Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech

„Ostern”, czyli po niemiecku „Wielkanoc”, to święto różnie obchodzone w poszczególnych landach – najbardziej wystawne jest w Bawarii. Planujesz być na Wielkanoc w Niemczech? Poznaj tradycje wielkanocne w Niemczech i dowiedz się, jak ten czas spędzają nasi sąsiedzi zza Odry.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Różnice między kulturami są szczególnie widoczne w sposobie obchodzenia tych samych świąt. Obchodzenie Wielkanocy w Niemczech nie różni się aż tak bardzo od sposobu świętowania Wielkanocy w Polsce. Jeżeli chcesz poznać kluczowe różnice, przejdź do wpisu „Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech”.

Zastanawiasz się, jak Niemcy obchodzą święta wielkanocne? Chcesz poznać ciekawostki o Wielkanocy w Niemczech? Poniżej opisujemy, jak wygląda typowa Wielkanoc w niemieckich domach.

Wielki Czwartek w Niemczech

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Wielki Czwartek (po niemiecku Gründonnerstag) to jeden z najbardziej zielonych dni w roku. W tym dniu Niemcy zakładają zielone stroje i dekorują oraz malują na zielono jajka. Zielone akcenty są obowiązkowe również w kuchni. Na stołach pojawiają się zielone nowalijki, czyli młode warzywa w kolorze zielonym. Najpopularniejsze są sałata, szpinak i szczypiorek.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech obejmują przystrojenie wydmuszkami jajek zielonych gałązek lub drzewek w ogrodzie.

Wielki Piątek w Niemczech

Wielki Piątek (po niemiecku Karfreitag) jest obchodzony uroczyście, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. To dzień przeznaczony na modlitwę i rozważania w rodzinnym gronie. Mimo że w Niemczech nie ma zwyczaju poszczenia w Wielki Piątek, to po nabożeństwach w kościołach organizowany jest symboliczny posiłek dla wiernych. To tzw. agapa – posiłek składa się z wody, wina i chleba.

Ciekawostka – w Wielki Piątek w kościołach nie używa się dzwonów.

Wielka Sobota w Niemczech

Święta wielkanocne w Niemczech nie przewidują święcenia pokarmów. Jak zatem Wielką Sobotę (po niemiecku Karamstag lub Stiller Samstag) spędzają Niemcy? To rodzinny dzień przeznaczony na refleksję i rozważania. Mimo że w Wielką Sobotę nie odbywają się nabożeństwa, to kościoły nie są zamknięte dla wiernych. W niektórych landach przed kościołami rozpalane są ogniska, a wierni zapalają od nich świece paschalne, które następnie zabierają do domów.

Niedziela Wielkanocna w Niemczech

Wiele niemieckich rodzin zaczyna Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) od porannego nabożeństwa. Pozostała część dnia to czas spędzany w gronie rodziny. Szczególnie uroczyście spożywane jest śniadanie. Na stołach pojawiają się jajka czy cukrowe zające – symbole wielkanocne w Niemczech. Niedziela Wielkanocna to także jeden z dni najbardziej wyczekiwanych przez dzieci – po śniadaniu szukają one upominków pozostawionych przez wielkanocnego zajączka.

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech to czas spędzany w rodzinnym gronie. Wyjątek stanowi Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag), gdy Niemcy odwiedzają dalszych krewnych lub znajomych i świętują przy suto zastawionych stołach. Zwyczaj polewania się wodą (śmigus-dyngus) nie jest w Niemczech znany.

Potrawy na Wielkanoc w Niemczech

Co się je na Wielkanoc w Niemczech? Jajka czy zajączek z czekolady to symbole, bez których trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne. Z kolei potrawy na Wielkanoc w Niemczech to:

 • Zupy – szczególnie popularne są zupy dyniowa i kminkowa
 • Dania z baraniny
 • Hackepeter – danie z surowego mięsa i warzyw
 • Chleb orzechowy
 • Pieczona szynka i kiełbaski

W niemieckich domach na Wielkanoc przygotowywane są też słodkie potrawy – ciasta (baby drożdżowe i serniki) czy knedle ze słodkim nadzieniem.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Sprawdź!

Jesteś osobą empatyczną, znasz niemiecki i szukasz pracy w charakterze opiekunki w Niemczech? Praca jako Opiekunka osób starszych w Niemczech daje satysfakcję i pozwala poznać niemiecką kulturę. Wyjedź z nami do pracy i spędź tegoroczną Wielkanoc w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca z seniorem leżącym

Praca z seniorem leżącym

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Demencja a Alzheimer – poznaj różnice

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.