Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Zespół Charlesa Bonneta to choroba występująca u osób starszych, w związku z którą, u tych właśnie osób ukazują się omamy wzrokowe, tj. halucynacje. Jednocześnie warto zaznaczyć, że osoby, które mają ten zespół chorobowy, nie doświadczają innych objawów lub zaburzeń związanych ze stanem psychicznym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej chorobie i sprawdzimy, z jakiego powodu powstaje i jak się objawia.

Omamy wzrokowe – czym jest zespół Charlesa Bonneta?

Zespół Bonneta to choroba psychopatologiczna, która w większości przypadków występuje u osób starszych. Dotyczy ona osób ze współistniejącymi chorobami wzroku jak np. zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma (lub innymi chorobami wieku starczego). Charakteryzuje się omamami wzrokowymi lub halucynacjami.

Przyczyny omamów wzrokowych

Na ten moment nie ustalono, jaka jest dokładna przyczyna zespołu Charlesa Bonneta. Na pewno jednak jest ona powiązana z innymi chorobami wzroku. Istnieje teoria, że w związku z różnymi chorobami wzroku, do mózgu dochodzą sygnały, które wskazują na przewidzenia lub omamy.  Do tych chorób zaliczają się: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa.

Objawy omamów wzrokowych (zespołu Charlesa Bonneta)

Głównym i w większości przypadków jedynym objawem, jaki występuje wskutek zespołu Charlesa Bonneta, są halucynacje, które mogą dzielić się na dwa rodzaje:

 • halucynacje proste: błyski lub kolory;
 • halucynacje złożone: ludzie, zwierzęta, krajobrazy, budynki.

Warto zaznaczyć, że przewidzeniom nie towarzyszą innego typu halucynacje (np. węchowe czy słuchowe) i nie zauważa się przy tym objawów innych chorób neurologicznych czy psychicznych jak np. demencja.

Omamy wzrokowe (przewidzenia) – leczenie

Przewidzenia u osób starszych, które występują wskutek choroby Bonneta, często same ustępują i nie potrzebują leczenia farmakologicznego. Zazwyczaj trwają one około kilku lub kilkunastu miesięcy. Ciekawostką jest, że mimo tego, iż ta choroba nie ma powiązania z demencją, to często leczy się ją lekami właśnie na tę chorobę. Lekarze stosują również leki, które zapobiegają stanom depresyjnym. Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim iść z taką osobą do specjalisty, aby uświadomić, że zespół, na który choruje, nie jest chorobą psychiczną. Specjalista powinien również poinformować pacjenta o objawach, jakie mogą wystąpić w związku z tą chorobą oraz o zjawiskach współistniejących, np. o lęku.

leczenie farmakologiczne

Jak reagować na omamy wzrokowe u osób starszych?

W pracy jako opiekunka osób starszych, do osoby z omamami wzrokowymi trzeba podejść przede wszystkim odpowiedzialnie i cierpliwie. Nie można absolutnie wmawiać jej, że to, co widzi, nie istnieje. Trzeba ją wysłuchać, powiedzieć, że występuje jakiś problem i zaprowadzić do specjalisty, aby on się tym zajął.

Istnieją metody terapeutyczne, które poprawiają funkcjonowanie chorego, komfort jego życia i rodziny. Często przewidzenia znikają samoczynnie, np. po kilku lub kilkunastu miesiącach. W niektórych przypadkach można wprowadzić leczenie farmakologiczne lub psychoterapię prowadzoną przez lekarza (warto pamiętać, że zespół Bonneta to NIE JEST choroba psychiczna). Pozytywne efekty terapii zostaną zauważone zdecydowanie szybciej, jeśli leczenie lub terapia rozpocznie się w początkowej fazie powstawania omamów u osoby starszej. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Egenhofen (82281)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (92l., 54kg, 157cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca i ma małą, otwartą ranę na nodze – zajmuje się nią córka. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza jej się zakłócona orientacja co do czasu. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji krzesełko WC, windę przy schodach i rollator. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Opieka w nocy sporadycznie.

  Lubi towarzystwo, jest otwarta. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege. Przychodzi Pflege do insuliny.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z własną toaletą oraz dostępem do Internetu. W ciężkich zakupach pomaga rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca opiekunki za granicą – szansa na zatrudnienie w Niemczech

Praca opiekunki za granicą – szansa na zatrudnienie w Niemczech

Aktywny senior w okresie jesiennym

Aktywny senior w okresie jesiennym

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki
Avoria