Wielkanoc w Niemczech


Nietrudno zauważyć, że tradycje polskie i niemieckie różnią się od siebie. Wynika to z wielu czynników: różnicy kulturowych, języka, a także różnic religijnych. Jest tak także w przypadku obecnie trwających świąt Wielkanocnych. Czym różnią się te święta w Niemczech od znanych nam dobrze polskich? I czy są jakieś podobieństwa?

Choć Wielkanoc w Niemczech coraz częściej staje się na swój sposób komercyjna, wciąż stanowi bardzo ważny czas. Ze względu na istotę tych świąt, już na jakiś czas przed ich rozpoczęciem w Niemczech można zobaczyć bardzo istotne i charakterystyczne dekoracje. Niemcy przystrajają z okazji Wielkanocy nawet drzewa i krzewy w swoich ogrodach. Charakterystyczne są tutaj przede wszystkim kolorowe ubarwione wydmuszki, z ozdobną wstążką, którymi stroi się zarówno ogrody, jak i wnętrza.

Tradycja związana z Wielkanocą w Niemczech

Tradycją Wielkiego Czwartku jest typowe dla tego dnia malowanie jajek na zielony kolor. W tym dniu Niemcy starają się także zjeść coś zielonego.
Wielki Piątek w Niemczech, w przeciwieństwie do polskiego, jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia nie występuje jednak ścisły post, znany Polakom. Rodziny udają się na wspólną modlitwę do kościoła, a po ich zakończeniu zapraszani są przez duchownego na agapę, czyli posiłek składający się z chleba, wody i wina.
Święcenie pokarmów, bardzo popularne w Polsce z okazji Wielkiej Soboty, nie cieszy się taką samą popularnością w Niemczech. Odbywa się za to zwyczaj święcenia ognia. Rodziny przychodzące do kościoła w tym dniu, odpalają paschalne świece od poświęconego ognia i zabierają je ze sobą do domów.
W dniu Wielkiej Niedzieli najwięcej radości doświadczają najczęściej dzieci. Po nabożeństwie w domach odbywa się podobnie jak w Polsce, bogate śniadanie składające się z jajek, pasztetów i innych mięs. Po śniadaniu dzieci mogą oddać się największej atrakcji, czyli poszukiwaniu w domach i ogrodach schowanych prezentów, które według tradycji przynosi wielkanocny zajączek. Bardzo popularne są w Niemczech przeróżne słodycze, z których również cieszą się najmłodsi.
Wielki Poniedziałek jest czasem odpoczynku, ale również spotkań z rodziną i znajomymi. Niemcy zupełnie nie znają i nie praktykują zwyczaju Śmigusa Dyngusa, który jest tak popularny w Polsce. 

Oprócz znanych nam dobrze jajek, kiełbas i pieczonych szynek, okresie wielkanocnym w niemieckich domach pojawiają się także zupy: dyniowa i kminkowa. Potrawą wielkanocną jest również zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, papryki, cebuli i natki pietruszki hackepeter, który swoim wyglądem przypomina tatar. Na świątecznych stołach nie może oczywiście zabraknąć dań słodkich, a wśród nich: tradycyjnych owocowych strudli, babek drożdżowych z rodzynkami i serników. Obowiązkowym elementem jest również pieczywo, w tym chleb orzechowy.

Powrót

Najnowsze artykuły

Jak spać..?

Problemy ze snem wydają się być błahe, dopóki same nas nie dopadną. Podkrążone i sine...

Czytaj całość

Czy demencja i Alzheimer to to samo?

Choroba Alzheimera wynika z demencji i otępienia. Jest przykładem choroby, której podłożem jest demencja, ale...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Osteoporoza – nieodzowny element starości?

osteoporoza

Zawał – pierwsze objawy

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.