Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt. Mimo wielu podobieństw w obchodach tych dni nasi zachodni sąsiedzi mają też własne tradycje i zwyczaje. Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech? Co najczęściej zaskakuje Polaków, którzy po raz pierwszy spędzają Wielkanoc w niemieckim domu?

Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech?

Jajka, cukrowy baranek i wielkanocny zajączek – to symbole Wielkanocy, bez których trudno wyobrazić sobie stoły w Polsce i Niemczech. Jednak Niemcy świętują ten czas trochę inaczej niż Polacy. Różnice są widoczne na wielu płaszczyznach – dotyczą wystroju domów, sposobu wręczania upominków dzieciom, potraw wielkanocnych i rzeczy, które zostają poświęcone.

Malowanie pisanek

Wielkanoc w Niemczech to oczywiście dekorowanie jajek. Jakie występują różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech w tym zakresie? W Wielki Czwartek w Niemczech popularne jest barwienie jajek na zielono – wpisuje się to w charakter tego dnia, który przebiega pod znakiem koloru zielonego.

Niemcy przygotowują pisanki wielkanocne również z myślą o zawieszeniu ich na baziach, krzewach i drzewach w ogrodzie. Ten zwyczaj jest znany pod nazwą „Osterbaum”. Ozdobione na wiele sposobów wydmuszki wprowadzają świąteczną atmosferę i sprawiają, że początek wiosny jest jeszcze bardziej kolorowy.

Chowanie pisanek lub słodyczy

Różnice wielkanocne pomiędzy Polską a Niemcami dotyczą wręczania podarunków (głównie słodyczy i drobnych zabawek) dzieciom. Mimo że w wielu krajach upominki przynosi zajączek wielkanocny (Osterhase), to w Niemczech dzieci szukają ich w różnych zakamarkach domu i ogrodu. To właśnie tam rodzice ukrywają przeznaczone dla najmłodszych podarki.

W Polsce zwyczaj szukania słodyczy i zabawek pozostawionych przez zajączka wielkanocnego jest praktykowany głównie w zachodnich województwach i na Śląsku. W pozostałej części kraju upominki są dzieciom po prostu wręczane.

Potrawy wielkanocne

Wielkanoc to czas spędzany w rodzinnym gronie i przy suto zastawionym stole. Różnice między świętami wielkanocnymi w Polsce i w Niemczech dotyczą też potraw, jakie tego dnia spożywają domownicy. Na liście różnic można wskazać:

 • Zupy – w Polsce obowiązkową zupą wielkanocną jest żurek z kiełbasą i jajkiem, w Niemczech zastępuje go zupa kminkowa lub dyniowa
 • Mięsa – polska tradycja przewiduje, aby na stole pojawiły się pieczona biała kiełbasa, domowa szynka i pasztet, podczas gdy w Niemczech popularne jest też danie nazwane „hackepeter”, którego bazą jest surowe mięso
 • Jajka – farsz w jajkach serwowanych w Polsce składa się z szynki, rzeżuchy czy pieczarek, podczas gdy w Niemczech popularne są jajka faszerowane kawiorem

Czym jeszcze pod względem kulinariów różni się Wielkanoc w Polsce i Niemczech? W niemieckich domach pojawia się też orzechowy chleb. Popularne są różne wypieki – poza drożdżową babą znaną też w Polsce, wielkanocne serniki i strucla z owocami.

Wielkanoc w Polsce i Niemczech

Chociaż wierzący Niemcy obchodzą Wielkanoc, to mają własne tradycje, które podtrzymują. Wymienione już różnice nie są jedynymi – kontrastów jest więcej. W Niemczech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, dzielenia się jajkiem czy polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Mimo odmiennych tradycji Wielkanoc to czas, który spędza się na rozważaniach, modlitwie i w gronie najbliższych.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  30.04.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (78l., 50kg, 152cm). Choruje na Parkinsona. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Po domu chodzi przy rollatorze, ale potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma też wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko w awaryjnych przypadkach, raczej wstaje do niej mąż jak np. przemoczy pieluchę.

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. W zakupach pomaga mąż Podopiecznej, zawozi Opiekunkę lub robi je z listą zakupów zrobioną przez Opiekunkę.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Sinn (35764)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  23.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinrich (83l., 53kg, 175cm). Cierpi na osłabienie starcze, nowotwór, niedosłuch i ma słabszy wzrok. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ma cewnik i pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  Mieszka w domu dwurodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. W tym samym domu, ale w osobny mieszkaniu mieszka syn z rodziną.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Moers (47447)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  19.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Liselotte (91l., 52kg, 160cm) Jest po wylewie i po złamaniu kręgu lędźwiowego. Ma rozrusznik serca. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko sporadycznie, max. 2x w tygodniu poprosi o pomoc.

  Podopieczna jest bardzo spokojną i zadbaną osobą. Lubi rozmawiać, grać w karty i planszówki. Interesuje się modą. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Zakupy robi córka Podopiecznej. Kupuje wszystko co chce Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Pomysły na zajęcia dla seniorów – jak zorganizować czas Podopiecznemu?

Długa podróż do Niemiec? Oto kilka sposobów na nudę

Długa podróż do Niemiec? Oto kilka sposobów na nudę

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym

Pielęgnacja cery dojrzałej w okresie jesienno-zimowym
Avoria