Kto może zostać opiekunem osób starszych? Podpowiadamy

Kto może zostać opiekunem osób starszych? Podpowiadamy

Kto może zostać opiekunem osób starszych? Podpowiadamy

Bycie profesjonalnym opiekunem seniorów to spore wyzwanie, które wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i zaangażowania. Przed rozpoczęciem pracy, warto pamiętać, że zajmowanie się osobami w podeszłym wieku wiąże się z różnymi sytuacjami zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Jakie cechy powinien mieć opiekun i czym charakteryzuje się jego codzienna praca? Wyjaśniamy!

Kim jest opiekun osób starszych?

Opiekunowie osób starszych pełnią ważną funkcję, dbając o komfort i dobro podopiecznego. Dlatego zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest bardzo szeroki – od pielęgnacji po organizowanie czasu wolnego, gotowanie posiłków i codzienne interakcje z seniorem.

Opiekun osób w podeszłym wieku nie musi mieć wykształcenia medycznego. Branża chętnie zatrudnia osoby bez specjalistycznego wykształcenia, które mają doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku. Ukończony kurs pierwszej pomocy, prawo jazdy oraz nauka języka niemieckiego dla opiekunek, zwłaszcza gdy chodzi o pracę za granicą, będą niezwykle cennymi atutami.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać opiekunem osoby starszej?

Chociaż nie każdy opiekun musi mieć specjalistyczne wykształcenie, wielu pracodawców poszukuje pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów czy pedagogów. Kluczowe jest praktyczne doświadczenie w pracy z seniorami oraz właściwe podejście. Empatia, życzliwość i wyrozumiałość są w tym zawodzie kluczowe.

Zatem jak zostać opiekunką osób starszych? Dla wielu instytucji ważne jest również, aby kandydaci posiadali certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz innych szkoleń przygotowujących do zawodu.

Wymagane kwalifikacje i umiejętności opiekuna osób starszych

Osoby z wykształceniem medycznym, takie jak pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni, mają łatwiejszy start w tej branży. Kluczem do skutecznej komunikacji jest znajomość języka – umiejętność porozumiewania się na poziomie przynajmniej komunikatywnym staje się standardem, a płynność językowa może przekładać się na wyższe wynagrodzenie. Posiadanie prawa jazdy to dodatkowy bonus.

Opiekunowie osób starszych – proces szkolenia i przygotowania do pracy

Praca opiekuna seniora wymaga nie tylko troski o podopiecznego, ale również ciągłego kształcenia się. Stałe doskonalenie wiedzy i umiejętności pozwala na skuteczne działanie w trudnych i nieprzewidywalnych sytuacjach.

Niezbędne jest więc inwestowanie w rozwój osobisty przez uczestnictwo w różnorodnych kursach i szkoleniach. Pozwalają one na zdobycie wiedzy z zakresu chorób wieku starczego, prawidłowego podawania leków, czy pierwszej pomocy. Co więcej, praca opiekunek w Niemczech wymaga również znajomości języka.

Jakie cechy charakteru są kluczowe dla opiekuna seniora?

Dobry opiekun lub opiekunka osób starszych powinien mieć określone cechy, które nie zawsze są związane z wykształceniem. Zatem co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?

 • Cierpliwość – seniorzy mogą być nerwowi, złośliwi, a czasem wręcz agresywni, co niejednokrotnie wynika z ich stanu zdrowia.
 • Odporność na stres – wielu podopiecznych cierpli na różne schorzenia, co wymaga od opiekuna umiejętności radzenia sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach.
 • Samodzielność – często opiekun spędza z osobami starszymi całe dnie, musi więc doskonale organizować czas zarówno sobie, jak i swojemu podopiecznemu.
 • Empatia – zrozumienie i wrażliwość na potrzeby seniora są kluczowe, zwłaszcza gdy boryka się on z chorobami czy ograniczeniami wieku.
 • Asertywność – szczególnie gdy tego wymaga jego dobro.
 • Uczciwość – dotyczy zarówno relacji z podopiecznym, jak i z jego rodziną.

Opiekun powinien otaczać podopiecznego troską, serdecznością i uwagą, aby ten czuł się bezpiecznie i komfortowo. Powyższe wymagania to doskonały punkt wyjścia dla każdego, kto myślał nad podjęciem kariery opiekuna dla osób starszych na poważnie.

opiekunka osoby starszej

Przeciwwskazania do pracy jako opiekun lub opiekunka osób starszych

Oczywiście poza pewnymi kluczowymi cechami, które będą ułatwiać pracę, istnieje również kilka takich, które mogą utrudnić skuteczną realizację obowiązków:

 • duże wady wymowy – jasna komunikacja jest kluczowa;
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych – budowanie zaufanej relacji jest podstawą opieki;
 • ograniczona sprawność fizyczna – opiekun musi być w stanie fizycznie wspierać seniora;
 • choroby psychiczne wpływające na codzienne funkcjonowanie – stabilność emocjonalna jest w tej profesji kluczowa.

Zawód opiekuna osób starszych wymaga nie tylko profesjonalizmu, ale także empatii i zaangażowania włożonego w troskę o drugiego człowieka. Mimo iż wiedza medyczna jest w tej branży ważna, to właściwe podejście oraz doświadczenie stanowią kluczowe atuty. Szukasz satysfakcjonującego zawodu, który może zmienić na lepsze niejedno życie? Opiekun seniorów to praca dla Ciebie!

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  21.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Karl-Heinz ( 78l., 172cm, 125kg). Choruje na cukrzycę, nadciśnienie i ma problemy z poruszaniem. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, wstaje i siada z asekuracją, ale nie dźwiga się go. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, samo korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Zakupy są zamawiane on-line. Podopieczny je zamawia, ale zamawia wszystko co chce Opiekunka.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower. W odwiedziny przychodzi syn z psem.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  30.07.2024


  Okres wyjazdu:

  do 20.09.2024


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (85l., 60kg, 159cm.) Cierpi na Alzheimera, ma podwyższony cholesterol i alergię na imbir. Nosi okulary. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Jest osobą mobilną, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.
  Jest otwarta, lubi towarzystwo, ale czasami jest wycofana. Lubi grać w karty, ale nie lubi przegrywać 😊 2x w tygodniu chodzi do Tagespflege 7:30-16:30.
  Mieszka w domu wielorodzinnym w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Na zleceniu jest samochód z manualną skrzynią biegów oraz rower.
 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hofheim (65719)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  26.07.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (86l., 63kg, 156cm). Cierpi na nadciśnienie, osłabienie starcze i osteoporozę. Podopieczna nie słyszy na jedno ucho, ma drżenie dłoni i po silnym zapaleniu płuc ma aparat tlenowy. Nie ma demencji, jest osobą całkiem świadomą. Komunikacja i orientacja są u niej zachowane. Porusza się przy pomocy laski. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale profilaktycznie zakłada sobie wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Heinz (91l., 170cm, 80kg). Cierpi na artrozę, demencję, nadciśnienie i azbestozę. Nosi okulary i aparat słuchowy. Występuje u niego zakłócona orientacja. Porusza się przy pomocy laski. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Zaburzenia osobowości u osób starszych

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe

Adwent w Niemczech – poznaj niemieckie tradycje adwentowe
Avoria