Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Czy demencja i Alzheimer oznaczają to samo? I tak i nie. Ze względu na zaburzenia pracy mózgu chorobę Alzheimera można łączyć z demencją, jednak są to dwie oddzielne jednostki chorobowe. Ich objawy są częściowo zbliżone, jednak kluczową kwestią jest to, że Alzheimer może być przyczyną demencji, a ta zaś skutkiem choroby Alzheimera. W dalszej części artykułu wskazujemy różnice między tymi dwoma chorobami, co z pewnością będzie wsparciem do lepszego wykonywania obowiązków dla Opiekunek, których podopieczni cierpią na te przypadłości.

Jaka jest różnica między Alzheimerem a demencją?

Choroba Alzheimera jest przyczyną około 60% przypadków demencji. Nie jest to pełna skala objawów, jeśli chodzi o rozpoznanie tych dwóch chorób, więc nie można między tymi dwoma frazami postawić znaku równości. Czym się różni demencja od Alzheimera? Warto wiedzieć, że:

 • Demencja może mieć postać tymczasową lub odwracalną, a Alzheimer – NIE.
 • Demencja może mieć kilka przyczyn, m.in.: choroba Parkinsona, Huntingtona czy Creutzfeldta.
 • Demencja zaburza w naszym organizmie tylko czynniki psychiczne tj. pamięć, osobowość, a także wywołuje apatię. Alzheimer natomiast powoduje też problemy z mówieniem, przełykaniem czy chodzeniem.

Demencja a Alzheimer – poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych chorób.

Jak podaje Wikipedia, choroba Alzheimera to najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta”.

Objawy Alzheimera:

 • regularne zapominanie,
 • powtarzanie zadawania pytań,
 • gubienie przedmiotów,
 • problem ze znalezieniem właściwych słów,
 • depresja, rozdrażnienie,
 • problemy z mową, chodzeniem oraz przełykaniem.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat Alzheimera, przeczytaj nasz artykuł: „Alzheimer – co musi wiedzieć Opiekunka osób starszych?”.

To samo źródło definiuje demencję starczą jako grupę „chorób mózgu, powodujących długoterminowe i często postępujące obniżenie zdolności myślenia i zapamiętywania, które są na tyle poważne, że utrudniają, a często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie”.

Objawy demencji:

 • utrata pamięci,
 • dezorientacja,
 • problem z wykonywaniem zadań,
 • zmiany nastroju,
 • gubienie przedmiotów,
 • ogólne wycofanie z życia społecznego.

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat demencji i otępienia, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Demencja – najważniejsze informacje”.

starsza kobieta z obrączką - jak odróżnić demencję od alzheimera

Demencja starcza a Alzheimer – podsumowanie

Pytanie „czy demencja i Alzheimer to to samo” pojawia się dość często, dlatego jeszcze raz warto podkreślić, że nie. Demencja może wynikać z choroby Alzheimera, jednak Alzheimer nie musi być jej jedyną przyczyną. Alzheimer jest natomiast przykładem choroby, u której podłoża leży demencja, ale ze względu na inne objawy nie można ich ze sobą równoważyć.

Pamiętajmy, że jeżeli w naszym otoczeniu ktoś bliski zaczyna mieć niepokojące objawy, które mogą wskazywać na jedną z tych chorób, należy niezwłocznie udać się do lekarza neurologa. Ważną rolę odgrywają tu specjalne testy neuropsychologiczne, które pomagają w ocenie choroby. Dodatkowo lekarz zazwyczaj zaleca rezonans magnetyczny lub tomograf, aby wykluczyć inne przyczyny czy choroby.

Chciałabyś podjąć się opieki na osobą starszą? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Stuttgart (70599)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Roswitha (87l., 70kg, 165cm). Cierpi na demencję i niewydolność serca. Nosi okulary. Ma problemy z orientacją co do czasu, miejsca oraz osób. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, potrzebuje pełnej pomocy przy wstawaniu do pozycji pionowej.  Przy higienie pomaga jej Pflegedienst. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka ze sprawnym mężem w mieszkaniu w centrum miasta (18 piętro). Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Burladingen (72393)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  15.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Anna (95l., 163cm, 56kg) Ma nowotwór żołądka (jest pod stałą kontrolą lekarzy). Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Podopieczna nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się samodzielnie. Jest pogodną, energiczną i wdzięczną osobą. Lubi kwiaty i krzyżówki. Sama się ubiera i dba o higienę. Noce przesypia.

  Pan Willi (97l., 160cm, 50kg). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza się, że się zapomina. Porusza się przy pomocy laski. Nie ma inkontynencji. Jest sympatyczną i wrażliwą osobą.  Sam się ubiera, ale potrzebuje wsparcia przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. Rodzina nie mieszka w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Depresja opiekunki

Depresja opiekunki

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce

Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy

Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość

Jak walczyć ze stresem? Poznaj kilka sposobów na tę dolegliwość
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.