„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

W najbliższą niedzielę obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym roku przypada okrągła, setna rocznica, od kiedy Polska została wyzwolona. Nieco dumniej wywiesimy flagi i odśpiewamy hymn w wielu miastach. Jednak czy wiemy dokładnie co wydarzyło się 100 lat temu tego 11 listopada? Czy znamy historię, czy wywieszamy flagę, bo sąsiad tak robi? Warto przypomnieć sobie kilka faktów.

 

Od początku

Na to, że po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość złożyło się wiele czynników. Po pierwsze, należy cofnąć się do 5 listopada 1916 roku, w którym to Niemcy i Austro-Węgry podpisały akt o powstaniu Królestwa Polskiego. Po drugie, kilka miesięcy później powstała Tymczasowa Rada Stanu, której zaistnienie pokazało, że akt zaborców nie jest słowami rzuconymi na wiatr. Po trzecie, na przełomie 1917/18 roku Polacy w końcu dostrzegli okazję, kiedy zauważalnie pogarszały się stosunki między narodami ościennymi. Ta sytuacja dała nam prawdziwą nadzieję, więc zaczęto obmyślać plany, jak można by było doprowadzić do niezależnej Polski. Po czwarte, na początku 1918 roku odzyskanie niepodległości było co raz bliżej, z racji postanowienia ówczesnego prezydenta USA- Woodrowa Wilsona. Założył on plan na wchodzący w życie rok, w którym uwzględnił konieczność istnienia Niepodległej Polski.

Październik 1918 roku był już przedsmakiem wolności. Polacy odczuwali jak zaborcy słabną wprost proporcjonalnie do rosnącego konfliktu narodów. Niestety, euforia dała się we znaki również w negatywnych skutkach. Widząc na horyzoncie nowe możliwości, rozpoczęła się walka o przyszłą władzę. Roman Dmowski, stojący na czele Komitetu Narodowego Polskiego nie chciał ustąpić Józefowi Piłsudskiemu i Radzie Regencyjnej. Na szczęście, te potyczki nie wpłynęły na sprawne działania Narodu Polskiego.

 

Punkt kulminacyjny

Wielu z nas może nie wiedzieć, ale 11 listopada nie miało miejsca żadne przełomowe wydarzenie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było złożonym procesem, którego przyczyny już podaliśmy. Warto wiedzieć, że sprawująca ówcześnie władzę, Rada Regencyjna, wydała dekret o niepodległości już 7 listopada, po którym rozpoczęto rozbrajanie wojsk armii zaborczych. Po 3 dniach, do Warszawy przybył zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. Z dniem 11 listopada nastąpiło oficjalne oddanie władzy zwierzchniej, przez sprawującą rządy Radę, w ręce Józefa Piłsudskiego, nadając mu status Naczelnego Wodza. Z dniem 16 listopada, Piłsudski oficjalnie poinformował Państwa ościenne, o powstaniu Niepodległego Państwa Polskiego.

 

Dlaczego więc 11 listopada?

Jak pokazują dane, Święto Niepodległości oficjalnie obchodzimy dopiero od 1937 roku. Do dzisiaj nie można jasno stwierdzić skąd taka data. Czytając ówczesne pamiętniki i spisy można zauważyć, że to właśnie 11 listopada nastąpiło prawdziwe poruszenie narodowe. Polacy wychodzili na ulice w euforii, wywieszali flagi i śpiewali patriotyczne piosenki. Z pewnością miało na to wpływ objęcie rządów przez Piłsudskiego. Cieszył się on szacunkiem i poparciem ze strony społeczeństwa, więc pojawienie się jego osoby być może dopiero wtedy obudziło we wszystkich Polakach poczucie wolności.

 

Budowanie niepodległej Polski trwało latami, a można rzec, że czasami nawet trwa do dziś. To aż, a może tylko, 100 lat, od kiedy Polska nie musi podlegać żadnemu z państw. Jesteśmy wolni, ale czy wdzięczni? Mamy prawo do sprawowania władzy, mamy prawo do decydowania kto tę władzę sprawuje. Czy zatem korzystamy z tych możliwości, za które jeszcze 100 lat temu ginęli nasi rodacy? Warto się nad tym pochylić, szczególnie w okrągłą rocznice Święta Niepodległości.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Aktywność Seniora – 5 sposobów na wiosenne spędzanie czasu z Podopiecznym

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Opieka nad osobami starszymi, a urazy kręgosłupa

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki
Avoria