Jak poprawnie opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Jak poprawnie opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

W dzisiejszym świecie praktycznie codziennie słyszy się o chorobach czy to nabytych, czy też genetycznych. Niestety, społeczeństwo będzie co raz bardziej narażone na różne schorzenia, z racji statystycznie zmniejszającej się odporności przeciętnego człowieka. W związku z tym warto przyjrzeć się niektórym dolegliwościom, nauczyć się je rozpoznawać, aż wreszcie potencjalnie z nimi obchodzić. Przykładem choroby cywilizacyjnej, której liczba zachorowań drastycznie wzrasta, jest Alzheimer. Jak się poprawnie opiekować osobą chorą na Alzheimera? Zobaczmy.

 

Skąd się wziął Alzheimer?

Alzheimer jest jedną z najczęściej spotykanych, nieuleczalnych chorób Europy. Pierwszy raz zdiagnozowano ją ponad 100 lat temu na terenie Niemiec. Pomimo tego, nasza wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona. Istnieje bowiem kilka teorii, które opisują źródła powstania tego schorzenia. Jedne mówią o zaburzeniu pracy neuroprzekaźników, drugie o całkowitym zaniku komórek nerwowych w mózgu.

Choroba Alzheimera powoduje problemy z ogólnym funkcjonowaniem organizmu. Dotyka najczęściej osoby po 65 roku życia, gdzie od tego momentu, z roku na rok, ryzyko zachorowania wzrasta o 1%. Niestety, przyczyny tej choroby są nadal nieznane. U około 5% chorych jest to spowodowane mutacją genów. U innych jest to nieprawidłowa dieta, otyłość, podwyższone ciśnienie, stres, cukrzyca czy urazy mózgu.

 

Typowe objawy

Niestety, nie jest łatwo zdiagnozować tę chorobę w jej początkowym stadium. Rozwija się bardzo powoli, a jej początkowe objawy są wręcz niezauważalne. Problemy z pamięcią czy koncentracją nie muszą od razu sygnalizować Alzheimera. Istnieje jednak sporo objawów, które powinny zwrócić nasza uwagę, szczególnie jeśli pojawią się u osób w podeszłym wieku. Są to:

 • cykliczne trudności w zapamiętywaniu wydarzeń;
 • drażliwość, wahania nastroju, a nawet agresja;
 • wyczerpanie organizmu;
 • trudności z mówieniem, dobieraniem słów;
 • zaburzenia wzroku i słuchu;
 • wycofanie się z życia społecznego;
 • spadek wagi;
 • drżenie rąk;
 • problem z wykonywaniem podstawowych czynności (np. podniesienie talerza);
 • pogorszenie pamięci długotrwałej.

 

Fazy choroby

Naukowcy wyróżniają 3 etapy choroby Alzheimera. Jeśli pracujesz na  co dzień ze starszymi osobami, te informacje powinny być ci znane.

Faza wczesna- zwana łagodnym otępieniem. Jej objawy to pojawienie się problemów w kontaktach międzyludzkich, zadawanie wielokrotnie tych samych pytań oraz problemy ze składnym wypowiadaniem się. Czasami pojawia się również gubienie przedmiotów, jak również wahania nastroju. Chora osoba w skutek tego zaczyna stronić od ludzi, nawet od rodziny.

Faza umiarkowana- nazywana otępieniem średnim, zaczyna wpływać istotnie na ośrodek mowy. Chory traci również zdolność rozpoznawania miejsc, przez co zanika mu zdolność orientacji w terenie. Zdarza się również, że nie rozpoznają oni członków rodziny, bądź mylą poszczególne osoby. Mając świadomość tych zaburzeń, stają się bardzo drażliwi, a nawet agresywni. W zaawansowanym stadium drugiej fazy mogą pojawić się także omamy, przez co wskazana jest nieustanna opieka nad seniorem.

Faza zaawansowana- choroba w tej fazie objawia się niemal w każdej funkcji organizmu. Pamięć zanika niemal całkowicie, a przez utratę zdolności mowy, chory traci kontakt z otoczeniem. Zaczynają pojawiać się problemy neurologiczne, skutkujące zaburzeniem poruszania się. Osoba chora większość czasu spędza w łóżku, a czas trwania fazy ostatniej wynosi maksymalnie 2 lata.

 

Opieka nad chorym

Osoba chorująca na Alzheimera powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza, a wizyty powinien odbywać w towarzystwie członka rodziny, aby ktoś bliski był poinformowany o obecnym stanie i dalszych działaniach w chorobie.

Jak się poprawnie opiekować osobą chorą na Alzheimera? Kiedy lekarz stwierdzi, że choroba się rozwija, następuje leczenie farmakologiczne, co może spowolnić nieco postępowanie Alzheimera. Dodatkowo należy odpowiedni przystosować środowisko, w którym przebywa chory, np. poprzez umieszczenie w domu czytelnych symboli czy karteczek przypominających. Dużą rolę w leczeniu odgrywają najbliższe osoby, a szczególnie opiekunka chorego, która powinna zadbać o bezpieczeństwo i komfort seniora.

Opiekunka osoby starszej, mająca kontakt z osobą chorą na Alzheimera, powinna być powiadomiona przez rodzinę o dokładnym stanie podopiecznego. Obowiązkiem jest posiadanie wiedzy na temat zarówno objawów choroby, jak i wszelkich możliwych działań w razie jej nasilenia. Bardzo istotne jest kontrolowanie stanu zdrowia podopiecznego oraz informowanie o każdej zmianie, której pojawienie się może przynieść ze sobą nieoczekiwanie negatywne skutki.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?

Golonka po bawarsku – jak ją przygotować?

Bayerische Schweinshaxe, czyli golonka po bawarsku to tradycyjny przepis niemiecki wywodzący się z terenów Bawarii....

Czytaj całość

Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Opiekunki pracujące w naszej firmie mają możliwość wyboru formy wypłaty swojego wynagrodzenia. Jedna część Opiekunów...

Czytaj całość

Siemię lniane – czy warto uwzględnić je w diecie seniora?

Siemię lniane – czy warto uwzględnić je w diecie seniora?

Siemię lniane to ziarenka lnu, które zalicza się do tzw. superfoods. Są to produkty bogate...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kirchlengern (32278)


  Wynagrodzenie:

  1800 € + 200 €


  Data wyjazdu:

  16.02.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bad Oeynhausen (32549)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  08.02.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kusterdingen (72127)


  Wynagrodzenie:

  1600 €


  Data wyjazdu:

  28.02.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Backnang (71522)


  Wynagrodzenie:

  1750 € + 200 €


  Data wyjazdu:

  01.03.2022

  Szczegóły

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Podopieczny osobą leżącą? Sprawdź jak się nim poprawnie opiekować

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.