Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Problemy z pamięcią doskwierają co drugiemu Seniorowi. Niestety, niektóre przypadki są na tyle poważne, że dochodzi również do zaburzeń orientacji czy nawet świadomości. Takie sytuacje często kończą się ucieczkami osób starszych nie tylko z ośrodków opiekuńczych, ale czasami nawet własnych domów. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, kiedy taka sytuacja się wydarzy. 

 

Grunt to zapobiegać, nie leczyć

Osoby starsze wymagają od nas sporej uwagi, szczególnie chorzy na demencję, Alzheimera czy inne choroby, wpływające na funkcjonowanie mózgu. Jeśli problemy z pamięcią są już na tyle poważne, że Senior nie może samodzielnie opuszczać mieszkania bądź domu, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają.

Po pierwsze- okna, których otwarcie bez klucza powinno być niemożliwe, oraz drzwi, które powinny być cały czas zamknięte. Natomiast te wewnątrz budynku powinny być pozbawione zamków, aby nasz Senior nie był narażony na zatrzaśnięcie się w którymś w pomieszczeń.

Po drugie, jeśli Podopieczny ma prawo jazdy i używał wcześniej samochodu, powinniśmy schować kluczyki do wszystkich pojazdów. Unikniemy w ten sposób naprawdę tragicznych sytuacji.

Warto przygotować się na najgorsze, w razie czego gdyby nie udało nam się jednak dopilnować Seniora. Należy zadbać o to, aby miał on zawsze naładowany telefon, a na wnętrzu kurtek, bądź marynarek czy swetrów miał napisane dane kontaktowe w razie zaginięcia.

Szukasz Oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech? skontaktuj się z nami!

Co w momencie, kiedy Senior znika? Kilka ważnych kroków

1. Informujemy policję i rodzinę Podopiecznego o zaginięciu. Starsza osoba mająca problemy z pamięcią jest bezbronna i wszystko na jej drodze może być dla niej zagrożeniem.

2. Pytamy sąsiadów oraz przechodniów w pobliżu miejsca zamieszkania, czy nie widzieli naszego Podopiecznego. Warto wówczas mieć aktualne zdjęcie Seniora, zwiększy to prawdopodobieństwo odnalezienia osoby.

3. Udaj się do miejsc, w których Senior lubi spędzać czas, albo o których często opowiada.

4. Zadzwoń do pobliskich szpitali, żeby upewnić się, że Seniorowi nic się nie stało i nie znajduje się na żadnym z oddziałów.

5. Wydrukuj plakaty z informacjami o zaginionym oraz jego zdjęciem. Porozwieszaj je w pobliskiej okolicy.

6. Zorganizuj znajomych oraz rodzinę Seniora w celu poszukiwania zaginionego.

Jeśli jesteś na zleceniu z agencją, należy poinformować swojego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Może udzielą jakiś dodatkowych wskazówek lub skontaktują się z poprzednimi Opiekunkami, w celu uzyskania większej ilości informacji o zaginionym.

 

Takie sytuacje się zdarzają i trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie bójmy się działać, kiedy nasz Podopieczny zaginie. Czasami sytuacje są na tyle ciężkie, że jest wręcz niemożliwe dopilnowanie Seniora. Należy podejmować szybkie i pewne decyzje, a wraz z pomocą rodziny i policji sytuacja na pewno zakończy się szczęśliwie. Warto znać język, w tym pomoże Tobie – https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Puchheim (82178)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Erika (94l., 65kg, 155cm). Cierpi na Parkinsona, niewydolność nerek, polineuropatię i zakrzepicę. Jest świadomą osobą, czasami ma lekkie problemy z zapamiętaniem godzin. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki i pampersy. Noce przesypia.

  Pan Esterino (87l., 80kg, 172cm). Jest w pełni świadomą osobą, nie ma demencji. Porusza się samodzielnie. 1x w tygodniu potrzebuje wsparcia przy prysznicu, codzienną higienę wykonuje samodzielnie. Nie ma inkontynencji, korzysta z WC. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest piętro z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Dobra i szybka dieta nie musi być aż tak droga!

Jak spędzić czas wolny z Seniorem – kilka pomysłów

Jak spędzić czas wolny z Seniorem – kilka pomysłów
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.