Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

W dzisiejszych czasach joga to forma aktywności ruchowej, która jest dostępna i wykonalna dla osób w każdym wieku. W przeszłości była kojarzona tylko z wyznaniem, religią i medytacją. Dlaczego w takim razie joga dla seniorów jest tak bardzo polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów?

Joga dla seniora – korzyści

Joga często nazywana jest aktywną formą relaksu. Dzięki przybieraniu wygodnych pozycji nasze ciało jest zrelaksowane, a mięśnie się rozluźniają, co wpływa na komfort fizyczny. Joga w rewelacyjny sposób oddziałuje na zesztywniałe mięśnie, co często spotyka seniorów, chociażby w postaci dolegliwości takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Joga pomaga seniorom również z bólami kręgosłupa oraz pomaga utrzymać wyprostowaną sylwetkę.

Kolejnym aspektem, na który joga wpływa pozytywnie to stan psychiczny. Joga uspokaja organizm, pomaga się skoncentrować, obniża poziom stresu, poprawia humor. Te wszystkie korzyści dobroczynnie wpływają seniorów, którzy chorują na demencję, Alzheimera oraz mają stany depresyjne. Ta forma ruchu może być również rozszerzeniem psychoterapii i pomóc w powrocie do zdrowia.

Nie można zapominać o tym, że joga dla osób starszych relaksuje, a dzięki temu obniża ciśnienie tętnicze i poprawia wydolność organizmu, ponieważ przez „dobry oddech” dostarcza więcej powietrza. Spokój, wykreowany przy pomocy jogi wpływa pozytywnie na trawienie pokarmów, metabolizm i pracę narządów wewnętrznych.

Znając te korzyści, musimy wiedzieć, że joga przede wszystkim:

 • przywraca ciału równowagę;
 • uspokaja;
 • poprawia samopoczucie;
 • poprawia komfort psychiczny i fizyczny;
 • odstresowuje.

Joga dla początkujących seniorów – przykłady ćwiczeń

Co daje joga dla początkujących seniorów? Z pewnością spokój, stabilność ciała, zdrowie psychiczne. Wszyscy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z jogą, powinni podczas wykonywania ćwiczeń czuć się komfortowo i bezpiecznie. Początkujący senior powinien:

 • wsłuchiwać się w swoje ciało;
 • podążać za wskazówkami osoby prowadzącej zajęcia;
 • mieć komfort do ćwiczeń;
 • zadbać o odpowiednie warunki (miejsce, strój, nawodnienie).

Nie masz pomysłu na wartościowe zajęcia dla seniorów? Chcesz rozpocząć ćwiczenia z Podopiecznymi i zastanawiasz się, od czego zacząć naukę jogi

Postaw na proste ćwiczenia: 

Ćwiczenia oddechowe

Należy położyć się na plecach i wyprostować nogi. Prawą rękę umieścić na brzuchu, a lewą na żebrach. Oddychać przez nos i poczuć jak powietrze przechodzi od brzucha do klatki piersiowej. Następnie wykonać wydech, również przez noc.

Ćwiczenia na kręgosłup

Należy położyć się na brzuch i oprzeć na przedramionach. Klatkę piersiową unieść lekko do góry i delikatnie docisnąć miednicę do podłoża. Oddychać (spokojny wdech i wydech). Wytrzymać w takiej pozycji od 30 do 60 sekund.

Ćwiczenia rozluźniające

Należy położyć się na plecach. Ugiąć nogi w kolanach, ręce położyć po bokach. Wraz ze wdechem unieść miednicę do góry. Wypuścić powietrze i opuścić biodra.

Ćwiczenia dynamiczne

Należy stanąć w rozkroku. Wykonać skłon tułowia (jak najniżej potrafimy). Opuścić głowę. Następnie należy się wyprostować i unieść ręce do góry.

joga dla seniorów

Joga dla osób starszych – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do uprawiania jogi są m.in. bardzo silne bóle kręgosłupa, wstawione sztuczne stawy lub biodra, osteoporoza, duże skoki ciśnienia oraz jaskra. Również osoby, u których występują zachwiania równowagi, powinny wstrzymać się od uprawiania jogi. Ćwiczenia jogi dla seniorów nie są dla wszystkich, dlatego najlepiej na początku zapytać instruktora, jakie są przeciwwskazania i czy na pewno możemy bez problemu wykonywać tę formę aktywności.

Zachęcamy również do sprawdzenia nowych zleceń. Jeśli interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech, nie czekaj i sprawdź oferty już dzisiaj.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Wskazówki dla Seniora- koronawirus

Wskazówki dla Seniora- koronawirus

Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech

Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!

Sprawdź jak nie dać się przeziębieniu!
Avoria