Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki
Z pewnością znacie wszystkie obrzędy, tradycje i rytuały polskich ślubów. Czasami różnią się drobnymi detalami, zależnie od regionu, w którym Para Młoda decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów? Sprawdźcie, czy któraś z ciekawostek Was zaskoczy!
Polterabend- czyli polskie strojenie domów
Kojarzycie śląską tradycję rozbijania porcelany? W Niemczech mają dokładnie ten sam zwyczaj. Dzień przed zaślubinami Para Młoda oraz najbliższa rodzina zbierają się przed domem przyszłej Pani Młodej i tłuką porcelanowe przedmioty. Celem tego obrządku jest wypędzenie złych duchów, które według legendy, mają uciec z powodu hałasu. Jest jednak mały szczegół, który wyróżnia Niemców- nie musi być przy tym świadków, gdyż nie musi ich być w ogóle… w drodze do ołtarza.
Ważne! na naszej stronie możesz odbyć Darmowy kurs niemieckiego on-line
Rola świadków
Jak już wspomnieliśmy, świadkowie nie są wymagani podczas ceremonii zaślubin, jednak podczas reszty aktywności stanowią oni ważny element. To oni wspierają Parę Młodą zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania uroczystości. Tak jak u nas, są odpowiedzialni za zorganizowanie wieczora kawalerskiego i panieńskiego, a pomoc jest potrzebna szczególnie przy tym drugim.
Porywanie Panny Młodej
Wieczór panieński jest szczególnie wymagający ponieważ… uprowadza się Pannę Młodą! W całej zabawie biorą udział praktycznie wszyscy członkowie uroczystości. Rodzina i przyjaciele zabierają Pannę Młodą w tajemnicze miejsce. Zadaniem jej przyszłego męża jest odnalezienie swojej ukochanej. Kiedy to zrobi, musi wykupić od „porywaczy” Pannę Młodą poprzez zabranie swoich przyjaciół do pobliskiego baru.
Zakup butów
To bardzo ciekawa tradycja, która jest nieco utrapieniem dla właścicieli sklepów obuwniczych. Tradycja zobowiązuje przyszłą Pannę Młodą do zakupu ślubnych bucików i zapłacenia za nie monetami o nominale 1 Pfennig. Na szczęście jest to niemożliwe, bo dzisiejszą walutą w Niemczech jest Euro, więc handlarze mogą odetchnąć z ulgą. 😉 Tradycja pochodzi jeszcze za czasów, kiedy w kraju panowała bieda, a Panie Młode musiały bardzo oszczędzać, aby kupić wymarzone buty na ślub. Często zatem płaciły w drobnych, stąd taki przesąd.
Język niemiecki dla opiekunek – sprawdź, jakie to proste!
- Wesele w Niemczech
Samo wesele jest prawie tak samo huczne jak u nas. Prawie, z racji, że Niemcy robią to bardziej wystawnie. Przyjęcie weselne trwa dosłownie do białego rana, a gier i zabaw jest tyle, że rzadko który gość opuszcza salę przed świtem. Jedną z gier jest piłowanie pnia drzewa. Para Młoda staje naprzeciw siebie i wspólnie piłują konar. Na końcu sprawdza się, czyja część jest większa- będzie to odpowiedź, kto będzie w małżeństwie więcej dawał, a kto więcej brał.
Uroczystości weselne są pięknym obrzędem w każdym państwie. W Niemczech czy w Polsce – cały czas obowiązuje ta sama zasada. Mamy radować się wspólnie z parą, która zdecydowała być sobą na dobre i na złe.
Myślisz o pracy za granicą? sprawdź Atrakcyjny pakiet premii dla Opiekunek w Niemczech
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość