Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Opieka nad osobą starszą z demencją może stanowić spore wyzwanie, szczególnie ze względu na postępujący charakter choroby i objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Problemy z pamięcią, orientacją czy komunikacją to tylko niektóre z zaburzeń, z jakimi muszą się mierzyć seniorzy. Jednakże istnieją pewne podstawowe zasady, które ułatwiają opiekę nad osobą chorą. Jeżeli jesteś opiekunką lub opiekunem, koniecznie sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Demencja u osoby starszej – co warto o niej wiedzieć?

Dla osób z demencją otaczający świat staje się nieco mniej jasny, oczywisty, a często wręcz trudny do zrozumienia, ponieważ tracą one kluczowe umiejętności poznawcze. Zatem co to jest demencja starcza, w najprostszych słowach? Osoby dotknięte tą chorobą zmagają się z umieszczaniem przedmiotów, sytuacji i ludzi w odpowiednim kontekście. Z powodu problemów z pamięcią mają ograniczony dostęp do wcześniejszej wiedzy i doświadczeń, które pomagały im radzić sobie w codziennych sytuacjach.

Zacierają się granice między rzeczywistością, snem i wspomnieniami. Często doświadczają halucynacji, które postrzegają jako prawdziwe. Należy podkreślić, że osobom z demencją trudno jest wytłumaczyć ich błędy w postrzeganiu rzeczywistości. Najlepszym podejściem jest próba zrozumienia emocji stojących za ich odczuciami.

Jak opiekować się osobą z demencją starczą? Najważniejsze informacje

Demencja to przewlekłe i postępujące schorzenie mózgu, które wpływa na funkcje intelektualne, poznawcze i emocjonalne. Jeśli zaobserwujesz u seniora pierwsze oznaki demencji, podjęcie konkretnych działań może poprawić jakość jego życia. Opieka nad chorym, powinna opierać się zatem na kilku filarach, które nie tylko ułatwią mu funkcjonowanie, ale też zadbają o jego bezpieczeństwo. Jak postępować z osobą chorą na demencję?

 1. Dieta – odpowiednie odżywianie jest kluczowe. Włącz do jadłospisu seniora produkty bogate w witaminy z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy, witaminy E, C oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
 2. Aktywizacja umysłu – regularne ćwiczenia umysłowe, jak krzyżówki czy czytanie, mogą opóźnić postępy choroby.
 3. Aktywność fizyczna – nawet zwykły spacer, przynosi korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu.
 4. Integracja społeczna – zachęcaj do uczestnictwa w zajęciach w Klubach dla Seniora lub innych grupach integrujących osoby starsze.
 5. Samodzielność – pozwól seniorowi wykonywać codzienne czynności samodzielnie – jest to kluczowe dla jego pewności siebie.
 6. Leki – upewnij się, że senior przyjmuje wszystkie przepisane leki.
 7. Komunikacja – bądź wyrozumiały i komunikuj się jednoznacznie. Niecierpliwość, a nawet agresja u seniora to dość częste zjawisko. Pamiętaj, że wiele sytuacji może być dla niego bardzo stresujących.
 8. Stabilność – wprowadź rutynę. Stworzenie i wywieszenie harmonogramu dnia może pomóc seniorowi w zachowaniu spokoju i wewnętrznej równowagi.
 9. Organizacja – oznacz szafki i przygotuj przypomnienia o codziennych czynnościach, takich jak zamykanie drzwi.
 10. Bezpieczeństwo – wyposaż seniora w identyfikator z podstawowymi danymi kontaktowymi.
 11. Wyrozumiałość – musisz być przygotowany na to, że mogą wydarzyć się trudniejsze momenty, np. kiedy senior nie rozpozna ani Ciebie, ani innych bliskich.

Jak rozmawiać z osobą z demencją? Przykłady konwersacji

Osoby cierpiące na demencję często czują się niezrozumiane, a nawet kontrolowane. Mają trudność z przyswojeniem motywów decyzji swoich opiekunów. Czują, kiedy ktoś w ich towarzystwie jest niezadowolony lub zdenerwowany z powodu ich zachowania. W bardziej zaawansowanym stadium choroby tracą jednak zdolność do nawiązywania emocjonalnego kontaktu. Jest to trudny etap dla bliskich, co sprawia, że nieocenione okaże się wsparcie w postaci profesjonalnej opiekunki w Niemczech.

Rozmowa z rodzicem lub innym członek rodziny z demencją wymaga cierpliwości i empatii. Oto kilka wskazówek:

 • Unikaj pytań otwartych – pytania zamknięte, wymagające konkretnej odpowiedzi, mogą być łatwiejsze.
 • Mów jasno i spokojnie.
 • Unikaj kłótni i nie poprawiaj usilnie seniora.

Przykład:
Zamiast mówić – Pamiętasz, że mieliśmy to omówić? Lepiej powiedzieć – Porozmawiajmy o tym.

jak opiekować się osobą z demencją

Jak nie postępować z osobą chorą na demencję?

Osoby z demencją są niezwykle wrażliwe. Często boją się nowych sytuacji i nie rozumieją otaczającego ich świata, dlatego:

 • nie bagatelizuj ich uczuć – choć mogą nie pamiętać dokładnych szczegółów, ich emocje są prawdziwe;
 • nie stawiaj ich w sytuacjach stresujących – unikaj głośnych hałasów lub zbyt wielu bodźców naraz;
 • nie lekceważ ich zdolności – pozwól im wykonywać proste zadania, które są w ich zasięgu.

Opieka nad osobą z demencją wymaga dużo cierpliwości, empatii i zrozumienia. Pamiętaj, im więcej będziesz wiedzieć na temat demencji, tym lepiej będziesz mógł pomóc swojemu bliskiemu. Szukaj wsparcia wśród lekarzy i specjalistów, dzięki którym zapewnisz swojemu podopiecznemu najlepsze warunki do prowadzenia szczęśliwego życia.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Stwardnienie rozsiane, a opiekunki

Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Avoria