Gdy leczenie przechodzi w chorobę – lekomania

Gdy leczenie przechodzi w chorobę – lekomania

Każdy z nas miał kiedyś styczność z przeróżnymi lekami. Do najpopularniejszych, szczególnie w Polsce, ale również w Niemczech, należą leki przeciwbólowe. Bardzo często jednak sięgamy po nie zdecydowanie zbyt często. Jednym z obowiązków opiekunów i opiekunek osób starszych jest nierzadko właśnie podawanie leków, z tego względu warto zagłębić się w temacie, jakim jest lekomania. 

Lekomania – czym dokładnie jest?

Uzależnienie od leków jest tematem, na temat którego nie rozmawia się tak często jak w przypadku hazardu czy alkoholizmu, a jest przy tym zjawiskiem zdecydowanie groźnym. Lekomanię można właściwie postawić na równi z narkomanią, różnią się tutaj jednak rodzaje środków oddziałujących na nasz organizm. Uzależnienie to często jest ignorowane lub nie zauważane wcale, szczególnie u osób starszych, którzy zażywają wiele leków na co dzień. Można zwrócić jednak uwagę na to, jakiego rodzaju leki zostają każdego dnia przyjmowane przez podopiecznych. Często znajdują się wśród nich dodatkowe leki przeciwbólowe lub uspokajające, do których senior się „przyzwyczaił”, a często niestety wręcz uzależnił. Problemy, jakim są ból czy zmęczenie w wielu przyczynach nie mogą zostać wyeliminowane, istnieją jednak sposoby, którymi można zastąpić przyjmowanie wyrobów farmaceutycznych. Należą do nich przede wszystkim zioła, jeśli jednak nie masz wystarczającej wiedzy, lepiej ich używanie skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Oprócz tego na wiele schorzeń pomagać może np. zmiana diety lub trybu życia. Problemy ze snem mogą zostać zmniejszone przez aktywność fizyczną w ciągu dnia. Podobnie będzie także z niektórymi dolegliwościami bólowymi, te jednak mogą również zostać zmniejszone przez odpowiednią ilość snu.

Lekomania a osoby starsze

Lekomania, jako poważne uzależnienie, jest oczywiście leczona w klinikach uzależnień. Należy więc zwracać szczególną uwagę, jakie rodzaje leków bierze osoba starsza, która jest pod naszą opieką. Jeśli są to leki zalecone przez lekarza, pod żadnym pozorem nie powinno się ich ograniczać. Zalecenia lekarza są kwestią priorytetową, której nie należy podważać. Wszelkie zmiany wprowadzane do życia osoby starszej (dieta, aktywność fizyczna) również powinny być poparte odpowiednią poradą lekarza.

W tym przypadku ważne jest również pojęcie leczenia paliatywnego (objawowego). Dotyczy ono chorych cierpiących na nieuleczalne choroby. Wiąże się ono z łagodzeniem objawów i zapewniania lepszego stanu życia danej osoby. Z tego względu wpływ ilości przyjmowanych leków na organizm jest tu kwestią mniej istotną. W ten sposób leczy się głównie choroby nowotworowe, które bywają bardzo bolesne.

Przemysł farmaceutyczny, także w Niemczech, rozwija się bardzo prężnie i choć ma nam coraz więcej do zaoferowania, powinniśmy zwracać uwagę na to, co wprowadzamy do swojego organizmu oraz jakie może mieć to konsekwencje na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Namborn (66640)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  25.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 60kg, 170cm). Cierpi na osłabienie starcze i ma słabszy słuch. Podopieczny nie ma inkontynencji, ma cewnik i korzysta z WC. Porusza się samodzielnie przy rollatorze albo na wózku inwalidzkim. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sam w mieszkaniu w domu dwurodzinnym. W tym samym domu, ale w osobnym mieszkaniu mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Dodatkowo na zleceniu jest 2x pół dnia wolnego. W zakupach pomaga córka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Zwroty grzecznościowe po niemiecku – poznaj popularne formy!

Zwroty grzecznościowe po niemiecku – poznaj popularne formy!
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.