Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z pieluchami, to najczęściej małe dzieci. Niestety dla wielu osób starszych stały się one już dość wstydliwą codziennością. Inkontynencja (po niemiecku Inkontinenz) oznacza brak lub ograniczoną kontrolę nad pęcherzem albo jelitem. Powody tego problemu są różne. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Inkontynencja – co to jest?

Wiele Opiekunek, które zaczynają swoją przygodę z naszą branżą, zadaje pytanie: „inkontynencja – co to za choroba?”, jednak nietrzymanie moczu i kału nie jest chorobą, a skutkiem innej choroby. Między innymi może być efektem:

 • zmiany położenia macicy,
 • obciążenia mięśni miednicy,
 • przerostu gruczołu krokowego,
 • menopauzy,
 • urazu rdzenia kręgowego,
 • stwardnienia rozsianego,
 • przewlekłych zaparć,
 • zapalenia pęcherza moczowego,
 • kamicy nerkowej,

ale również:

 • problemów psychicznych,
 • Parkinsona,
 • Alzheimera,
 • wad wrodzonych,
 • udaru mózgu.

Inkontynencję dzieli się na inkontynencję moczową oraz inkontynencję kałową.Problem ten częściej dotyczy kobiet i z pewnością powoduje ogromny dyskomfort Podopiecznym.

Inkontynencja najczęściej dotyka kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub we wczesnym stadium menopauzy. Następnie zachorowalność u kobiet spada między 55 a 65 rokiem życia i później wzrasta po 80. Badania wykazały, że ponad połowa mężczyzn powyżej 70 lat również cierpi na nietrzymanie moczu.

Inkontynencja – czym może być spowodowana?

Nietrzymanie moczu lub kału mogą spowodować dwa rodzaje czynników: stałe lub przejściowe.

Stałe przyczyny inkontynencji to najczęściej choroby, m.in.: nowotwór pęcherza, Parkinson, Alzheimer, urazy kręgosłupa, uszkodzenie dna macicy, czy po prostu starość.

Przejściowe przyczyny inkontynencji są najczęściej związane z prowadzonym trybem życia i z jego skutkami, np.: zażywanie leków moczopędnych lub takich, które obniżają ciśnienie krwi, nadużywanie alkoholu, czy nadmierne nawodnienie.

Inkontynencja – leczenie

Istnieje kilka sposobów na leczenie inkontynencji. To, jaki sposób wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie zaawansowania choroba występuje w organizmie. Przy lekkim stopniu należy zacząć przede wszystkim od zmiany stylu życia (ćwiczenia, odstawienie alkoholu i leków nawadniających). W leczeniu inkontynencji na pewno pomoże również zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

Powszechnie stosuje się leki cholinolityczne zmniejszające potrzebę częstego oddawania moczu i zwiększające objętość pęcherza przez rozluźnianie mięśnia wypieracza moczu.

Jeżeli te metody nie przyniosą oczekiwanego efektu, należy rozważyć leczenie operacyjne. Co ważne, w ostatnich latach wzrosła skuteczność przeprowadzanych zabiegów na leczenie nietrzymania moczu. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest leczenie laserowe, które działa na ścianki i powoduje ich obkurczanie oraz napinanie. Zabieg ten jest niezwykle szybki i nie wymaga długiego okresu powrotu do zdrowia.

Inkontynencja u osób starszych – jak zaopiekować się seniorem?

Niestety leczenie inkontynencji może być długotrwałe, a skutki potrafią być bardzo dokuczliwe. Aby pomóc osobie cierpiącej na inkontynencję należy zadbać o kilka aspektów, aby ułatwić jej funkcjonowanie.

Po pierwsze odpowiednia bielizna, tu mamy na myśli pieluchomajtki lub specjalne wkładki. Powinny być dobre gatunkowo, wówczas Senior będzie czuł się bardziej komfortowo. Po drugie kosmetyki do higieny, które powinny być jak najbardziej naturalne, bez dodatków alkoholi czy zapachów. Skóra podczas inkontynencji jest bardzo podrażniona i należy o nią szczególnie zadbać, aby nie zrobiły się rany, które utrudnią jeszcze bardziej normalne funkcjonowanie.

Istotne jest, aby wytłumaczyć takiej osobie, że problem ten jest powszechny i ważne w takich sytuacjach jest to, aby zadbać o odpowiednią higienę. Należy przekonać ją do częstego chodzenia do toalety. To pomoże nie tylko kontrolować nietrzymanie moczu czy kału, ale także będzie odpowiednim ćwiczeniem mięśni zarówno pęcherza, jak i jelit. Może to pomóc nawet w przyspieszeniu leczenia, a komfort życia Seniora znacznie się poprawi.

Jesteś zainteresowana pracą poza granicami kraju? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  09.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 165cm, 85kg). Choruje na cukrzycę, niewydolność serca, depresję, jest osobą po udarze, ma lekką demencję. Nosi okulary. Jest całkiem świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Czasami zdarza jej się inkontynencja, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy przy WC.

  Seniorka lubi towarzystwo, jest spokojna. Czyta gazety i lubi grać w gry.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W osobnym mieszkaniu mieszka syn z żoną i z dziećmi. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W zakupach pomaga rodzina. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Jedzenie po niemiecku – produkty spożywcze w języku niemieckim

Jedzenie po niemiecku – produkty spożywcze w języku niemieckim

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Praca w opiece – zwiększ swoje szanse!

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?
Avoria