Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych
Wygodne życie w przytulnym domku z miłą staruszką czy staruszkiem, któremu trzeba podać leki i zabawić rozmową – bardzo często taki właśnie obraz na temat pracy opiekunki osób starszych w Niemczech mają osoby, które myślą o podjęciu się tego zajęcia. Jest tak głownie dlatego, że tak właśnie bardzo często wyglądają wszelkiego rodzaju foldery i ulotki reklamujące tego typu pracę – pełne są kolorowych zdjęć uśmiechniętych, pogodnych starszych ludzi, którzy nie mają żadnych trosk ani zmartwień.
Opiekunki osób starszych w Niemczech, wyobrażenia a rzeczywistość
Obrazek ten jest oczywiście mocno wyidealizowany i przejaskrawiony, co powinno być dla wszystkich oczywiste (w końcu na reklamach życie codzienne też przedstawione jest kolorowo i radośnie), ale niestety nie jest. I później ktoś decyduje się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech, wyjeżdża zagranicę i zderza się z rzeczywistością.
Czy to znaczy, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech jest ponura, męcząca i ogólnie mówiąc, straszna? Nie, wcale tak nie jest i takie założenie byłoby popadaniem w skrajności. Jednak wyjazd do Niemczech z myślą, że będzie się wiodło życie jak z bajki nie jest dobrym nastawieniem. Żeby nie przeżyć gorzkiego rozczarowania należy od samego początku zdawać sobie sprawę z tego, że praca opiekunki to coś do czego warto się przygotować psychicznie. Składa się na to cały szereg powodów, przede wszystkim jednak jest to praca obejmująca wzięcie za kogoś pełnej odpowiedzialności. Decydując się na pracę opiekunki osób starszych w Niemczech bierzemy pod swoją opiekę inną osobą – starszą, schorowaną, nie do końca samodzielną. Naszym zadaniem jest taka nad nią opieka, by dać jej nie tylko to, czego potrzebuje pod względem fizycznym, a więc jedzenie, leki, wsparcie fizyczne, ale też by wesprzeć ją psychicznie, podnieść na duchu, pozwolić się zwierzyć ze swoich problemów i obaw. To nie tylko duża odpowiedzialność, ale też pewien rodzaj wysiłku psychicznego, na który należy być przygotowanym. Nie zmienia to faktu, że satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i widok radości i ulgi na twarzy podopiecznego wiele wynagradza i często dodaje siły i chęci, by bardziej się starać.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość