Wielkanoc w Niemczech a w Polsce – sprawdź jakie są różnice

wielkanoc

Wielkanoc to wyjątkowy okres, do którego Polacy rozpoczynają przygotowania już na kilka tygodni wcześniej. Kolorowe pisanki, cukrowe baranki, tradycyjne mazurki, zapach białego barszczu, wielkanocne palmy i wiele innych atrybutów, towarzyszących nam podczas tego święta. Polskie tradycje są nam bardzo dobrze znane, a jak obchodzą Wielkanoc nasi zachodni sąsiedzi? Poznajmy kilka z nich.

Wielkanocne Tradycje w Niemczech

Zwyczaj kolorowych jajeczek w Wielkanoc jest popularny nie tylko w Polsce. Niemcy również chętnie praktykują malowanie kolorowych pisanek. Różnica polega na tym, że nasi sąsiedzi zawieszają potem swoje małe arcydzieła na świątecznych baziach czy drzewkach (zwanego Osterbaum). Innym zwyczajem jest chowanie pisanek albo słodyczy w ogrodzie lub mieszkaniu, które przynosi wielkanocny zajączek (Osterhase). Czasami zamiennie chowane także słodycze. Dzieci chętnie biorą udział w tej zabawie, co stanowi radosną tradycję wielkanocną. Dekoracje wielkanocne bardzo podobne do naszych: ozdobne bazie, barwne figurki zajączków, gałązki z wydmuszkami, a także kwiaty, które są symbolem budzącej się do życia wiosny. Jeśli chodzi o tradycyjne potrawy, w Niemczech najbardziej popularnymi są: jajka faszerowane kawiorem, białe sery w różnych formach, a także zupa dyniowa i kminkowa. Główne dania, które królują na niemieckich stołach, a należą do nich: hackepeter (coś na wzór polskiego tatara, przepis na to danie znajdziecie w naszym kwartalniku), często w dość nietypowym połączeniu z chlebem orzechowym, który stanowi specjał niemieckiej kuchni. W kwestii deserów nie można zapomnieć o klasycznych, niemieckich strudlach z owocami, jak również babkach drożdżowych z rodzynkami czy sernikach. Czasami nawet na niemieckich stołach wielkanocnych mogą pojawić się także owocowe musli lub knedle. (Chcesz lepiej poznać język niemiecki? Zapraszamy do darmowego kursu https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/)

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek , określany często przez Niemców “Zielonym Czwartkiem” , jest dniem przygotowania pisanek. Maluje się je głównie na zielono, co ma być symbolem wiosny. W domach stroi się stoły i szafki zielonymi gałązkami. Istnieje również tradycja, która mówi, że należy w ten dzień zjeść także coś zielonego, np. sałatę, nowalijkę lub szpinak. Wtedy w większości niemieckich domów gotuje się zupę z dziewięciu ziół (tzw. die grüne Neune), która zawiera młode mlecze, pokrzywę, stokrotki, miodunki, marcowe fiołki, szczaw, czosnek niedźwiedzi, bluszczyk kurdybanek oraz krwawnik.

Wielki Piątek, zwany także “Piątkiem Smutku”, ten dzień poświęcony jest modlitwie i zadumie. Dlatego też ten dzień jest ustawowo wolnym od pracy. W mniejszych miejscowościach, według tradycji, po nabożeństwie, ksiądz zaprasza wiernych na postny posiłek składający się z chleba, wody i wina.

W Wielką Sobotę, tak jak w Polsce, święci się ogień. Jedyną różnicą jest fakt, że w Niemczech w ten dzień ksiądz nie święci jedzenia w koszyczkach. Jak widać tradycja święconki jest charakterystyczna raczej dla Polaków.

Wielkanoc w Niemczech

Zaraz po Triduum Paschalnym przychodzi czas na Wielkanoc. Jedną z tych najbardziej popularnych tradycji jest wyżej wspomniane poszukiwanie jajek lub słodyczy. Wszystko chowa się w ogródku bądź mieszkaniu i cała gra polega na znalezieniu jak największej ilości smakołyków, w jak najkrótszym czasie. Ta tradycja jest szczególnie ulubioną przez dzieci, które chętnie biorą udział w zabawie. Kolejną ciekawą tradycją jest tzw. Osterlachen, czyli śmiechy wielkanocne. Z racji, że w czasie Wielkiego Postu ludzie głównie poddają się zadumie, a całość postu jest dość smutnym czasem, w Niemczech przyjęło się, że w Wielkanoc ksiądz podczas kazania ma rozbawić wiernych i wprowadzić ich w radosną aurę Zmartwychwstania Pańskiego. Zwycięstwo radości nad smutkiem ma być symbolem wygranej Jezusa ze śmiercią.

Jeśli chodzi o nasz Lany Poniedziałek- w Niemczech nie ma takiego zwyczaju. Jednak wszędzie dobrze znany jest symbol wody, jako źródło życia i czystej wiary, zatem dawne tradycje niemieckie mówią, aby każda kobieta z samego rana udała się do źródła i przyniosła do domu czystą wodę, którą obmyje potem twarz. Wówczas ma wydobyć się z niej prawdziwe piękno. Jak widać tradycje niemieckie dość się wyróżniają, dlatego warto wykorzystać czas na zleceniu w tym czasie, poznając przy tym ciekawą kulturę naszych zachodnich sąsiadów.

Szukasz pracy jako Opiekunka osób starszych w Niemczech? Sprawdź: Oferty pracy dla Opiekunek

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Jak obchodzone są urodziny i imieniny u naszych sąsiadów? Urodziny to zawsze wyjątkowy dzień dla...

Czytaj całość

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Planujesz zostać Opiekunką lub Opiekunem osób starszych w Niemczech lub chcesz podnieść swoje kwalifikacje i...

Czytaj całość

Wiosenne porządki

Porządki

Wiosna to między innymi czas porządków. Chcemy, aby nasze domy i mieszkania pachniały świeżością, abyśmy...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Zawał – pierwsze objawy

Depresja opiekunki

kwarantannę

Zawał serca – jak radzić sobie po nim?

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.