Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt. Mimo wielu podobieństw w obchodach tych dni nasi zachodni sąsiedzi mają też własne tradycje i zwyczaje. Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech? Co najczęściej zaskakuje Polaków, którzy po raz pierwszy spędzają Wielkanoc w niemieckim domu?

Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech?

Jajka, cukrowy baranek i wielkanocny zajączek – to symbole Wielkanocy, bez których trudno wyobrazić sobie stoły w Polsce i Niemczech. Jednak Niemcy świętują ten czas trochę inaczej niż Polacy. Różnice są widoczne na wielu płaszczyznach – dotyczą wystroju domów, sposobu wręczania upominków dzieciom, potraw wielkanocnych i rzeczy, które zostają poświęcone.

Malowanie pisanek

Wielkanoc w Niemczech to oczywiście dekorowanie jajek. Jakie występują różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech w tym zakresie? W Wielki Czwartek w Niemczech popularne jest barwienie jajek na zielono – wpisuje się to w charakter tego dnia, który przebiega pod znakiem koloru zielonego.

Niemcy przygotowują pisanki wielkanocne również z myślą o zawieszeniu ich na baziach, krzewach i drzewach w ogrodzie. Ten zwyczaj jest znany pod nazwą „Osterbaum”. Ozdobione na wiele sposobów wydmuszki wprowadzają świąteczną atmosferę i sprawiają, że początek wiosny jest jeszcze bardziej kolorowy.

Chowanie pisanek lub słodyczy

Różnice wielkanocne pomiędzy Polską a Niemcami dotyczą wręczania podarunków (głównie słodyczy i drobnych zabawek) dzieciom. Mimo że w wielu krajach upominki przynosi zajączek wielkanocny (Osterhase), to w Niemczech dzieci szukają ich w różnych zakamarkach domu i ogrodu. To właśnie tam rodzice ukrywają przeznaczone dla najmłodszych podarki.

W Polsce zwyczaj szukania słodyczy i zabawek pozostawionych przez zajączka wielkanocnego jest praktykowany głównie w zachodnich województwach i na Śląsku. W pozostałej części kraju upominki są dzieciom po prostu wręczane.

Potrawy wielkanocne

Wielkanoc to czas spędzany w rodzinnym gronie i przy suto zastawionym stole. Różnice między świętami wielkanocnymi w Polsce i w Niemczech dotyczą też potraw, jakie tego dnia spożywają domownicy. Na liście różnic można wskazać:

 • Zupy – w Polsce obowiązkową zupą wielkanocną jest żurek z kiełbasą i jajkiem, w Niemczech zastępuje go zupa kminkowa lub dyniowa
 • Mięsa – polska tradycja przewiduje, aby na stole pojawiły się pieczona biała kiełbasa, domowa szynka i pasztet, podczas gdy w Niemczech popularne jest też danie nazwane „hackepeter”, którego bazą jest surowe mięso
 • Jajka – farsz w jajkach serwowanych w Polsce składa się z szynki, rzeżuchy czy pieczarek, podczas gdy w Niemczech popularne są jajka faszerowane kawiorem

Czym jeszcze pod względem kulinariów różni się Wielkanoc w Polsce i Niemczech? W niemieckich domach pojawia się też orzechowy chleb. Popularne są różne wypieki – poza drożdżową babą znaną też w Polsce, wielkanocne serniki i strucla z owocami.

Wielkanoc w Polsce i Niemczech

Chociaż wierzący Niemcy obchodzą Wielkanoc, to mają własne tradycje, które podtrzymują. Wymienione już różnice nie są jedynymi – kontrastów jest więcej. W Niemczech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, dzielenia się jajkiem czy polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Mimo odmiennych tradycji Wielkanoc to czas, który spędza się na rozważaniach, modlitwie i w gronie najbliższych.

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?

Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Avoria