Demencja starcza – najważniejsze informacje

Demencja starcza – najważniejsze informacje

Demencja jest chorobą, która obejmuje większość seniorów, którzy potrzebują opiekunki lub opiekuna. Nie ukrywajmy, jest to schorzenie, które dotyczy prawie wszystkich seniorów w podeszłym wieku. Temat niby oczywisty, ale nie każdy wie, czym ta choroba się charakteryzuje, jakie są jej objawy, a także skąd się bierze. Tym artykułem postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Co to jest demencja starcza?

Demencja = otępienie. Jest to choroba dotykająca głównie osoby w podeszłym wieku. Spowodowana jest zmianami w strukturze mózgu. Przede wszystkim chodzi o upośledzenie funkcji intelektualnych, takich jak: problemy z pamięcią, zaburzenia w zachowaniu oraz spowolnione myślenie.

Przyczyny demencji starczej

Zazwyczaj główną przyczyną występowania demencji u seniorów są inne choroby, tj.:

 • Parkinson,
 • Alzheimer,
 • Choroba Picka,
 • Choroba Huntingtona,
 • Nadczynność tarczycy,
 • Udar mózgu.

Demencję starczą rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego, a później przy pomocy rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy tomografii emisyjnej.

Objawy demencji starczej (otępienia starczego)

Objawy, które potencjalnie wskazują na otępienie starcze, mogą okazać się wynikiem innej choroby lub osłabienia narządów (m.in. tarczycy i wątroby). O pierwszych objawach demencji sugerują:

 • zaniki pamięci,
 • problem z koncentracją,
 • zmiany nastroju, problem z doborem słów,
 • problem ze świadomością,
 • dezorientacja co do czasu, miejsca oraz osób.

W najwcześniejszym stadium choroby występuje problem związany z zapominaniem codziennych czynności, problem z pamięcią krótkotrwałą, zaburzenia koncentracji, np. problem z prowadzeniem samochodu, zapominanie o wyłączeniu żelazka czy odwieczne pytanie: „czy na pewno zamknąłem drzwi?”.

W bardzo zaawansowanej fazie choroby, senior traci kontrolę nad własnym życiem. Nie jest w stanie sam funkcjonować. Gubi się, nic nie pamięta, nie wie z kim i o czym rozmawia, nie wie, która jest godzina i czy jest noc, czy dzień. Często w końcowej fazie demencji, ma również problem z mobilnością i często zaczyna być osobą leżącą.

starsza kobieta rozmawiająca przez telefon - objawy demencji

Leczenie demencji (otępienia starczego)

Po pierwsze: demencja jest nieuleczalna. Można z nią walczyć, ale nigdy nie wygramy z nią całkowicie. Możemy tylko spowolnić jej rozwój, zniwelować objawy. Lekarze i naukowcy do tej pory nie wynaleźli leku, który całkowicie zatrzymałby rozwój tej choroby. Niestety demencja starcza powoduje zmiany w naszym mózgu, przez co jej skutki są nieodwracalne.

Samo leczenie demencji polega na podjęciu próby złagodzenia objawów i często również uśmierzenia bólu. Mowa tu o lekach, które zwiększają stężenie acetylocholiny w organizmie, czyli substancji, która odpowiada za procesy pamięciowe człowieka. Można również zastosować suplementy diety, które dobrze wpływają na pamięć, oczywiście wszystko przy zaleceniach lekarza.

Na poprawę kondycji zdrowia (również psychicznego) ma wpływ dieta bogata w wartościowe składniki spożywcze. Na pamięć w szczególności pomagają ryby oraz orzechy.

Czym zająć chorego na demencję starczą?

Bardzo skuteczna w zapobieganiu rozwoju demencji jest aktywna praca z seniorem. Organizowanie mu czasu, ścisły harmonogram dnia i zajęcia pamięciowe, np. gra w memory, planszówki, szachy, warcaby, karty, krzyżówki czy łamigłówki.

Warto również wdrożyć w życie jak najwięcej sportu. Oczywiście nie mówimy tu o przebiegnięciu maratonu, co w przypadku seniorów nie byłoby do końca możliwe – przede wszystkim chodźmy z nimi na spacery i dodajmy do trybu życia lekkie ćwiczenia pomagające utrzymać seniora w ruchu.

starsza pani układająca puzzle - zapobieganie demencji

Jak rozmawiać z chorym na demencję starczą?

U osób chorych na demencję często występuje problem z porozumiewaniem się oraz z samym zrozumieniem. Stopień problemu będzie uzależniony od tego, na jakim etapie demencji jest senior. Z tym problemem nie można walczyć, jedynie trzeba próbować go zniwelować. To opiekunka lub inna osoba, z którą toczy się rozmowa – musi dostosować się do seniora. Przez chorobę nie zmieni się tej kolejności. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z osobą chorą na demencję:

 1. Zwracamy się do osoby chorej po imieniu, np. Anno lub Pani Anno i w ciągu rozmowy kilkukrotnie powtarzamy jej imię, tak aby nie wybić seniora z kontekstu rozmowy i samego uczestniczenia w niej.
 2. Patrzymy seniorowi w oczy i staramy się być na tej wysokości i pozycji co on.
 3. Upewniamy się, że senior zrozumiał przekaz. Jeśli nie, powtarzamy mu.
 4. Przypominamy seniorowi co jakiś czas, o czym toczy się nasza rozmowa, tak aby nie wybić go z tematu.

Demencja starcza a śmierć

Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie: „Ile żyje człowiek z demencją?”. Odpowiedź to około 8-15 lat od momentu zdiagnozowania pacjenta. Niewielki odsetek przypadków przeżywa nawet ponad 20 lat, ale warto zaznaczyć, że ta choroba zabiera nam to, co najpiękniejsze, czyli wspomnienia, dlatego jakość życia takiej osoby bardzo spada. Senior, który długo żyje z demencją, ma problem z komfortem życia i nie jest w stanie sam poradzić sobie z podstawowymi czynnościami, dlatego tak ważna jest pomoc, którą niosą opiekunki wyjeżdżające do Niemiec.

Opieka nad osobą z demencją starczą

Opieka nad osobą demencyjną to nie lada wyzwanie dla opiekunki. Po pierwsze rozmowa – wolna, spokojna, wyraźna. Opiekunka musi mieć pewność, że senior zrozumiał kontekst wypowiedzi, jeśli nie to trzeba będzie mu wszystko jeszcze raz powtórzyć. W trakcie rozmowy musimy również dobierać odpowiednie słowa. Z jednej strony, absolutnie nie możemy rozmawiać z nim jak z dzieckiem. Z drugiej strony, słowa, które dobieramy, muszą być zrozumiałe dla chorego. Pamiętajmy również o kontakcie wzrokowym, co pomaga w koncentracji seniora.

Osobie chorej na otępienie starcze trzeba odpowiednio zająć czas. Ważne jest, by nie była sama. Seniorzy chorzy na demencję chcą czuć, że są dla kogoś ważni i im potrzebni. Można ich włączać w obowiązki domowe, np. wycieranie łyżeczek, pomoc w przygotowywaniu potraw, wycieranie kurzy. Potrzebują również motywacji do działania oraz ogólnej aktywizacji. Wprowadzenie do życia lekkiej aktywności fizycznej, takiej jak spacery czy rozciąganie na pewno poprawi nie tylko samopoczucie seniora, ale również jego kondycję fizyczną.

Na tym etapie wiemy już, z czym zmaga się senior chory na demencję starczą oraz jak możemy mu pomóc. Większość opiekunek osób starszych wyjeżdżających do pracy do Niemiec musi mieć świadomość, że u osób w podeszłym wieku występują zaburzenia świadomości oraz problemy z orientacją co do czasu, miejsca oraz osób. Niełatwo odróżnić czy jest to demencja, czy Alzheimer. Warto zatem wcześniej przygotować się do tej roli i choćby przeczytać nasze artykuły, w których pokazujemy, jak poprawnie opiekować się osobą chorą na Alzheimera.

Po zapoznaniu się z zasadami oraz wskazówkami dotyczącymi współpracy z seniorami zachęcamy do sprawdzenia naszych ofert pracy dla Opiekunek w Niemczech. Poznaj szczegóły i wybierz zlecenie, które będzie dla Ciebie odpowiednie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Skąd wzięło się to święto? Sprawdź!

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Wady i zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Wady i zalety pracy jako opiekunka osób starszych

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?

Omamy wzrokowe u osób starszych – czy wskazują na zespół Charlesa Bonneta?
Avoria