Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Często spotykamy starsze osoby, dla których kawa jest codziennym rytuałem i nie wyobrażają sobie zmieniać tego przyzwyczajenia. Zaczynanie dnia od kubka kawy ma czasami swoje plusy, ale jak taka czynność wpływa na zdrowie i samopoczucie Seniorów? Czy należy odzwyczajać starsze osoby od spożywania kofeiny?
Plusy picia kawy
Kawa sama w sobie ma sporo aspektów pozytywnych dla organizmu człowieka, dlatego postanowiliśmy poruszyć zagadnienie na naszym https://avoria.com.pl/blog/. Przede wszystkim poprawia krążenie, co pomaga Seniorom z niedociśnienie, a także powoduje, że nie jesteśmy senni i ospali. Dodatkowo kofeina wspiera pamięć krótkotrwałą, dlatego zaleca się spożywanie jej osobom cierpiącym na zaburzenia w tej sferze.
Czasami kawa wspomaga pracę niektórych leków, jednak aby dowiedzieć się więcej w tym temacie, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ponadto, kofeina powiększa tzw. światło oskrzeli, co przyjaźnie wpływa na zdrowie Podopiecznych chorych na astmę.
Optymalne spożycie kawy dziennie: 2 słabe filiżanki naparu.
Negatywne strony
Nadmierne picie kawy może przyczyniać się niestety do wielu dolegliwości takich jak: bezsenność, rozgoryczenie, nadpobudliwość. Dodatkowo jeśli Senior choruje na inkontynencję może mieć większe problemy z utrzymaniem moczu z powodu moczopędnych właściwości naparu. Duże ilości kawy prowadzą także do wypłukiwania wapnia i magnezu, jak również podrażnienia błony śluzowej żołądka, co może skutkować bólami i dyskomfortem.
Warto też wiedzieć, że spożywanie kawy z mlekiem i cukrem jest bardzo szkodliwe dla zarówno młodego, jak i starszego organizmu. Mleko powoduje, że w kawie zmniejsza się wartość polifenoli, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu oraz chorób układu krwionośnego. Z kolei spożywając 3 filiżanki kawy dziennie, każdej z dwoma łyżeczkami cukru, sprawiamy, że przyswajamy aż 60% zalecanej dawki dziennego zapotrzebowania na cukier.
Istotne jest, aby zmian w żywieniu Seniora nie wprowadzać drastycznie i na siłę. Bywają sytuacje, w których Podopieczni spożywają duże ilości kawy i z pozoru może wydawać się to szkodliwe. Jednak, jeśli dana osoba pije kawę codziennie, nieprzerwanie od np. 20 lat, to odstawienie kofeiny może zadziałać zupełnie odwrotnie, powodując szok dla organizmu i różne schorzenia. Lepiej wówczas skonsultować pomysł odstawienia z rodziną i lekarzem.
Sprawdź także: Oferty pracy dla Opiekunek
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość