsce może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku. W tym celu można użyć specjalnych kompresów chłodzących, zakupionych w aptece. Możemy też wykonać zimny okład samodzielnie. Wystarczy zmoczyć chłonny ręcznik wodą, schłodzić go w lodówce lub zamrażarce i przyłożyć do miejsca, w którym odczuwamy ból. 

Okłady z kapusty

W razie wystąpienia drobnych urazów możemy skorzystać z bardzo naturalnej terapii w postaci okładów z kapusty. Mogą to być również okłady z octu jabłkowego czy tartego chrzanu.

Odpowiednie obuwie i podłoże

Warto zainwestować w odpowiednie obuwie, które utrzyma naszą nogę w stabilności, nie powoduje skręceń i zawahań, przez co jest dla seniora najbardziej odpowiednie. W tym przypadku dochodzi również do zawahań równowagi podczas kąpieli czy prysznica. Powodem tego może być niestabilne podłoże. Warto zaopatrzyć osobę starszą w specjalne maty antypoślizgowe do wanny czy pod prysznic.

Utrzymywanie właściwej masy ciała

Częstą przyczyną, która obciąża stawy, jest nadwaga. Jest to główny czynnik powodujący ból. Warto zadbać o odpowiednią dietę i codzienną dawkę ruchu seniora, aby unikać kłopotów ze zbyt dużą wagą. 

Rozciąganie

Stretching pozwala się rozluźnić, a napięte mięśnie prowadzą często do kontuzji. Pamiętajmy, żeby robić to delikatnie, aby sobie nie zaszkodzić. Bardzo dobrą formą rozciągania jest też joga, która jest szczególnie polecana dla osób starszych. Warto zapoznać się z podstawowymi ćwiczeniami. 

ból kolana u osoby starszej

Ból u seniora – kiedy do lekarza?

Do lekarza warto wybrać się wtedy, kiedy domowe sposoby nie pomagają, ból się powiększa i senior ma problemy z poruszaniem. Kłopotów z mobilnością nie powinno się bagatelizować, mogą one negatywnie wpłynąć na całość funkcjonowania organizmu.

Do jakiego lekarza się udać, kiedy boli kolano?

Zawsze na początku konsultujemy się z lekarzem rodzinnym, ponieważ w początkowej fazie choroby zaleci on odpowiednie leczenie i w razie potrzeby skieruje do innych specjalistów. Kiedy stwierdzi, że przypadek jest poważniejszy, wystawi skierowanie do ortopedy. Następnie lekarz rozpocznie diagnozowanie problemu. Po przeprowadzeniu badania RTG, USG czy tomografii komputerowej, będzie mógł  jednoznacznie stwierdzić, co dolega pacjentowi oraz jakie leki wdrożyć.

Pamiętajmy, że w pracy opiekunki w Niemczech ważna jest odpowiedzialność w stosunku do seniorów, dlatego nie możemy bagatelizować poważnych objawów. Jeśli pacjent zacznie skarżyć się na ból, najlepiej zgłosić to od razu do rodziny Podopiecznego. W sytuacji, kiedy posiadamy upoważnienie, możemy pojechać z nim do lekarza. W razie problemów z porozumieniem się w języku niemieckim polecamy skorzystać z naszego artykułu, w którym objaśniamy nazwy chorób po niemiecku.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Herborn (35745)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  01.08.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Inge (86l., 50kg, 150cm). Cierpi na demencję, osteoporozę i nadciśnienie. Ma zakłóconą orientację co do czasu, miejsca oraz osób. Jest osobą mobilną, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, na kał ma stomię. Opieka w nocy tylko w razie awarii (nie zdarza się to).

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z córką Podopiecznej, kupuje wszystko co jest potrzebne.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Belm (49191)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  21.07.2024


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Maria (86l., 73kg, 168cm). Cierpi na osłabienie starcze, reumatyzm i ma problemy z sercem. Komunikacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, wstaje i siada sama. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale profilaktycznie nosi wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Jest przyjazną, spokojną i miłą osobą. Lubi oglądać TV, słuchać muzyki i czytać książki. Wychodzi do Kościoła oraz restauracji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym razem z synem i wnukiem. Dla nich też się gotuje. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód z manualną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  30.07.2024


  Okres wyjazdu:

  do 20.09.2024


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (85l., 60kg, 159cm.) Cierpi na Alzheimera, ma podwyższony cholesterol i alergię na imbir. Nosi okulary. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest osobą mobilną, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.
  Jest otwarta, lubi towarzystwo, ale czasami jest wycofana. Lubi grać w karty, ale nie lubi przegrywać 😊 2x w tygodniu chodzi do Tagespflege 7:30-16:30.
  Mieszka w domu wielorodzinnym w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Na zleceniu jest samochód z manualną skrzynią biegów oraz rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Jak znieść obowiązkową kwarantannę?

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!

5 powodów, dla których warto zabrać podopiecznego na spacer!
Avoria