Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020
WAŻNE!
Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto, mogą one się różnić dodatkowo na poziomie lokalnym.
Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:- kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
- w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
- obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
- w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
- również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
- w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;
- wprowadzono ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach lub gromadzić się w miejscach publicznych oraz prywatnych (w mieszkaniach);
- duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych takich jak wesela lub pogrzeby;
- wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.
W Berlinie w godz. 23.00 – 6.00 sklepy, kawiarnie i restauracje pozostają zamknięte oraz są wprowadzone ograniczenia w zgromadzeniach się. Stacje benzynowe mogą w tym czasie oferować części zamienne do pojazdów silnikowych w zakresie, w jakim jest to niezbędne do utrzymania lub przywrócenia gotowości do jazdy, jak również materiały eksploatacyjne. Apteki mogą w tym okresie wydawać leki i towary powszechnie wydawane w aptekach. Prywatne imprezy i spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż dziesięć osób, są zabronione.
Obowiązek zakrywania ust i nosaWszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu (np. miejskie strefy piesze). Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach.
Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki należy liczyć się z mandatem. Kwota mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego.
WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Jeżeli w pojeździe znajdują się osoby z innego gospodarstwa domowego, zaleca się aby pozostałe osoby zakrywały usta i nos.
Ograniczenia w podróżowaniu po NiemczechNiektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia w podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka. Podstawą uznania danego powiatu lub dzielnicy miasta za krajowy obszar podwyższonego ryzyka jest wskaźnik przekracząjący 50 zakażeń na 100 tys. osób w przeciągu 7 dni. Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha. Raporty są dostępne po niemiecku i angielsku.
W niektórych krajach związkowych, osoby przyjeżdżające z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka i chcące skorzystać z noclegu w hotelu lub innym miejscu noclegowym, muszą posiadać negatwyny wynik testu, który został wykonany 48 godzin przed wjazdem do danego kraju związkowego. Jeżeli mieszkają Państwo w Niemczech w powiecie, który został uznany za krajowy obszar podwyższonego ryzyka to przed planowaną odróżą należy skontaktować się z miejscem noclegowym lub lokalnym urzędem ds. zdrowia właściwym dla celu Państwa podróży. Uzyskają tam Państwo informację o aktualnie obowiązujących ograniczeniach.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w NiemczechInformacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:
- Federalnego Ministerstwa Zdrowia;
- Instytutu Roberta Kocha;
- landowych Ministerstw Zdrowia.
Powołano federalny sztab antykryzysowy, chociaż kompetencje ws. zwalczania zagrożeń epidemiologicznych posiadają landy i władze lokalne. Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość