Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Czy demencja i Alzheimer oznaczają to samo? I tak i nie. Ze względu na zaburzenia pracy mózgu chorobę Alzheimera można łączyć z demencją, jednak są to dwie oddzielne jednostki chorobowe. Ich objawy są częściowo zbliżone, jednak kluczową kwestią jest to, że Alzheimer może być przyczyną demencji, a ta zaś skutkiem choroby Alzheimera. W dalszej części artykułu wskazujemy różnice między tymi dwoma chorobami, co z pewnością będzie wsparciem do lepszego wykonywania obowiązków dla Opiekunek, których podopieczni cierpią na te przypadłości.

Jaka jest różnica między Alzheimerem a demencją?

Choroba Alzheimera jest przyczyną około 60% przypadków demencji. Nie jest to pełna skala objawów, jeśli chodzi o rozpoznanie tych dwóch chorób, więc nie można między tymi dwoma frazami postawić znaku równości. Czym się różni demencja od Alzheimera? Warto wiedzieć, że:

 • Demencja może mieć postać tymczasową lub odwracalną, a Alzheimer – NIE.
 • Demencja może mieć kilka przyczyn, m.in.: choroba Parkinsona, Huntingtona czy Creutzfeldta.
 • Demencja zaburza w naszym organizmie tylko czynniki psychiczne tj. pamięć, osobowość, a także wywołuje apatię. Alzheimer natomiast powoduje też problemy z mówieniem, przełykaniem czy chodzeniem.

Demencja a Alzheimer – poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych chorób.

Jak podaje Wikipedia, choroba Alzheimera to najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta”.

Objawy Alzheimera:

 • regularne zapominanie,
 • powtarzanie zadawania pytań,
 • gubienie przedmiotów,
 • problem ze znalezieniem właściwych słów,
 • depresja, rozdrażnienie,
 • problemy z mową, chodzeniem oraz przełykaniem.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat Alzheimera, przeczytaj nasz artykuł: „Alzheimer – co musi wiedzieć Opiekunka osób starszych?”.

To samo źródło definiuje demencję starczą jako grupę „chorób mózgu, powodujących długoterminowe i często postępujące obniżenie zdolności myślenia i zapamiętywania, które są na tyle poważne, że utrudniają, a często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie”.

Objawy demencji:

 • utrata pamięci,
 • dezorientacja,
 • problem z wykonywaniem zadań,
 • zmiany nastroju,
 • gubienie przedmiotów,
 • ogólne wycofanie z życia społecznego.

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat demencji i otępienia, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Demencja – najważniejsze informacje”.

starsza kobieta z obrączką - jak odróżnić demencję od alzheimera

Demencja starcza a Alzheimer – podsumowanie

Pytanie „czy demencja i Alzheimer to to samo” pojawia się dość często, dlatego jeszcze raz warto podkreślić, że nie. Demencja może wynikać z choroby Alzheimera, jednak Alzheimer nie musi być jej jedyną przyczyną. Alzheimer jest natomiast przykładem choroby, u której podłoża leży demencja, ale ze względu na inne objawy nie można ich ze sobą równoważyć.

Pamiętajmy, że jeżeli w naszym otoczeniu ktoś bliski zaczyna mieć niepokojące objawy, które mogą wskazywać na jedną z tych chorób, należy niezwłocznie udać się do lekarza neurologa. Ważną rolę odgrywają tu specjalne testy neuropsychologiczne, które pomagają w ocenie choroby. Dodatkowo lekarz zazwyczaj zaleca rezonans magnetyczny lub tomograf, aby wykluczyć inne przyczyny czy choroby.

Chciałabyś podjąć się opieki na osobą starszą? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech
Avoria