Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Problemy z pamięcią doskwierają co drugiemu Seniorowi. Niestety, niektóre przypadki są na tyle poważne, że dochodzi również do zaburzeń orientacji czy nawet świadomości. Takie sytuacje często kończą się ucieczkami osób starszych nie tylko z ośrodków opiekuńczych, ale czasami nawet własnych domów. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, kiedy taka sytuacja się wydarzy. 

 

Grunt to zapobiegać, nie leczyć

Osoby starsze wymagają od nas sporej uwagi, szczególnie chorzy na demencję, Alzheimera czy inne choroby, wpływające na funkcjonowanie mózgu. Jeśli problemy z pamięcią są już na tyle poważne, że Senior nie może samodzielnie opuszczać mieszkania bądź domu, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają.

Po pierwsze- okna, których otwarcie bez klucza powinno być niemożliwe, oraz drzwi, które powinny być cały czas zamknięte. Natomiast te wewnątrz budynku powinny być pozbawione zamków, aby nasz Senior nie był narażony na zatrzaśnięcie się w którymś w pomieszczeń.

Po drugie, jeśli Podopieczny ma prawo jazdy i używał wcześniej samochodu, powinniśmy schować kluczyki do wszystkich pojazdów. Unikniemy w ten sposób naprawdę tragicznych sytuacji.

Warto przygotować się na najgorsze, w razie czego gdyby nie udało nam się jednak dopilnować Seniora. Należy zadbać o to, aby miał on zawsze naładowany telefon, a na wnętrzu kurtek, bądź marynarek czy swetrów miał napisane dane kontaktowe w razie zaginięcia.

Szukasz Oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech? skontaktuj się z nami!

Co w momencie, kiedy Senior znika? Kilka ważnych kroków

1. Informujemy policję i rodzinę Podopiecznego o zaginięciu. Starsza osoba mająca problemy z pamięcią jest bezbronna i wszystko na jej drodze może być dla niej zagrożeniem.

2. Pytamy sąsiadów oraz przechodniów w pobliżu miejsca zamieszkania, czy nie widzieli naszego Podopiecznego. Warto wówczas mieć aktualne zdjęcie Seniora, zwiększy to prawdopodobieństwo odnalezienia osoby.

3. Udaj się do miejsc, w których Senior lubi spędzać czas, albo o których często opowiada.

4. Zadzwoń do pobliskich szpitali, żeby upewnić się, że Seniorowi nic się nie stało i nie znajduje się na żadnym z oddziałów.

5. Wydrukuj plakaty z informacjami o zaginionym oraz jego zdjęciem. Porozwieszaj je w pobliskiej okolicy.

6. Zorganizuj znajomych oraz rodzinę Seniora w celu poszukiwania zaginionego.

Jeśli jesteś na zleceniu z agencją, należy poinformować swojego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Może udzielą jakiś dodatkowych wskazówek lub skontaktują się z poprzednimi Opiekunkami, w celu uzyskania większej ilości informacji o zaginionym.

 

Takie sytuacje się zdarzają i trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie bójmy się działać, kiedy nasz Podopieczny zaginie. Czasami sytuacje są na tyle ciężkie, że jest wręcz niemożliwe dopilnowanie Seniora. Należy podejmować szybkie i pewne decyzje, a wraz z pomocą rodziny i policji sytuacja na pewno zakończy się szczęśliwie. Warto znać język, w tym pomoże Tobie – https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Ozdoby świąteczne własnej roboty- czyli jak umilić czas na ofercie

Ozdoby świąteczne własnej roboty- czyli jak umilić czas na ofercie

Przeziębienie u osoby starszej

Przeziębienie u osoby starszej

Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Seniorzy a upał – jak pomóc Podopiecznemu? Podpowiadamy!

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech
Avoria