Wielkanoc w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech

„Ostern”, czyli po niemiecku „Wielkanoc”, to święto różnie obchodzone w poszczególnych landach – najbardziej wystawne jest w Bawarii. Planujesz być na Wielkanoc w Niemczech? Poznaj tradycje wielkanocne w Niemczech i dowiedz się, jak ten czas spędzają nasi sąsiedzi zza Odry.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Różnice między kulturami są szczególnie widoczne w sposobie obchodzenia tych samych świąt. Obchodzenie Wielkanocy w Niemczech nie różni się aż tak bardzo od sposobu świętowania Wielkanocy w Polsce. Jeżeli chcesz poznać kluczowe różnice, przejdź do wpisu „Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech”.

Zastanawiasz się, jak Niemcy obchodzą święta wielkanocne? Chcesz poznać ciekawostki o Wielkanocy w Niemczech? Poniżej opisujemy, jak wygląda typowa Wielkanoc w niemieckich domach.

Wielki Czwartek w Niemczech

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Wielki Czwartek (po niemiecku Gründonnerstag) to jeden z najbardziej zielonych dni w roku. W tym dniu Niemcy zakładają zielone stroje i dekorują oraz malują na zielono jajka. Zielone akcenty są obowiązkowe również w kuchni. Na stołach pojawiają się zielone nowalijki, czyli młode warzywa w kolorze zielonym. Najpopularniejsze są sałata, szpinak i szczypiorek.

Zwyczaje wielkanocne w Niemczech obejmują przystrojenie wydmuszkami jajek zielonych gałązek lub drzewek w ogrodzie.

Wielki Piątek w Niemczech

Wielki Piątek (po niemiecku Karfreitag) jest obchodzony uroczyście, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. To dzień przeznaczony na modlitwę i rozważania w rodzinnym gronie. Mimo że w Niemczech nie ma zwyczaju poszczenia w Wielki Piątek, to po nabożeństwach w kościołach organizowany jest symboliczny posiłek dla wiernych. To tzw. agapa – posiłek składa się z wody, wina i chleba.

Ciekawostka – w Wielki Piątek w kościołach nie używa się dzwonów.

Wielka Sobota w Niemczech

Święta wielkanocne w Niemczech nie przewidują święcenia pokarmów. Jak zatem Wielką Sobotę (po niemiecku Karamstag lub Stiller Samstag) spędzają Niemcy? To rodzinny dzień przeznaczony na refleksję i rozważania. Mimo że w Wielką Sobotę nie odbywają się nabożeństwa, to kościoły nie są zamknięte dla wiernych. W niektórych landach przed kościołami rozpalane są ogniska, a wierni zapalają od nich świece paschalne, które następnie zabierają do domów.

Niedziela Wielkanocna w Niemczech

Wiele niemieckich rodzin zaczyna Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) od porannego nabożeństwa. Pozostała część dnia to czas spędzany w gronie rodziny. Szczególnie uroczyście spożywane jest śniadanie. Na stołach pojawiają się jajka czy cukrowe zające – symbole wielkanocne w Niemczech. Niedziela Wielkanocna to także jeden z dni najbardziej wyczekiwanych przez dzieci – po śniadaniu szukają one upominków pozostawionych przez wielkanocnego zajączka.

Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech to czas spędzany w rodzinnym gronie. Wyjątek stanowi Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag), gdy Niemcy odwiedzają dalszych krewnych lub znajomych i świętują przy suto zastawionych stołach. Zwyczaj polewania się wodą (śmigus-dyngus) nie jest w Niemczech znany.

Potrawy na Wielkanoc w Niemczech

Co się je na Wielkanoc w Niemczech? Jajka czy zajączek z czekolady to symbole, bez których trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne. Z kolei potrawy na Wielkanoc w Niemczech to:

 • Zupy – szczególnie popularne są zupy dyniowa i kminkowa
 • Dania z baraniny
 • Hackepeter – danie z surowego mięsa i warzyw
 • Chleb orzechowy
 • Pieczona szynka i kiełbaski

W niemieckich domach na Wielkanoc przygotowywane są też słodkie potrawy – ciasta (baby drożdżowe i serniki) czy knedle ze słodkim nadzieniem.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Sprawdź!

Jesteś osobą empatyczną, znasz niemiecki i szukasz pracy w charakterze opiekunki w Niemczech? Praca jako Opiekunka osób starszych w Niemczech daje satysfakcję i pozwala poznać niemiecką kulturę. Wyjedź z nami do pracy i spędź tegoroczną Wielkanoc w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Oberstenfeld (71720)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  07.06.2024


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Günter (83l., 84kg, 177cm). Cierpi na Alzheimera, cukrzycę, demencję, nadciśnienie i Parkinsona. Ma rozrusznik serca. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Porusza się o lasce, trzeba mu pomóc przy wstawaniu. Wymaga wsparcia w higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, chodzi sam do toalety, ale asekuracyjnie również zakłada się mu pampersy. Opieka w nocy tylko w awaryjnych sytuacjach, ale jest to bardzo rzadkie.

  Podopieczny jest osobą rozmowną, miłą, spokojną, pełną humoru i optymistyczną. Lubi oglądać TV i grać w karty.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Otyłość wśród seniorów

Otyłość wśród seniorów

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Skóra seniora zimą

Skóra seniora zimą
Avoria