Pierwsze zlecenie? Zobacz o czym nie zapomnieć

Pierwsze zlecenie? Zobacz o czym nie zapomnieć

Jeśli to czytasz to prawdopodobnie udajesz się na pierwsze zlecenie opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech . Stres, strach i jedna wielka niewiadoma- to wszystko zapewne jest Ci już znane. Nie martw się, każdy musi przeżyć swój pierwszy raz, jak mawia słynne powiedzenie. Z naszą pomocą bez problemu przygotujesz się do pierwszego wyjazdu.

Pakiet informacji

Informacje na temat wyjazdu, potrzebnych dokumentów oraz kwestie przejazdu powinniśmy poruszyć jeszcze przed podpisaniem umowy z agencją. Wiele agencji nie zapewnia pełnego komfortu podczas podróży na pierwsze zlecenie, powierzając na odpowiedzialność opiekunki bądź opiekunka niektóre obowiązki. Warto więc znaleźć firmę, która zapewni wszystkie niezbędne ubezpieczenia, pozyska dokładne informacje na temat Podopiecznego, a także zorganizuje i opłaci przejazd. To duża wygoda, szczególnie podczas pierwszego zlecenia.

Dobre rozeznanie

Warto dobrze sprawdzić miejscowość, do której wyrusza się na zlecenie. Pomoże to zmniejszyć znacząco stres, ale także pozwoli swobodnie przemieszczać się w wolnym czasie. Można sprawdzić miejscowe atrakcje, restauracje, galerie, żeby nie tracić potem czasu na monotonne poszukiwania. Jest to również przydatne, na wypadek nieszczęśliwych sytuacji, np. kiedy Podopiecznego trzeba będzie zawieźć do lekarza.

Wyjazd do Niemiec – walizka pełna niezbędników

W większości zawartość będzie uzależniona od pory roku, w której wyjeżdżamy. Jednak jest kilka elementów, które bez względu na pogodę powinny znaleźć się w naszej torbie:

 • wygodne ubrania, ale przede wszystkim buty do pracy (najlepiej uprzednio zrobić sobie z 5-6 zestawów, w racji, że w niektórych domach robi się tylko jedno pranie w tygodniu), a także jakieś 2 stroje wyjściowe (np. wieczorem do miasta);
 • wszystkie niezbędne kosmetyki (szampon, żel do mycia itd.)
 • mini apteczka zawierająca: kilka plastrów, tabletki przeciwbólowe, preparaty na gardło (podróże w klimatyzowanych autokarach szczególnie się do tego przyczyniają);
 • podręczny słowniczek (nawet jeśli poprawnie mówisz po niemiecku, warto mieć go przy sobie);
 • coś dla rozrywki, np. książka, krzyżówka, MP3 itp.

Oczywiście zawartość walizki nie będzie ograniczała się tylko do wyżej wymienionej listy. Najlepszym sposobem jest zrobić sobie taki spis rzeczy, które mogą się przydać, minimum tydzień wcześniej i dopisywać sukcesywne to co wpadnie nam do głowy.

 1. Język niemiecki dla opiekunek – sprawdź, jakie to proste!
Dobre, pierwsze wrażenie

To chyba najtrudniejszy punkt do realizacji. Każdy chce wypaść dobrze, aby rodzina Podopiecznego miała jak najlepsze wrażenie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, szczególnie kiedy to nasza pierwsza praca w opiece w Niemczech, najlepiej po prostu być sobą. Należy z głową używać zwrotów grzecznościowych, to pokaże nas jako osoby z klasą. W kwestii dobrego smaku, można przywieźć jakieś polskie łakocie– Niemcy podobno uwielbiają zarówno słodkości, jak i kulturę czy dobry gest.

Jednak oprócz miłych słów, należy pozyskać też istotne informacje od rodziny Podopiecznego.  Jeśli do seniora bądź seniorki nie przychodzi Pflege, a starsza osoba ma zalecone spożywanie leków- zapisać sobie wszystko na kartce. Rodzina powinna podać ogólny harmonogram dnia oraz przede wszystkim zostawić telefon kontaktowy do siebie oraz lekarza Podopiecznego (jeśli takiego posiada).

Pierwszy wyjazd zawsze zostaje na długo w naszej pamięci, więc warto dobrze się przygotować, ale nie stresować. Nerwy tylko zmęczą nas oraz Podopiecznego, któremu na Twojej obecności zależy najbardziej.

Dlaczego warto z nami współpracować? Atrakcyjny pakiet premii dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Frank (40l., 76kg, 190cm). Jest po ciężkim urazie mózgu i czaszki – wypadek w pracy. Ma problemy ze świadomością, szczególnie o swój stan zdrowia. Podopieczny jest osobą całkowicie leżącą. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce przesypia.

  Podopiecznym codziennie w godzinach 7:00-19:00 zajmuje się Pflegedienst.  W tym czasie Opiekunka nie robi nic przy Podopiecznym, tylko zajmuje się domem, zakupami, gotowaniem, praniem.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hersbruck (91217)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hedwig (87l., 88kg, 155cm). Cierpi na cukrzycę, demencję i ma inkontynencję. Występują u niej problemy z mową i komunikacją. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, ale sama sobie zmienia pampersy. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka, a w ciężkich pomaga rodzina, która mieszka w miejscowości obok.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Hipochondria u osób starszych – chorobliwy strach przed chorobami

Hipochondria u osób starszych – chorobliwy strach przed chorobami

Odwodnienie organizmu – co na to wskazuje?

Odwodnienie organizmu – co na to wskazuje?

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Opiekunka osób starszych – samodoskonalenie

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki

Tradycyjny ślub w Niemczech – ciekawostki
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.