Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Problemy z pamięcią doskwierają co drugiemu Seniorowi. Niestety, niektóre przypadki są na tyle poważne, że dochodzi również do zaburzeń orientacji czy nawet świadomości. Takie sytuacje często kończą się ucieczkami osób starszych nie tylko z ośrodków opiekuńczych, ale czasami nawet własnych domów. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, kiedy taka sytuacja się wydarzy. 

 

Grunt to zapobiegać, nie leczyć

Osoby starsze wymagają od nas sporej uwagi, szczególnie chorzy na demencję, Alzheimera czy inne choroby, wpływające na funkcjonowanie mózgu. Jeśli problemy z pamięcią są już na tyle poważne, że Senior nie może samodzielnie opuszczać mieszkania bądź domu, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają.

Po pierwsze- okna, których otwarcie bez klucza powinno być niemożliwe, oraz drzwi, które powinny być cały czas zamknięte. Natomiast te wewnątrz budynku powinny być pozbawione zamków, aby nasz Senior nie był narażony na zatrzaśnięcie się w którymś w pomieszczeń.

Po drugie, jeśli Podopieczny ma prawo jazdy i używał wcześniej samochodu, powinniśmy schować kluczyki do wszystkich pojazdów. Unikniemy w ten sposób naprawdę tragicznych sytuacji.

Warto przygotować się na najgorsze, w razie czego gdyby nie udało nam się jednak dopilnować Seniora. Należy zadbać o to, aby miał on zawsze naładowany telefon, a na wnętrzu kurtek, bądź marynarek czy swetrów miał napisane dane kontaktowe w razie zaginięcia.

Szukasz Oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech? skontaktuj się z nami!

Co w momencie, kiedy Senior znika? Kilka ważnych kroków

1. Informujemy policję i rodzinę Podopiecznego o zaginięciu. Starsza osoba mająca problemy z pamięcią jest bezbronna i wszystko na jej drodze może być dla niej zagrożeniem.

2. Pytamy sąsiadów oraz przechodniów w pobliżu miejsca zamieszkania, czy nie widzieli naszego Podopiecznego. Warto wówczas mieć aktualne zdjęcie Seniora, zwiększy to prawdopodobieństwo odnalezienia osoby.

3. Udaj się do miejsc, w których Senior lubi spędzać czas, albo o których często opowiada.

4. Zadzwoń do pobliskich szpitali, żeby upewnić się, że Seniorowi nic się nie stało i nie znajduje się na żadnym z oddziałów.

5. Wydrukuj plakaty z informacjami o zaginionym oraz jego zdjęciem. Porozwieszaj je w pobliskiej okolicy.

6. Zorganizuj znajomych oraz rodzinę Seniora w celu poszukiwania zaginionego.

Jeśli jesteś na zleceniu z agencją, należy poinformować swojego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Może udzielą jakiś dodatkowych wskazówek lub skontaktują się z poprzednimi Opiekunkami, w celu uzyskania większej ilości informacji o zaginionym.

 

Takie sytuacje się zdarzają i trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie bójmy się działać, kiedy nasz Podopieczny zaginie. Czasami sytuacje są na tyle ciężkie, że jest wręcz niemożliwe dopilnowanie Seniora. Należy podejmować szybkie i pewne decyzje, a wraz z pomocą rodziny i policji sytuacja na pewno zakończy się szczęśliwie. Warto znać język, w tym pomoże Tobie – https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Aub (97239)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  04.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6 - 8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Franz (84l., 71kg, 172cm) choruje na Parkinsona, niewydolność serca oraz osłabienie starcze. Podopieczny jest osoba demencyjną. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Senior potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Podopieczny ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka domu jednorodzinnym wraz z żoną oraz synem. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Gomaringen (72810)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elfriede (95l., 165cm, 65kg). Cierpi na osłabienie starcze i nadciśnienie. Ma lekką, początkową demencję, ale komunikacja jest z nią zachowana. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim, współpracuje, ale potrzebuje też pomocy. Ma do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko z toaletą oraz krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Jest osobą miłą, bezkonfliktową, ale też wycofaną. Lubi szydełkować.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dezynfekować należy ręce, twarz i… telefon

Dezynfekować należy ręce, twarz i… telefon

Jak odpowiednio zajmować się Podopiecznym chorym na serce?

Jak odpowiednio zajmować się Podopiecznym chorym na serce?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Wskazówki dla Seniora- koronawirus

Wskazówki dla Seniora- koronawirus
Avoria