Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy

Czy to już menopauza? – zobacz jakie są jej charakterystyczne objawy

Klimakterium, zwane potocznie menopauzą, to pojęcie, które z pewnością nie raz obiło się nam o uszy. Niejednokrotnie słyszymy o licznych objawach, które mogą zwiastować ten stan. Warto jednak zaczerpnąć trochę naukowej wiedzy i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości związane z mitami w tym temacie, daletego zajęliśmy się zagadnieniem na Avoria.pl. Sprawdź, czy twoja wiedza jest prawdziwa.

Czym właściwie jest menopauza?

Klimakterium to stan, który przychodzi w życiu każdej kobiety. Charakteryzuje się on tym, że w organizmie zachodzą zmiany hormonalne i kobieta przestaje być płodna, nie mogąc już wydać na świat potomstwa. Najczęściej do zatrzymania tego cyklu dochodzi pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, jednak statystycznie jest to wtedy, kiedy kobieta kończy 51 lat. Wówczas przestaje mieć miesiączkę, a w jej jajnikach nie dochodzi już do owulacji poprzez zaburzenie w pracy hormonów. Jednak mało kto wie, że płodność zmniejsza się, a czasami nawet zanika, już 10 lat przed wystąpieniem menopauzy.

Jakie są pierwsze symptomy?

Jako pierwsza pojawia się perimenopauza- czyli okres, kiedy w organizmie kobiety ustaje produkcja komórek jajowych, jednak nie jest on zauważalny. Pierwsze objawy, które mogą zwrócić naszą uwagę to nieregularne miesiączkowanie. Tyczy się to zarówno zmniejszaniu się krwawienia, jak również wbrew pozorom, zwiększaniu. Przy tym bardzo często towarzyszą uderzenia gorąca, co prowadzi do nadpotliwości. Skóra w tym czasie może nadmiernie się czerwienić. Charakterystyczne objawy to też osteoporoza, zmniejszone libido lub drgawki. Takie dolegliwości mogą towarzyszyć kobiecie nawet do 2 lat. Często w tym czasie, z powodu zmian hormonalnych, ma problemy z wahaniami nastrojów, jak również z prawidłowym zasypianiem. Po tym wszystkim następuje tzw. postmenopauzą– czyli zatrzymanie produkcji komórek jajowych.

Co może (ale nie musi) być objawem menopauzy?

 • niepokój;
 • bezsenność;
 • częste bóle głowy;
 • bolące mięśnie;
 • zaburzenia koncentracji;
 • częste oddawanie moczu bądź inkontynencja;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • nadmierna potliwość;
 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju;
 • nieregularne cykle.

Powikłania- jak zapobiec?

Czas klimakterium to z pewnością dla każdej kobiety ciężki czas. Burza hormonów może niestety także doprowadzać do powikłań, które finalnie mogą powodować różne schorzenia. Jak uniknąć niechcianych chorób z tego powodu? Oto kilka wskazówek:

 • regularne badanie poziomu cholesterolu po 45 roku życia;
 • cykliczne pomiary ciśnienia;
 • zwiększenie aktywności fizycznej (wzmacnianie mięśni);
 • odstawienie tytoniu (niestety według danych statystycznych kobiety, które palą papierosy szybciej przechodzą w stan menopauzy);
 • suplementacja witaminy D;
 • regularne zażywanie produktów bogatych w wapń.

 

Bywają sytuacje kiedy menopauza daje się szczególnie we znaki i utrudnia funkcjonowanie. Wówczas najlepiej skonsultować taką sytuację ze swoim lekarzem rodzinnym bądź ginekologiem. Być może zalecana będzie specjalna terapia, która ma na celu uzupełnienie hormonów, których produkcja zanika, aby organizm mógł wolniej i dokładniej przyzwyczaić się do nowego funkcjonowania. Takie leczenie może trwać nawet do 7 lat, jednak znacznie poprawia samopoczucie kobiet. Więcej ciekawych porad na: https://avoria.com.pl/blog/

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Stuttgart (70599)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Roswitha (87l., 70kg, 165cm). Cierpi na demencję i niewydolność serca. Nosi okulary. Ma problemy z orientacją co do czasu, miejsca oraz osób. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, potrzebuje pełnej pomocy przy wstawaniu do pozycji pionowej.  Przy higienie pomaga jej Pflegedienst. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka ze sprawnym mężem w mieszkaniu w centrum miasta (18 piętro). Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wangen (73117)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  12.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gertrud (86l., 156cm, 64kg). Choruje na początkową demencję, osteoporozę, cukrzycę i ma inkontynencję, ale sama chodzi do toalety. Porusza się przy pomocy rollatora, sama wstaje i siada. Przychodzi do niej Pflegedienst do zakładania rajstop uciskowych i 1x w tygodniu do higieny. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sama w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do  dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Brak apetytu u Podopiecznego? Mamy na to radę!

Brak apetytu u Podopiecznego? Mamy na to radę!

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Klimatyzacja – mity i fakty

Klimatyzacja – mity i fakty

Inkontynencja u Seniorów

Inkontynencja u Seniorów
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.