Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?
Zespół Charlesa Bonneta to choroba występująca u osób starszych, w związku z którą, u tych właśnie osób ukazują się omamy wzrokowe, tj. halucynacje. Jednocześnie warto zaznaczyć, że osoby, które mają ten zespół chorobowy, nie doświadczają innych objawów lub zaburzeń związanych ze stanem psychicznym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej chorobie i sprawdzimy, z jakiego powodu powstaje i jak się objawia.
Omamy wzrokowe – czym jest zespół Charlesa Bonneta?
Zespół Bonneta to choroba psychopatologiczna, która w większości przypadków występuje u osób starszych. Dotyczy ona osób ze współistniejącymi chorobami wzroku jak np. zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma (lub innymi chorobami wieku starczego). Charakteryzuje się omamami wzrokowymi lub halucynacjami.
Przyczyny omamów wzrokowych
Na ten moment nie ustalono, jaka jest dokładna przyczyna zespołu Charlesa Bonneta. Na pewno jednak jest ona powiązana z innymi chorobami wzroku. Istnieje teoria, że w związku z różnymi chorobami wzroku, do mózgu dochodzą sygnały, które wskazują na przewidzenia lub omamy. Do tych chorób zaliczają się: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa.
Objawy omamów wzrokowych (zespołu Charlesa Bonneta)
Głównym i w większości przypadków jedynym objawem, jaki występuje wskutek zespołu Charlesa Bonneta, są halucynacje, które mogą dzielić się na dwa rodzaje:
- halucynacje proste: błyski lub kolory;
- halucynacje złożone: ludzie, zwierzęta, krajobrazy, budynki.
Warto zaznaczyć, że przewidzeniom nie towarzyszą innego typu halucynacje (np. węchowe czy słuchowe) i nie zauważa się przy tym objawów innych chorób neurologicznych czy psychicznych jak np. demencja.
Omamy wzrokowe (przewidzenia) – leczenie
Przewidzenia u osób starszych, które występują wskutek choroby Bonneta, często same ustępują i nie potrzebują leczenia farmakologicznego. Zazwyczaj trwają one około kilku lub kilkunastu miesięcy. Ciekawostką jest, że mimo tego, iż ta choroba nie ma powiązania z demencją, to często leczy się ją lekami właśnie na tę chorobę. Lekarze stosują również leki, które zapobiegają stanom depresyjnym. Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim iść z taką osobą do specjalisty, aby uświadomić, że zespół, na który choruje, nie jest chorobą psychiczną. Specjalista powinien również poinformować pacjenta o objawach, jakie mogą wystąpić w związku z tą chorobą oraz o zjawiskach współistniejących, np. o lęku.
Jak reagować na omamy wzrokowe u osób starszych?
W pracy jako opiekunka osób starszych, do osoby z omamami wzrokowymi trzeba podejść przede wszystkim odpowiedzialnie i cierpliwie. Nie można absolutnie wmawiać jej, że to, co widzi, nie istnieje. Trzeba ją wysłuchać, powiedzieć, że występuje jakiś problem i zaprowadzić do specjalisty, aby on się tym zajął.
Istnieją metody terapeutyczne, które poprawiają funkcjonowanie chorego, komfort jego życia i rodziny. Często przewidzenia znikają samoczynnie, np. po kilku lub kilkunastu miesiącach. W niektórych przypadkach można wprowadzić leczenie farmakologiczne lub psychoterapię prowadzoną przez lekarza (warto pamiętać, że zespół Bonneta to NIE JEST choroba psychiczna). Pozytywne efekty terapii zostaną zauważone zdecydowanie szybciej, jeśli leczenie lub terapia rozpocznie się w początkowej fazie powstawania omamów u osoby starszej.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość