Demencja starcza – najważniejsze informacje

Demencja starcza – najważniejsze informacje

Demencja jest chorobą, która obejmuje większość seniorów, którzy potrzebują opiekunki lub opiekuna. Nie ukrywajmy, jest to schorzenie, które dotyczy prawie wszystkich seniorów w podeszłym wieku. Temat niby oczywisty, ale nie każdy wie, czym ta choroba się charakteryzuje, jakie są jej objawy, a także skąd się bierze. Tym artykułem postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Co to jest demencja starcza?

Demencja = otępienie. Jest to choroba dotykająca głównie osoby w podeszłym wieku. Spowodowana jest zmianami w strukturze mózgu. Przede wszystkim chodzi o upośledzenie funkcji intelektualnych, takich jak: problemy z pamięcią, zaburzenia w zachowaniu oraz spowolnione myślenie.

Przyczyny demencji starczej

Zazwyczaj główną przyczyną występowania demencji u seniorów są inne choroby, tj.:

 • Parkinson,
 • Alzheimer,
 • Choroba Picka,
 • Choroba Huntingtona,
 • Nadczynność tarczycy,
 • Udar mózgu.

Demencję starczą rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego, a później przy pomocy rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy tomografii emisyjnej.

Objawy demencji starczej (otępienia starczego)

Objawy, które potencjalnie wskazują na otępienie starcze, mogą okazać się wynikiem innej choroby lub osłabienia narządów (m.in. tarczycy i wątroby). O pierwszych objawach demencji sugerują:

 • zaniki pamięci,
 • problem z koncentracją,
 • zmiany nastroju, problem z doborem słów,
 • problem ze świadomością,
 • dezorientacja co do czasu, miejsca oraz osób.

W najwcześniejszym stadium choroby występuje problem związany z zapominaniem codziennych czynności, problem z pamięcią krótkotrwałą, zaburzenia koncentracji, np. problem z prowadzeniem samochodu, zapominanie o wyłączeniu żelazka czy odwieczne pytanie: „czy na pewno zamknąłem drzwi?”.

W bardzo zaawansowanej fazie choroby, senior traci kontrolę nad własnym życiem. Nie jest w stanie sam funkcjonować. Gubi się, nic nie pamięta, nie wie z kim i o czym rozmawia, nie wie, która jest godzina i czy jest noc, czy dzień. Często w końcowej fazie demencji, ma również problem z mobilnością i często zaczyna być osobą leżącą.

starsza kobieta rozmawiająca przez telefon - objawy demencji

Leczenie demencji (otępienia starczego)

Po pierwsze: demencja jest nieuleczalna. Można z nią walczyć, ale nigdy nie wygramy z nią całkowicie. Możemy tylko spowolnić jej rozwój, zniwelować objawy. Lekarze i naukowcy do tej pory nie wynaleźli leku, który całkowicie zatrzymałby rozwój tej choroby. Niestety demencja starcza powoduje zmiany w naszym mózgu, przez co jej skutki są nieodwracalne.

Samo leczenie demencji polega na podjęciu próby złagodzenia objawów i często również uśmierzenia bólu. Mowa tu o lekach, które zwiększają stężenie acetylocholiny w organizmie, czyli substancji, która odpowiada za procesy pamięciowe człowieka. Można również zastosować suplementy diety, które dobrze wpływają na pamięć, oczywiście wszystko przy zaleceniach lekarza.

Na poprawę kondycji zdrowia (również psychicznego) ma wpływ dieta bogata w wartościowe składniki spożywcze. Na pamięć w szczególności pomagają ryby oraz orzechy.

Czym zająć chorego na demencję starczą?

Bardzo skuteczna w zapobieganiu rozwoju demencji jest aktywna praca z seniorem. Organizowanie mu czasu, ścisły harmonogram dnia i zajęcia pamięciowe, np. gra w memory, planszówki, szachy, warcaby, karty, krzyżówki czy łamigłówki.

Warto również wdrożyć w życie jak najwięcej sportu. Oczywiście nie mówimy tu o przebiegnięciu maratonu, co w przypadku seniorów nie byłoby do końca możliwe – przede wszystkim chodźmy z nimi na spacery i dodajmy do trybu życia lekkie ćwiczenia pomagające utrzymać seniora w ruchu.

starsza pani układająca puzzle - zapobieganie demencji

Jak rozmawiać z chorym na demencję starczą?

U osób chorych na demencję często występuje problem z porozumiewaniem się oraz z samym zrozumieniem. Stopień problemu będzie uzależniony od tego, na jakim etapie demencji jest senior. Z tym problemem nie można walczyć, jedynie trzeba próbować go zniwelować. To opiekunka lub inna osoba, z którą toczy się rozmowa – musi dostosować się do seniora. Przez chorobę nie zmieni się tej kolejności. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z osobą chorą na demencję:

 1. Zwracamy się do osoby chorej po imieniu, np. Anno lub Pani Anno i w ciągu rozmowy kilkukrotnie powtarzamy jej imię, tak aby nie wybić seniora z kontekstu rozmowy i samego uczestniczenia w niej.
 2. Patrzymy seniorowi w oczy i staramy się być na tej wysokości i pozycji co on.
 3. Upewniamy się, że senior zrozumiał przekaz. Jeśli nie, powtarzamy mu.
 4. Przypominamy seniorowi co jakiś czas, o czym toczy się nasza rozmowa, tak aby nie wybić go z tematu.

Demencja starcza a śmierć

Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie: „Ile żyje człowiek z demencją?”. Odpowiedź to około 8-15 lat od momentu zdiagnozowania pacjenta. Niewielki odsetek przypadków przeżywa nawet ponad 20 lat, ale warto zaznaczyć, że ta choroba zabiera nam to, co najpiękniejsze, czyli wspomnienia, dlatego jakość życia takiej osoby bardzo spada. Senior, który długo żyje z demencją, ma problem z komfortem życia i nie jest w stanie sam poradzić sobie z podstawowymi czynnościami, dlatego tak ważna jest pomoc, którą niosą opiekunki wyjeżdżające do Niemiec.

Opieka nad osobą z demencją starczą

Opieka nad osobą demencyjną to nie lada wyzwanie dla opiekunki. Po pierwsze rozmowa – wolna, spokojna, wyraźna. Opiekunka musi mieć pewność, że senior zrozumiał kontekst wypowiedzi, jeśli nie to trzeba będzie mu wszystko jeszcze raz powtórzyć. W trakcie rozmowy musimy również dobierać odpowiednie słowa. Z jednej strony, absolutnie nie możemy rozmawiać z nim jak z dzieckiem. Z drugiej strony, słowa, które dobieramy, muszą być zrozumiałe dla chorego. Pamiętajmy również o kontakcie wzrokowym, co pomaga w koncentracji seniora.

Osobie chorej na otępienie starcze trzeba odpowiednio zająć czas. Ważne jest, by nie była sama. Seniorzy chorzy na demencję chcą czuć, że są dla kogoś ważni i im potrzebni. Można ich włączać w obowiązki domowe, np. wycieranie łyżeczek, pomoc w przygotowywaniu potraw, wycieranie kurzy. Potrzebują również motywacji do działania oraz ogólnej aktywizacji. Wprowadzenie do życia lekkiej aktywności fizycznej, takiej jak spacery czy rozciąganie na pewno poprawi nie tylko samopoczucie seniora, ale również jego kondycję fizyczną.

Na tym etapie wiemy już, z czym zmaga się senior chory na demencję starczą oraz jak możemy mu pomóc. Większość opiekunek osób starszych wyjeżdżających do pracy do Niemiec musi mieć świadomość, że u osób w podeszłym wieku występują zaburzenia świadomości oraz problemy z orientacją co do czasu, miejsca oraz osób. Niełatwo odróżnić czy jest to demencja, czy Alzheimer. Warto zatem wcześniej przygotować się do tej roli i choćby przeczytać nasze artykuły, w których pokazujemy, jak poprawnie opiekować się osobą chorą na Alzheimera.

Po zapoznaniu się z zasadami oraz wskazówkami dotyczącymi współpracy z seniorami zachęcamy do sprawdzenia naszych ofert pracy dla Opiekunek w Niemczech. Poznaj szczegóły i wybierz zlecenie, które będzie dla Ciebie odpowiednie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  21.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Karl-Heinz ( 78l., 172cm, 125kg). Choruje na cukrzycę, nadciśnienie i ma problemy z poruszaniem. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, wstaje i siada z asekuracją, ale nie dźwiga się go. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, samo korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Zakupy są zamawiane on-line. Podopieczny je zamawia, ale zamawia wszystko co chce Opiekunka.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower. W odwiedziny przychodzi syn z psem.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Langwedel (24631)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  01.08.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmhild (71l., 175cm, 55kg). Choruje na nowotwór płuc i stwardnienie rozsiane. Nie ma demencji, jest całkowicie świadoma. Komunikacja również jest z nią w pełni zachowana. Porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego, ale robi to samodzielnie. Seniorka potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Oprócz standardowy pauzy jest 2x ½ dnia w tygodniu wolne.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Belm (49191)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  13.08.2024


  Okres wyjazdu:

  do 24.09.2024


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Maria (86l., 73kg, 168cm). Cierpi na osłabienie starcze, reumatyzm i problemy z sercem. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Komunikacja jest z nią zachowana. Porusza się przy pomocy balkonika, sama wstaje i siada. Potrzebuje lekkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama sobie zmienia wkładki.  Nie ma opieki w nocy.

  Jest osobą przyjazną, spokojną  i aktywną. Lubi spędzać czas w ogrodzie, oglądać TV i słuchać muzyki. Czyta książki, gotuje i wychodzi do restauracji. Podopieczna chodzi do Kościoła. Razem z nią mieszka syn z wnukiem i dla nich również się gotuje.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest samochód z manualną skrzynią biegów. Na zakupy jeździ Opiekunka z seniorką, nie ma z nimi żadnego problemu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Zawód przyszłości – opiekunka osób starszych

Zawód przyszłości – opiekunka osób starszych

Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?

Choroby żołądka, otyłość, migrena- jakie skutki ma dla nas krótki sen?
Avoria