„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

W najbliższą niedzielę obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku przypada okrągła, setna rocznica, od kiedy Polska została wyzwolona. Nieco dumniej wywiesimy flagi i odśpiewamy hymn w wielu miastach. Jednak czy wiemy dokładnie co wydarzyło się 100 lat temu tego 11 listopada? Czy znamy historię, czy wywieszamy flagę, bo sąsiad tak robi? Warto przypomnieć sobie kilka faktów.

 

Od początku

Na to, że po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość złożyło się wiele czynników. Po pierwsze, należy cofnąć się do 5 listopada 1916 roku, w którym to Niemcy i Austro-Węgry podpisały akt o powstaniu Królestwa Polskiego. Po drugie, kilka miesięcy później powstała Tymczasowa Rada Stanu, której zaistnienie pokazało, że akt zaborców nie jest słowami rzuconymi na wiatr. Po trzecie, na przełomie 1917/18 roku Polacy w końcu dostrzegli okazję, kiedy zauważalnie pogarszały się stosunki między narodami ościennymi. Ta sytuacja dała nam prawdziwą nadzieję, więc zaczęto obmyślać plany, jak można by było doprowadzić do niezależnej Polski. Po czwarte, na początku 1918 roku odzyskanie niepodległości było co raz bliżej, z racji postanowienia ówczesnego prezydenta USA- Woodrowa Wilsona. Założył on plan na wchodzący w życie rok, w którym uwzględnił konieczność istnienia Niepodległej Polski.

Październik 1918 roku był już przedsmakiem wolności. Polacy odczuwali jak zaborcy słabną wprost proporcjonalnie do rosnącego konfliktu narodów. Niestety, euforia dała się we znaki również w negatywnych skutkach. Widząc na horyzoncie nowe możliwości, rozpoczęła się walka o przyszłą władzę. Roman Dmowski, stojący na czele Komitetu Narodowego Polskiego nie chciał ustąpić Józefowi Piłsudskiemu i Radzie Regencyjnej. Na szczęście, te potyczki nie wpłynęły na sprawne działania Narodu Polskiego.

 

Punkt kulminacyjny

Wielu z nas może nie wiedzieć, ale 11 listopada nie miało miejsca żadne przełomowe wydarzenie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było złożonym procesem, którego przyczyny już podaliśmy. Warto wiedzieć, że sprawująca ówcześnie władzę, Rada Regencyjna, wydała dekret o niepodległości już 7 listopada, po którym rozpoczęto rozbrajanie wojsk armii zaborczych. Po 3 dniach, do Warszawy przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. Z dniem 11 listopada nastąpiło oficjalne oddanie władzy zwierzchniej, przez sprawującą rządy Radę, w ręce Józefa Piłsudskiego, nadając mu status Naczelnego Wodza. Z dniem 16 listopada, Piłsudski oficjalnie poinformował Państwa ościenne, o powstaniu Niepodległego Państwa Polskiego.

 

Dlaczego więc 11 listopada?

Jak pokazują dane, Święto Niepodległości oficjalnie obchodzimy dopiero od 1937 roku. Do dzisiaj nie można jasno stwierdzić skąd taka data. Czytając ówczesne pamiętniki i spisy można zauważyć, że to właśnie 11 listopada nastąpiło prawdziwe poruszenie narodowe. Polacy wychodzili na ulice w euforii, wywieszali flagi i śpiewali patriotyczne piosenki. Z pewnością miało na to wpływ objęcie rządów przez Piłsudskiego. Cieszył się on szacunkiem i poparciem ze strony społeczeństwa, więc pojawienie się jego osoby być może dopiero wtedy obudziło we wszystkich Polakach poczucie wolności.

 

Budowanie niepodległej Polski trwało latami, a można rzec, że czasami nawet trwa do dziś. To aż, a może tylko, 100 lat, od kiedy Polska nie musi podlegać żadnemu z państw. Jesteśmy wolni, ale czy wdzięczni? Mamy prawo do sprawowania władzy, mamy prawo do decydowania kto tę władzę sprawuje. Czy zatem korzystamy z tych możliwości, za które jeszcze 100 lat temu ginęli nasi rodacy? Warto się nad tym pochylić, szczególnie w okrągłą rocznice Święta Niepodległości.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Bycie wsparciem dla osoby starszej

Bycie wsparciem dla osoby starszej

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?
Avoria