Pierwsza pomoc w pracy opiekunki

Pierwsza pomoc jest od wielu lat dość powszechnie promowana. Jej obowiązkowe udzielanie osobie poszkodowanej jest często niezbędne, by utrzymać człowieka przy życiu. Sytuacje niestandardowe, wypadki i osłabienia zdrowotne, mogą być jednak sytuacjami stresującymi, zwłaszcza jeśli mowa o osobie starszej. Jak powinna postępować opiekunka w takich sytuacjach?
Na wstępie warto zaznaczyć, że osoby starsze, w porównaniu do tych w sile wieku, dużo gorzej znoszą wszelkiego rodzaju wypadki. Z tego względu, nie można ich bagatelizować, zwłaszcza, jeśli nasza wiedza na ten temat jest dość niewielka. W większości przypadków pierwsza pomoc będzie bezwzględne wiązała się z wezwaniem pogotowia. Przydatne jest w tym przypadku dobre poznanie stanu zdrowia podopiecznego, a także jego danych. Należy pamiętać adres osoby starszej lub mieć pod ręką spisaną notatkę, która go zawiera. Bez podania adresu, dyspozytor nie będzie w stanie przyjąć zgłoszenia o wypadku i nie wyśle karetki. Spytać może również o imię, wiek, a także aktualny i ogólny stan podopiecznego.
Ważnym jest, aby zapoznać się, jak powinna przebiegać pierwsza pomoc, w przypadku chorób, które dotykają danej osoby starszej. Można wtedy przygotować sobie pewne schematy działania, zawierające np. nazwy odpowiednich leków, numery telefonu do lekarzy i bliskich oraz inne wskazówki. Niezależnie od sytuacji, należy pamiętać, że często chcąc pomóc, możemy zaszkodzić poszkodowanemu, dlatego nie należy wykonywać czynności bezpośrednio związanych z medycyną, jeśli nie jesteśmy odpowiednio wykwalifikowani.
W przypadku zasłabnięcia lub upadku, często telefon na służby ratunkowe nie powinien być konieczny. Ważne jest jednak, aby w takich sytuacjach ulokować seniora w bezpiecznym miejscu, pozwolić mu odpocząć, przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajduje i – przede wszystkim – czujnie obserwować jego stan zdrowia.
Jeśli senior utraci przytomność i przestanie oddychać, należy stosować się do standardowej procedury udzielania pierwszej pomocy – wezwania pomocy, oceny własnego bezpieczeństwa, a następnie przystąpienia do wykonywania 2 wdechów ratunkowych i 30 uciśnięć klatki piersiowej.
Poważny uraz ciała, związany z upadkiem lub potłuczeniem, powinien być skonsultowany z lekarzem. Jeśli doszło do złamania kończyny, bezwzględnie zabronione jest jej samodzielne nastawianie.
Drgawki, zarówno te związane z epilepsją, jak i innymi chorobami układu nerwowego, mogą być dość stresującym doświadczeniem, zarówno dla pacjenta, jak i opiekunki. W takim przypadku powinno się przytrzymać pacjenta, szczególnie jego głowę, by uchronić go przed możliwymi urazami. Nie wolno wkładać podopiecznemu do ust żadnych przedmiotów!
Gdy zauważone zostanie u podopiecznego objawy udaru lub zawału, nie można zwlekać z wezwaniem pogotowia. W takim przypadku profesjonalna pomoc medyczna jest niezbędna.
Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia podopiecznego, jest kwestią niezmiernie ważną. Opiekunowie i opiekunki osób starszych w Niemczech, są osobami, które w wielu przypadkach mają największą szansę na udzielenie podopiecznemu wszelkiej niezbędnej pomocy.
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość