Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Jak zostać Opiekunką w Niemczech bez języka? Podpowiadamy!

Podstawowa znajomość języka niemieckiego jest jednym z najczęstszych wymagań stawianych Opiekunkom osób starszych. Czy opieka w Niemczech bez języka jest możliwa? Jak bez ponoszenia kosztów nauczyć się słów i zwrotów używanych na co dzień? Jeżeli myślisz o wyjeździe do pracy jako Opiekunka osób starszych, ten poradnik jest dla Ciebie!

Język w pracy Opiekunki – dlaczego jest ważny?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech bez znajomości języka to popularny temat wśród osób zgłaszających się do agencji zajmujących się zatrudnianiem Opiekunek. Powód? Wiele kandydatek do pracy w tym charakterze deklaruje brak znajomości języka niemieckiego. Tymczasem jest to podstawa w branży opiekuńczej – sprawne posługiwanie się niemieckim ułatwia codzienną opiekę nad osobą starszą.

Opieka w Niemczech bez języka – znajomość niemieckiego jest niezbędna, aby:

 • porozumieć się z seniorem – zadania Opiekunki nie zawsze polegają jedynie na pomocy Podopiecznemu w codziennych czynnościach, ale również na zapewnieniu mu towarzystwa,
 • pozostać w kontakcie z rodziną seniora – z reguły najbliżsi Podopiecznego oczekują, że podczas rozmowy telefonicznej z Opiekunką uzyskają informacje o jego stanie czy samopoczuciu,
 • w razie konieczności wezwać pomoc – stan seniora może ulec pogorszeniu, a wówczas konieczne będzie wezwanie służb medycznych i poinformowanie bliskich, co trudno będzie zrobić bez języka niemieckiego.

Opiekunka w Niemczech często prowadzi też dom, a więc zajmuje się zakupami. To kolejna sytuacja, gdy znajomość niemieckiego choćby w stopniu podstawowym bardzo się przydaje.

Praca jako opiekunka w Niemczech bez języka – czy to możliwe?

Skoro znajomość języka niemieckiego w pracy z osobami starszymi jest tak istotna, to czy praca jako opiekunka w Niemczech bez języka jest w ogóle możliwa? Tak – sporadycznie bliscy seniora nie wymagają od opiekunki komunikowania się po niemiecku. Praca dla opiekunek bez języka niemieckiego najczęściej dotyczy domów polskich rodzin, które osiedliły się na terenie Niemiec.

Praca opiekunka Niemcy bez języka – dlaczego takie oferty są mniej korzystne:

 • propozycji pracy bez języka jest niewiele – stanowią one zaledwie ułamek wszystkich ofert trafiających do agencji pracy dla Opiekunek osób starszych,
 • Opiekunki nieznające języka najczęściej zarabiają mniej – Opiekunka w Niemczech bez języka niemieckiego nie może liczyć na taką samą pensję jak Opiekunka umiejąca się swobodnie komunikować.

Trzeba też pamiętać, że brak znajomości języka niemieckiego może być stresujący i frustrujący w różnych sytuacjach – np. u lekarza czy w sklepie.

Jaka znajomość języka jest wymagana do pracy Opiekunki w Niemczech?

Chociaż opieka w Niemczech bez języka jest możliwa, to zarówno ze względu na liczbę takich ofert, jak i mniej atrakcyjne warunki zatrudnienia, warto zainwestować w naukę niemieckiego. Jaki stopień znajomości języka jest wymagany?

Do opisu znajomości języków obcych wykorzystuje się poziomy zaawansowania. Skala przygotowana przez Radę Europy wyróżnia sześć poziomów: A1 (początkujący), A2 (podstawowy), B1 (średnio zaawansowany), B2 (ponad średnio zaawansowany), C1 (zaawansowany) i C2 (biegły). Osoby planujące pracę w charakterze Opiekunki na terenie Niemiec powinny znać niemiecki na poziomie co najmniej A2 lub B1.

Znajomość języka niemieckiego na poziomie A2 oznacza:

 • rozumienie najpopularniejszych słów i zwrotów dotyczących dnia codziennego, zainteresowań, podróży i pracy,
 • porozumiewanie się w rutynowych sytuacjach, np. podczas zakupów w sklepie,
 • umiejętność sporządzania prostych notatek związanych z potrzebami dnia codziennego.

Kolejnym stopniem zaawansowania jest poziom B1. Znajomość języka niemieckiego na tym poziomie daje jeszcze większy komfort – Opiekunka poradzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych.

Jak nauczyć się języka, aby opiekować się osobami starszymi?

Możliwości jest sporo – to choćby samodzielna nauka z książek i materiałów audiowizualnych, lekcje z native speakerem czy skorzystanie z oferty szkoły językowej. Opiekunka bez języka, którą interesuje kierunek wyjazdu taki jak Niemcy, nie musi jednak płacić za lekcje języka niemieckiego. Jako agencja opiekunek proponujemy niemiecki dla opiekunek. Jak wygląda nauka?

Na naszej stronie internetowej udostępniamy materiały dla opiekunek rozważających pracę z seniorami na terenie Niemiec. Przygotowany przez nas kurs niemieckiego to kilkadziesiąt lekcji pozwalających opanować codzienne słownictwo, w tym prawidłową odmianę czasowników i różne konstrukcje gramatyczne. Poszczególne lekcje są poświęcone m.in. autoprezentacji, porozumiewaniu się z seniorem i jego rodziną oraz typowym sytuacjom komunikacyjnym.

Atutem naszego kursu jest uwzględnienie słownictwa związanego z opieką nad seniorami. Po jego ukończeniu każda opiekunka będzie czuła się pewniej w różnych sytuacjach, z którymi może się spotkać podczas pracy.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Zaburzania odżywiania u osób starszych

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Rak skóry nie jedno ma imię

Rak skóry nie jedno ma imię
Avoria