Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

W dzisiejszych czasach joga to forma aktywności ruchowej, która jest dostępna i wykonalna dla osób w każdym wieku. W przeszłości była kojarzona tylko z wyznaniem, religią i medytacją. Dlaczego w takim razie joga dla seniorów jest tak bardzo polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów?

Joga dla seniora – korzyści

Joga często nazywana jest aktywną formą relaksu. Dzięki przybieraniu wygodnych pozycji nasze ciało jest zrelaksowane, a mięśnie się rozluźniają, co wpływa na komfort fizyczny. Joga w rewelacyjny sposób oddziałuje na zesztywniałe mięśnie, co często spotyka seniorów, chociażby w postaci dolegliwości takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Joga pomaga seniorom również z bólami kręgosłupa oraz pomaga utrzymać wyprostowaną sylwetkę.

Kolejnym aspektem, na który joga wpływa pozytywnie to stan psychiczny. Joga uspokaja organizm, pomaga się skoncentrować, obniża poziom stresu, poprawia humor. Te wszystkie korzyści dobroczynnie wpływają seniorów, którzy chorują na demencję, Alzheimera oraz mają stany depresyjne. Ta forma ruchu może być również rozszerzeniem psychoterapii i pomóc w powrocie do zdrowia.

Nie można zapominać o tym, że joga dla osób starszych relaksuje, a dzięki temu obniża ciśnienie tętnicze i poprawia wydolność organizmu, ponieważ przez „dobry oddech” dostarcza więcej powietrza. Spokój, wykreowany przy pomocy jogi wpływa pozytywnie na trawienie pokarmów, metabolizm i pracę narządów wewnętrznych.

Znając te korzyści, musimy wiedzieć, że joga przede wszystkim:

 • przywraca ciału równowagę;
 • uspokaja;
 • poprawia samopoczucie;
 • poprawia komfort psychiczny i fizyczny;
 • odstresowuje.

Joga dla początkujących seniorów – przykłady ćwiczeń

Co daje joga dla początkujących seniorów? Z pewnością spokój, stabilność ciała, zdrowie psychiczne. Wszyscy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z jogą, powinni podczas wykonywania ćwiczeń czuć się komfortowo i bezpiecznie. Początkujący senior powinien:

 • wsłuchiwać się w swoje ciało;
 • podążać za wskazówkami osoby prowadzącej zajęcia;
 • mieć komfort do ćwiczeń;
 • zadbać o odpowiednie warunki (miejsce, strój, nawodnienie).

Nie masz pomysłu na wartościowe zajęcia dla seniorów? Chcesz rozpocząć ćwiczenia z Podopiecznymi i zastanawiasz się, od czego zacząć naukę jogi

Postaw na proste ćwiczenia: 

Ćwiczenia oddechowe

Należy położyć się na plecach i wyprostować nogi. Prawą rękę umieścić na brzuchu, a lewą na żebrach. Oddychać przez nos i poczuć jak powietrze przechodzi od brzucha do klatki piersiowej. Następnie wykonać wydech, również przez noc.

Ćwiczenia na kręgosłup

Należy położyć się na brzuch i oprzeć na przedramionach. Klatkę piersiową unieść lekko do góry i delikatnie docisnąć miednicę do podłoża. Oddychać (spokojny wdech i wydech). Wytrzymać w takiej pozycji od 30 do 60 sekund.

Ćwiczenia rozluźniające

Należy położyć się na plecach. Ugiąć nogi w kolanach, ręce położyć po bokach. Wraz ze wdechem unieść miednicę do góry. Wypuścić powietrze i opuścić biodra.

Ćwiczenia dynamiczne

Należy stanąć w rozkroku. Wykonać skłon tułowia (jak najniżej potrafimy). Opuścić głowę. Następnie należy się wyprostować i unieść ręce do góry.

joga dla seniorów

Joga dla osób starszych – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do uprawiania jogi są m.in. bardzo silne bóle kręgosłupa, wstawione sztuczne stawy lub biodra, osteoporoza, duże skoki ciśnienia oraz jaskra. Również osoby, u których występują zachwiania równowagi, powinny wstrzymać się od uprawiania jogi. Ćwiczenia jogi dla seniorów nie są dla wszystkich, dlatego najlepiej na początku zapytać instruktora, jakie są przeciwwskazania i czy na pewno możemy bez problemu wykonywać tę formę aktywności.

Zachęcamy również do sprawdzenia nowych zleceń. Jeśli interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech, nie czekaj i sprawdź oferty już dzisiaj.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Köln (50939)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  16.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sabrina (37l., 60kg. 168cm). Ma niepełnosprawność intelektualną wynikającą z komplikacji przy porodzie. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Jest świadomą osobą. Pani Sabrina jest mobilna, porusza się samodzielnie. Pomoc przy higienie tylko rano, trzeba jej przypomnieć co ma zrobić. Ubiera się sama. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  𝐍𝐚 𝐳𝐥𝐞𝐜𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐮𝐳̇𝐨 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐮 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 > Całkowitą higieną Podopiecznej zajmuje się Pani, która przychodzi do pomocy w godzinach południowych i zostaje do wieczora. Ona gotuje i zajmuje się również domem. Pani Sabrina w tygodniu chodzi do pracy. Potrzebuje głównie towarzystwa, stabilności i spokojnej atmosfery. Ma siostrę bliźniaczkę.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Opiekunka robi zakupy dla siebie.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

Naturalne wsparcie osób starszych – zioła i ziołolecznictwo

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!
Avoria