„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

W najbliższą niedzielę obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku przypada okrągła, setna rocznica, od kiedy Polska została wyzwolona. Nieco dumniej wywiesimy flagi i odśpiewamy hymn w wielu miastach. Jednak czy wiemy dokładnie co wydarzyło się 100 lat temu tego 11 listopada? Czy znamy historię, czy wywieszamy flagę, bo sąsiad tak robi? Warto przypomnieć sobie kilka faktów.

 

Od początku

Na to, że po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość złożyło się wiele czynników. Po pierwsze, należy cofnąć się do 5 listopada 1916 roku, w którym to Niemcy i Austro-Węgry podpisały akt o powstaniu Królestwa Polskiego. Po drugie, kilka miesięcy później powstała Tymczasowa Rada Stanu, której zaistnienie pokazało, że akt zaborców nie jest słowami rzuconymi na wiatr. Po trzecie, na przełomie 1917/18 roku Polacy w końcu dostrzegli okazję, kiedy zauważalnie pogarszały się stosunki między narodami ościennymi. Ta sytuacja dała nam prawdziwą nadzieję, więc zaczęto obmyślać plany, jak można by było doprowadzić do niezależnej Polski. Po czwarte, na początku 1918 roku odzyskanie niepodległości było co raz bliżej, z racji postanowienia ówczesnego prezydenta USA- Woodrowa Wilsona. Założył on plan na wchodzący w życie rok, w którym uwzględnił konieczność istnienia Niepodległej Polski.

Październik 1918 roku był już przedsmakiem wolności. Polacy odczuwali jak zaborcy słabną wprost proporcjonalnie do rosnącego konfliktu narodów. Niestety, euforia dała się we znaki również w negatywnych skutkach. Widząc na horyzoncie nowe możliwości, rozpoczęła się walka o przyszłą władzę. Roman Dmowski, stojący na czele Komitetu Narodowego Polskiego nie chciał ustąpić Józefowi Piłsudskiemu i Radzie Regencyjnej. Na szczęście, te potyczki nie wpłynęły na sprawne działania Narodu Polskiego.

 

Punkt kulminacyjny

Wielu z nas może nie wiedzieć, ale 11 listopada nie miało miejsca żadne przełomowe wydarzenie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było złożonym procesem, którego przyczyny już podaliśmy. Warto wiedzieć, że sprawująca ówcześnie władzę, Rada Regencyjna, wydała dekret o niepodległości już 7 listopada, po którym rozpoczęto rozbrajanie wojsk armii zaborczych. Po 3 dniach, do Warszawy przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. Z dniem 11 listopada nastąpiło oficjalne oddanie władzy zwierzchniej, przez sprawującą rządy Radę, w ręce Józefa Piłsudskiego, nadając mu status Naczelnego Wodza. Z dniem 16 listopada, Piłsudski oficjalnie poinformował Państwa ościenne, o powstaniu Niepodległego Państwa Polskiego.

 

Dlaczego więc 11 listopada?

Jak pokazują dane, Święto Niepodległości oficjalnie obchodzimy dopiero od 1937 roku. Do dzisiaj nie można jasno stwierdzić skąd taka data. Czytając ówczesne pamiętniki i spisy można zauważyć, że to właśnie 11 listopada nastąpiło prawdziwe poruszenie narodowe. Polacy wychodzili na ulice w euforii, wywieszali flagi i śpiewali patriotyczne piosenki. Z pewnością miało na to wpływ objęcie rządów przez Piłsudskiego. Cieszył się on szacunkiem i poparciem ze strony społeczeństwa, więc pojawienie się jego osoby być może dopiero wtedy obudziło we wszystkich Polakach poczucie wolności.

 

Budowanie niepodległej Polski trwało latami, a można rzec, że czasami nawet trwa do dziś. To aż, a może tylko, 100 lat, od kiedy Polska nie musi podlegać żadnemu z państw. Jesteśmy wolni, ale czy wdzięczni? Mamy prawo do sprawowania władzy, mamy prawo do decydowania kto tę władzę sprawuje. Czy zatem korzystamy z tych możliwości, za które jeszcze 100 lat temu ginęli nasi rodacy? Warto się nad tym pochylić, szczególnie w okrągłą rocznice Święta Niepodległości.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Puchheim (82178)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Erika (94l., 65kg, 155cm). Cierpi na Parkinsona, niewydolność nerek, polineuropatię i zakrzepicę. Jest świadomą osobą, czasami ma lekkie problemy z zapamiętaniem godzin. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki i pampersy. Noce przesypia.

  Pan Esterino (87l., 80kg, 172cm). Jest w pełni świadomą osobą, nie ma demencji. Porusza się samodzielnie. 1x w tygodniu potrzebuje wsparcia przy prysznicu, codzienną higienę wykonuje samodzielnie. Nie ma inkontynencji, korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest piętro z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.