Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt. Mimo wielu podobieństw w obchodach tych dni nasi zachodni sąsiedzi mają też własne tradycje i zwyczaje. Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech? Co najczęściej zaskakuje Polaków, którzy po raz pierwszy spędzają Wielkanoc w niemieckim domu?

Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech?

Jajka, cukrowy baranek i wielkanocny zajączek – to symbole Wielkanocy, bez których trudno wyobrazić sobie stoły w Polsce i Niemczech. Jednak Niemcy świętują ten czas trochę inaczej niż Polacy. Różnice są widoczne na wielu płaszczyznach – dotyczą wystroju domów, sposobu wręczania upominków dzieciom, potraw wielkanocnych i rzeczy, które zostają poświęcone.

Malowanie pisanek

Wielkanoc w Niemczech to oczywiście dekorowanie jajek. Jakie występują różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech w tym zakresie? W Wielki Czwartek w Niemczech popularne jest barwienie jajek na zielono – wpisuje się to w charakter tego dnia, który przebiega pod znakiem koloru zielonego.

Niemcy przygotowują pisanki wielkanocne również z myślą o zawieszeniu ich na baziach, krzewach i drzewach w ogrodzie. Ten zwyczaj jest znany pod nazwą „Osterbaum”. Ozdobione na wiele sposobów wydmuszki wprowadzają świąteczną atmosferę i sprawiają, że początek wiosny jest jeszcze bardziej kolorowy.

Chowanie pisanek lub słodyczy

Różnice wielkanocne pomiędzy Polską a Niemcami dotyczą wręczania podarunków (głównie słodyczy i drobnych zabawek) dzieciom. Mimo że w wielu krajach upominki przynosi zajączek wielkanocny (Osterhase), to w Niemczech dzieci szukają ich w różnych zakamarkach domu i ogrodu. To właśnie tam rodzice ukrywają przeznaczone dla najmłodszych podarki.

W Polsce zwyczaj szukania słodyczy i zabawek pozostawionych przez zajączka wielkanocnego jest praktykowany głównie w zachodnich województwach i na Śląsku. W pozostałej części kraju upominki są dzieciom po prostu wręczane.

Potrawy wielkanocne

Wielkanoc to czas spędzany w rodzinnym gronie i przy suto zastawionym stole. Różnice między świętami wielkanocnymi w Polsce i w Niemczech dotyczą też potraw, jakie tego dnia spożywają domownicy. Na liście różnic można wskazać:

 • Zupy – w Polsce obowiązkową zupą wielkanocną jest żurek z kiełbasą i jajkiem, w Niemczech zastępuje go zupa kminkowa lub dyniowa
 • Mięsa – polska tradycja przewiduje, aby na stole pojawiły się pieczona biała kiełbasa, domowa szynka i pasztet, podczas gdy w Niemczech popularne jest też danie nazwane „hackepeter”, którego bazą jest surowe mięso
 • Jajka – farsz w jajkach serwowanych w Polsce składa się z szynki, rzeżuchy czy pieczarek, podczas gdy w Niemczech popularne są jajka faszerowane kawiorem

Czym jeszcze pod względem kulinariów różni się Wielkanoc w Polsce i Niemczech? W niemieckich domach pojawia się też orzechowy chleb. Popularne są różne wypieki – poza drożdżową babą znaną też w Polsce, wielkanocne serniki i strucla z owocami.

Wielkanoc w Polsce i Niemczech

Chociaż wierzący Niemcy obchodzą Wielkanoc, to mają własne tradycje, które podtrzymują. Wymienione już różnice nie są jedynymi – kontrastów jest więcej. W Niemczech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, dzielenia się jajkiem czy polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Mimo odmiennych tradycji Wielkanoc to czas, który spędza się na rozważaniach, modlitwie i w gronie najbliższych.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Burladingen (72393)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  15.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Anna (95l., 163cm, 56kg) Ma nowotwór żołądka (jest pod stałą kontrolą lekarzy). Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Podopieczna nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się samodzielnie. Jest pogodną, energiczną i wdzięczną osobą. Lubi kwiaty i krzyżówki. Sama się ubiera i dba o higienę. Noce przesypia.

  Pan Willi (97l., 160cm, 50kg). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza się, że się zapomina. Porusza się przy pomocy laski. Nie ma inkontynencji. Jest sympatyczną i wrażliwą osobą.  Sam się ubiera, ale potrzebuje wsparcia przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. Rodzina nie mieszka w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?

Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Tłuszcze w diecie seniora

Tłuszcze w diecie seniora
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.