Gdy leczenie przechodzi w chorobę – lekomania

Każdy z nas miał kiedyś styczność z przeróżnymi lekami. Do najpopularniejszych, szczególnie w Polsce, ale również w Niemczech, należą leki przeciwbólowe. Bardzo często jednak sięgamy po nie zdecydowanie zbyt często. Jednym z obowiązków opiekunów i opiekunek osób starszych jest nierzadko właśnie podawanie leków, z tego względu warto zagłębić się w temacie, jakim jest lekomania.
Lekomania – czym dokładnie jest?
Uzależnienie od leków jest tematem, na temat którego nie rozmawia się tak często jak w przypadku hazardu czy alkoholizmu, a jest przy tym zjawiskiem zdecydowanie groźnym. Lekomanię można właściwie postawić na równi z narkomanią, różnią się tutaj jednak rodzaje środków oddziałujących na nasz organizm. Uzależnienie to często jest ignorowane lub nie zauważane wcale, szczególnie u osób starszych, którzy zażywają wiele leków na co dzień. Można zwrócić jednak uwagę na to, jakiego rodzaju leki zostają każdego dnia przyjmowane przez podopiecznych. Często znajdują się wśród nich dodatkowe leki przeciwbólowe lub uspokajające, do których senior się „przyzwyczaił”, a często niestety wręcz uzależnił. Problemy, jakim są ból czy zmęczenie w wielu przyczynach nie mogą zostać wyeliminowane, istnieją jednak sposoby, którymi można zastąpić przyjmowanie wyrobów farmaceutycznych. Należą do nich przede wszystkim zioła, jeśli jednak nie masz wystarczającej wiedzy, lepiej ich używanie skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Oprócz tego na wiele schorzeń pomagać może np. zmiana diety lub trybu życia. Problemy ze snem mogą zostać zmniejszone przez aktywność fizyczną w ciągu dnia. Podobnie będzie także z niektórymi dolegliwościami bólowymi, te jednak mogą również zostać zmniejszone przez odpowiednią ilość snu.
Lekomania a osoby starsze
Lekomania, jako poważne uzależnienie, jest oczywiście leczona w klinikach uzależnień. Należy więc zwracać szczególną uwagę, jakie rodzaje leków bierze osoba starsza, która jest pod naszą opieką. Jeśli są to leki zalecone przez lekarza, pod żadnym pozorem nie powinno się ich ograniczać. Zalecenia lekarza są kwestią priorytetową, której nie należy podważać. Wszelkie zmiany wprowadzane do życia osoby starszej (dieta, aktywność fizyczna) również powinny być poparte odpowiednią poradą lekarza.
W tym przypadku ważne jest również pojęcie leczenia paliatywnego (objawowego). Dotyczy ono chorych cierpiących na nieuleczalne choroby. Wiąże się ono z łagodzeniem objawów i zapewniania lepszego stanu życia danej osoby. Z tego względu wpływ ilości przyjmowanych leków na organizm jest tu kwestią mniej istotną. W ten sposób leczy się głównie choroby nowotworowe, które bywają bardzo bolesne.
Przemysł farmaceutyczny, także w Niemczech, rozwija się bardzo prężnie i choć ma nam coraz więcej do zaoferowania, powinniśmy zwracać uwagę na to, co wprowadzamy do swojego organizmu oraz jakie może mieć to konsekwencje na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie.
Najnowsze artykuły
Agresja – czym jest i jak na nią reagować?
Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...
Czytaj całośćTematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem
Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...
Czytaj całośćKondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć
Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...
Czytaj całość