Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech

„Ostern”, czyli po niemiecku „Wielkanoc”, to święto różnie obchodzone w poszczególnych landach – najbardziej wystawne jest w Bawarii. Planujesz być na Wielkanoc w Niemczech? Poznaj tradycje wielkanocne w Niemczech i dowiedz się, jak ten czas spędzają nasi sąsiedzi zza Odry.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Różnice między kulturami są szczególnie widoczne w sposobie obchodzenia tych samych świąt. Obchodzenie Wielkanocy w Niemczech nie różni się aż tak bardzo od sposobu świętowania Wielkanocy w Polsce. Jeżeli chcesz poznać kluczowe różnice, przejdź do wpisu „Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech”.

Zastanawiasz się, jak Niemcy obchodzą święta wielkanocne? Chcesz poznać ciekawostki o Wielkanocy w Niemczech? Poniżej opisujemy, jak wygląda typowa Wielkanoc w niemieckich domach.

Wielki Czwartek w Niemczech

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Wielki Czwartek (po niemiecku Gründonnerstag) to jeden z najbardziej zielonych dni w roku. W tym dniu Niemcy zakładają zielone stroje i dekorują oraz malują na zielono jajka. Zielone akcenty są obowiązkowe również w kuchni. Na stołach pojawiają się zielone nowalijki, czyli młode warzywa w kolorze zielonym. Najpopularniejsze są sałata, szpinak i szczypiorek.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech obejmują przystrojenie wydmuszkami jajek zielonych gałązek lub drzewek w ogrodzie.

Wielki Piątek w Niemczech

Wielki Piątek (po niemiecku Karfreitag) jest obchodzony uroczyście, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. To dzień przeznaczony na modlitwę i rozważania w rodzinnym gronie. Mimo że w Niemczech nie ma zwyczaju poszczenia w Wielki Piątek, to po nabożeństwach w kościołach organizowany jest symboliczny posiłek dla wiernych. To tzw. agapa – posiłek składa się z wody, wina i chleba.

Ciekawostka – w Wielki Piątek w kościołach nie używa się dzwonów.

Wielka Sobota w Niemczech

Święta wielkanocne w Niemczech nie przewidują święcenia pokarmów. Jak zatem Wielką Sobotę (po niemiecku Karamstag lub Stiller Samstag) spędzają Niemcy? To rodzinny dzień przeznaczony na refleksję i rozważania. Mimo że w Wielką Sobotę nie odbywają się nabożeństwa, to kościoły nie są zamknięte dla wiernych. W niektórych landach przed kościołami rozpalane są ogniska, a wierni zapalają od nich świece paschalne, które następnie zabierają do domów.

Niedziela Wielkanocna w Niemczech

Wiele niemieckich rodzin zaczyna Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) od porannego nabożeństwa. Pozostała część dnia to czas spędzany w gronie rodziny. Szczególnie uroczyście spożywane jest śniadanie. Na stołach pojawiają się jajka czy cukrowe zające – symbole wielkanocne w Niemczech. Niedziela Wielkanocna to także jeden z dni najbardziej wyczekiwanych przez dzieci – po śniadaniu szukają one upominków pozostawionych przez wielkanocnego zajączka.

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech to czas spędzany w rodzinnym gronie. Wyjątek stanowi Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag), gdy Niemcy odwiedzają dalszych krewnych lub znajomych i świętują przy suto zastawionych stołach. Zwyczaj polewania się wodą (śmigus-dyngus) nie jest w Niemczech znany.

Potrawy na Wielkanoc w Niemczech

Co się je na Wielkanoc w Niemczech? Jajka czy zajączek z czekolady to symbole, bez których trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne. Z kolei potrawy na Wielkanoc w Niemczech to:

 • Zupy – szczególnie popularne są zupy dyniowa i kminkowa
 • Dania z baraniny
 • Hackepeter – danie z surowego mięsa i warzyw
 • Chleb orzechowy
 • Pieczona szynka i kiełbaski

W niemieckich domach na Wielkanoc przygotowywane są też słodkie potrawy – ciasta (baby drożdżowe i serniki) czy knedle ze słodkim nadzieniem.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Sprawdź!

Jesteś osobą empatyczną, znasz niemiecki i szukasz pracy w charakterze opiekunki w Niemczech? Praca jako Opiekunka osób starszych w Niemczech daje satysfakcję i pozwala poznać niemiecką kulturę. Wyjedź z nami do pracy i spędź tegoroczną Wielkanoc w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Zawał – pierwsze objawy

Zawał – pierwsze objawy

Odwodnienie u starszej osoby – jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie u starszej osoby – jak sobie z nim radzić?

Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech
Avoria