Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Wygodne życie w przytulnym domku z miłą staruszką czy staruszkiem, któremu trzeba podać leki i zabawić rozmową – bardzo często taki właśnie obraz na temat pracy opiekunki osób starszych w Niemczech mają osoby, które myślą o podjęciu się tego zajęcia. Jest tak głownie dlatego, że tak właśnie bardzo często wyglądają wszelkiego rodzaju foldery i ulotki reklamujące tego typu pracę – pełne są kolorowych zdjęć uśmiechniętych, pogodnych starszych ludzi, którzy nie mają żadnych trosk ani zmartwień.

Opiekunki osób starszych w Niemczech, wyobrażenia a rzeczywistość

Obrazek ten jest oczywiście mocno wyidealizowany i przejaskrawiony, co powinno być dla wszystkich oczywiste (w końcu na reklamach życie codzienne też przedstawione jest kolorowo i radośnie), ale niestety nie jest. I później ktoś decyduje się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech, wyjeżdża zagranicę i zderza się z rzeczywistością.

Czy to znaczy, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest ponura, męcząca i ogólnie mówiąc, straszna? Nie, wcale tak nie jest i takie założenie byłoby popadaniem w skrajności. Jednak wyjazd do Niemczech z myślą, że będzie się wiodło życie jak z bajki nie jest dobrym nastawieniem. Żeby nie przeżyć gorzkiego rozczarowania należy od samego początku zdawać sobie sprawę z tego, że praca opiekunki to coś do czego warto się przygotować psychicznie. Składa się na to cały szereg powodów, przede wszystkim jednak jest to praca obejmująca wzięcie za kogoś pełnej odpowiedzialności. Decydując się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech bierzemy pod swoją opiekę inną osobą – starszą, schorowaną, nie do końca samodzielną. Naszym zadaniem jest taka nad nią opieka, by dać jej nie tylko to, czego potrzebuje pod względem fizycznym, a więc jedzenie, leki, wsparcie fizyczne, ale też by wesprzeć ją psychicznie, podnieść na duchu, pozwolić się zwierzyć ze swoich problemów i obaw. To nie tylko duża odpowiedzialność, ale też pewien rodzaj wysiłku psychicznego, na który należy być przygotowanym. Nie zmienia to faktu, że satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i widok radości i ulgi na twarzy podopiecznego wiele wynagradza i często dodaje siły i chęci, by bardziej się starać.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Inkontynencja u Seniorów

Inkontynencja u Seniorów

Szał pączków – czyli skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Szał pączków – czyli skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Zrozumieć DEMENCJĘ

Zrozumieć DEMENCJĘ
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.