Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Podstawowa znajomość języka niemieckiego jest jednym z najczęstszych wymagań stawianych Opiekunkom osób starszych. Czy opieka w Niemczech bez języka jest możliwa? Jak bez ponoszenia kosztów nauczyć się słów i zwrotów używanych na co dzień? Jeżeli myślisz o wyjeździe do pracy jako Opiekunka osób starszych, ten poradnik jest dla Ciebie!

Język w pracy Opiekunki – dlaczego jest ważny?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech bez znajomości języka to popularny temat wśród osób zgłaszających się do agencji zajmujących się zatrudnianiem Opiekunek. Powód? Wiele kandydatek do pracy w tym charakterze deklaruje brak znajomości języka niemieckiego. Tymczasem jest to podstawa w branży opiekuńczej – sprawne posługiwanie się niemieckim ułatwia codzienną opiekę nad osobą starszą.

Opieka w Niemczech bez języka – znajomość niemieckiego jest niezbędna, aby:

 • porozumieć się z seniorem – zadania Opiekunki nie zawsze polegają jedynie na pomocy Podopiecznemu w codziennych czynnościach, ale również na zapewnieniu mu towarzystwa,
 • pozostać w kontakcie z rodziną seniora – z reguły najbliżsi Podopiecznego oczekują, że podczas rozmowy telefonicznej z Opiekunką uzyskają informacje o jego stanie czy samopoczuciu,
 • w razie konieczności wezwać pomoc – stan seniora może ulec pogorszeniu, a wówczas konieczne będzie wezwanie służb medycznych i poinformowanie bliskich, co trudno będzie zrobić bez języka niemieckiego.

Opiekunka w Niemczech często prowadzi też dom, a więc zajmuje się zakupami. To kolejna sytuacja, gdy znajomość niemieckiego choćby w stopniu podstawowym bardzo się przydaje.

Praca jako opiekunka w Niemczech bez języka – czy to możliwe?

Skoro znajomość języka niemieckiego w pracy z osobami starszymi jest tak istotna, to czy praca jako opiekunka w Niemczech bez języka jest w ogóle możliwa? Tak – sporadycznie bliscy seniora nie wymagają od opiekunki komunikowania się po niemiecku. Praca dla opiekunek bez języka niemieckiego najczęściej dotyczy domów polskich rodzin, które osiedliły się na terenie Niemiec.

Praca opiekunka Niemcy bez języka – dlaczego takie oferty są mniej korzystne:

 • propozycji pracy bez języka jest niewiele – stanowią one zaledwie ułamek wszystkich ofert trafiających do agencji pracy dla Opiekunek osób starszych,
 • Opiekunki nieznające języka najczęściej zarabiają mniej – Opiekunka w Niemczech bez języka niemieckiego nie może liczyć na taką samą pensję jak Opiekunka umiejąca się swobodnie komunikować.

Trzeba też pamiętać, że brak znajomości języka niemieckiego może być stresujący i frustrujący w różnych sytuacjach – np. u lekarza czy w sklepie.

Jaka znajomość języka jest wymagana do pracy Opiekunki w Niemczech?

Chociaż opieka w Niemczech bez języka jest możliwa, to zarówno ze względu na liczbę takich ofert, jak i mniej atrakcyjne warunki zatrudnienia, warto zainwestować w naukę niemieckiego. Jaki stopień znajomości języka jest wymagany?

Do opisu znajomości języków obcych wykorzystuje się poziomy zaawansowania. Skala przygotowana przez Radę Europy wyróżnia sześć poziomów: A1 (początkujący), A2 (podstawowy), B1 (średnio zaawansowany), B2 (ponad średnio zaawansowany), C1 (zaawansowany) i C2 (biegły). Osoby planujące pracę w charakterze Opiekunki na terenie Niemiec powinny znać niemiecki na poziomie co najmniej A2 lub B1.

Znajomość języka niemieckiego na poziomie A2 oznacza:

 • rozumienie najpopularniejszych słów i zwrotów dotyczących dnia codziennego, zainteresowań, podróży i pracy,
 • porozumiewanie się w rutynowych sytuacjach, np. podczas zakupów w sklepie,
 • umiejętność sporządzania prostych notatek związanych z potrzebami dnia codziennego.

Kolejnym stopniem zaawansowania jest poziom B1. Znajomość języka niemieckiego na tym poziomie daje jeszcze większy komfort – Opiekunka poradzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych.

Jak nauczyć się języka, aby opiekować się osobami starszymi?

Możliwości jest sporo – to choćby samodzielna nauka z książek i materiałów audiowizualnych, lekcje z native speakerem czy skorzystanie z oferty szkoły językowej. Opiekunka bez języka, którą interesuje kierunek wyjazdu taki jak Niemcy, nie musi jednak płacić za lekcje języka niemieckiego. Jako agencja opiekunek proponujemy niemiecki dla opiekunek. Jak wygląda nauka?

Na naszej stronie internetowej udostępniamy materiały dla opiekunek rozważających pracę z seniorami na terenie Niemiec. Przygotowany przez nas kurs niemieckiego to kilkadziesiąt lekcji pozwalających opanować codzienne słownictwo, w tym prawidłową odmianę czasowników i różne konstrukcje gramatyczne. Poszczególne lekcje są poświęcone m.in. autoprezentacji, porozumiewaniu się z seniorem i jego rodziną oraz typowym sytuacjom komunikacyjnym.

Atutem naszego kursu jest uwzględnienie słownictwa związanego z opieką nad seniorami. Po jego ukończeniu każda opiekunka będzie czuła się pewniej w różnych sytuacjach, z którymi może się spotkać podczas pracy.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

Depresja opiekunki

Depresja opiekunki

Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw

Dolegliwości po niemiecku – nazwy chorób i lekarstw

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?

Higiena osób starszych – jak dbać o seniora?
Avoria