Zrozumieć DEMENCJĘ

Zrozumieć DEMENCJĘ

Zapewne każda opiekunka lub opiekun osób starszych, nawet z niewielkim doświadczeniem, spotkał się już z pojęciem demencji. Nie każdy wie jednak, czym charakteryzuje się ta choroba, na czym polega i skąd się bierze, a bez znajomości tych podstawowych informacji, niełatwo jest obrać strategię obchodzenia się z chorym na demencję pacjentem. Aby więc ułatwić zrozumienie tej choroby, zgromadźmy podstawowe informacje na jej temat.

Opiekunka osób starszych a demencja

Demencja, zwana także otępieniem starczym, to choroba dotykająca wielu przedstawicieli starszego pokolenia. Choroba ta spowodowana jest zmianami w strukturze mózgu. Jako choroba objawiająca się głównie symptomami psychicznymi, nie tak łatwo ją jednak rozpoznać. Trzeba także pamiętać, że u każdej osoby może przebiegać inaczej. Istnieją jednak charakterystyczne objawy, które powinny zadziałać alarmująco na rodzinę, bliskich albo opiekunkę/opiekuna osoby starszej. Najbardziej wyraźnym i popularnym symptomem jest osłabiona pamięć. Często objaw ten jest bagatelizowany, ponieważ wydaje się być naturalnie związany z procesem starzenia się. Z czasem jednak mogą pojawiać się również: apatia, utrata motywacji i pogody ducha oraz ogólna niechęć. Demencja jest chorobą bardzo bliską chorobie Alzheimera, o której mowa będzie także w innym artykule. 

Jak już zostało wspomniane wcześniej, wszystko to, co składa się na chorobę otępienia starczego, przez bliskich może być widziane jako zwykłe objawy starzenia się. Z tego względu choroba ta jest często ignorowana, podczas gdy zachowanie osoby starszej interpretowane jest jako humorzaste i nieznośne. 

Warto więc pamiętać, aby nie zostawiać seniora samego ze swoją chorobą. Przede wszystkim, należy udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia koniecznych badań. Choć współpraca z osobą chorą na demencję może być trudna, podjęcie leczenia jest tutaj bardzo ważne. Należy więc taktownie i spokojnie namówić osobę starszą na taką wizytę. Objawy, które potencjalnie wskazują na otępienie starcze, mogą okazać się także wynikiem innej choroby lub osłabienia narządów (m. in. tarczycy i wątroby). W przypadku demencji nie możemy zapomnieć o cierpliwości w opiece nad chorym. Choć trwałych zmian w mózgu nie da się cofnąć, w walce z demencją pomocna jest aktywność intelektualna, m. in. ćwiczenia pamięci, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie, bogatej w witaminy (głównie D i E) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m. in. w olejach roślinnych oraz tłustych rybach.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o wymienionej wyżej cierpliwości i nie bagatelizowaniu problemu. Choć współpraca z podopiecznym chorującym na demencję może być trudna, nie jest to problem nie do pokonania.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Spiegelau (94518)


  Wynagrodzenie:

  1450 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  brak


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Isolde (90l., 160cm, 50kg). Choruje na demencję, przez co występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest po udarze i ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Po udarze ma problem z rozumieniem. Noce przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka syn, ale dla niego się nic nie robi. Podopieczna ma koty. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką, kuchnią i dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?

Tomasz Romanowski

Tomasz Romanowski

Osteoporoza – niewidzialna choroba

Osteoporoza – niewidzialna choroba
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.