Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z pieluchami, to najczęściej małe dzieci. Niestety dla wielu osób starszych stały się one już dość wstydliwą codziennością. Inkontynencja (po niemiecku Inkontinenz) oznacza brak lub ograniczoną kontrolę nad pęcherzem albo jelitem. Powody tego problemu są różne. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Inkontynencja – co to jest?

Wiele Opiekunek, które zaczynają swoją przygodę z naszą branżą, zadaje pytanie: „inkontynencja – co to za choroba?”, jednak nietrzymanie moczu i kału nie jest chorobą, a skutkiem innej choroby. Między innymi może być efektem:

 • zmiany położenia macicy,
 • obciążenia mięśni miednicy,
 • przerostu gruczołu krokowego,
 • menopauzy,
 • urazu rdzenia kręgowego,
 • stwardnienia rozsianego,
 • przewlekłych zaparć,
 • zapalenia pęcherza moczowego,
 • kamicy nerkowej,

ale również:

 • problemów psychicznych,
 • Parkinsona,
 • Alzheimera,
 • wad wrodzonych,
 • udaru mózgu.

Inkontynencję dzieli się na inkontynencję moczową oraz inkontynencję kałową.Problem ten częściej dotyczy kobiet i z pewnością powoduje ogromny dyskomfort Podopiecznym.

Inkontynencja najczęściej dotyka kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub we wczesnym stadium menopauzy. Następnie zachorowalność u kobiet spada między 55 a 65 rokiem życia i później wzrasta po 80. Badania wykazały, że ponad połowa mężczyzn powyżej 70 lat również cierpi na nietrzymanie moczu.

Inkontynencja – czym może być spowodowana?

Nietrzymanie moczu lub kału mogą spowodować dwa rodzaje czynników: stałe lub przejściowe.

Stałe przyczyny inkontynencji to najczęściej choroby, m.in.: nowotwór pęcherza, Parkinson, Alzheimer, urazy kręgosłupa, uszkodzenie dna macicy, czy po prostu starość.

Przejściowe przyczyny inkontynencji są najczęściej związane z prowadzonym trybem życia i z jego skutkami, np.: zażywanie leków moczopędnych lub takich, które obniżają ciśnienie krwi, nadużywanie alkoholu, czy nadmierne nawodnienie.

Inkontynencja – leczenie

Istnieje kilka sposobów na leczenie inkontynencji. To, jaki sposób wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie zaawansowania choroba występuje w organizmie. Przy lekkim stopniu należy zacząć przede wszystkim od zmiany stylu życia (ćwiczenia, odstawienie alkoholu i leków nawadniających). W leczeniu inkontynencji na pewno pomoże również zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

Powszechnie stosuje się leki cholinolityczne zmniejszające potrzebę częstego oddawania moczu i zwiększające objętość pęcherza przez rozluźnianie mięśnia wypieracza moczu.

Jeżeli te metody nie przyniosą oczekiwanego efektu, należy rozważyć leczenie operacyjne. Co ważne, w ostatnich latach wzrosła skuteczność przeprowadzanych zabiegów na leczenie nietrzymania moczu. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest leczenie laserowe, które działa na ścianki i powoduje ich obkurczanie oraz napinanie. Zabieg ten jest niezwykle szybki i nie wymaga długiego okresu powrotu do zdrowia.

Inkontynencja u osób starszych – jak zaopiekować się seniorem?

Niestety leczenie inkontynencji może być długotrwałe, a skutki potrafią być bardzo dokuczliwe. Aby pomóc osobie cierpiącej na inkontynencję należy zadbać o kilka aspektów, aby ułatwić jej funkcjonowanie.

Po pierwsze odpowiednia bielizna, tu mamy na myśli pieluchomajtki lub specjalne wkładki. Powinny być dobre gatunkowo, wówczas Senior będzie czuł się bardziej komfortowo. Po drugie kosmetyki do higieny, które powinny być jak najbardziej naturalne, bez dodatków alkoholi czy zapachów. Skóra podczas inkontynencji jest bardzo podrażniona i należy o nią szczególnie zadbać, aby nie zrobiły się rany, które utrudnią jeszcze bardziej normalne funkcjonowanie.

Istotne jest, aby wytłumaczyć takiej osobie, że problem ten jest powszechny i ważne w takich sytuacjach jest to, aby zadbać o odpowiednią higienę. Należy przekonać ją do częstego chodzenia do toalety. To pomoże nie tylko kontrolować nietrzymanie moczu czy kału, ale także będzie odpowiednim ćwiczeniem mięśni zarówno pęcherza, jak i jelit. Może to pomóc nawet w przyspieszeniu leczenia, a komfort życia Seniora znacznie się poprawi.

Jesteś zainteresowana pracą poza granicami kraju? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wangen (73117)


  Wynagrodzenie:

  1550 €


  Data wyjazdu:

  12.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gertrud (86l., 156cm, 64kg). Choruje na początkową demencję, osteoporozę, cukrzycę i ma inkontynencję, ale sama chodzi do toalety. Porusza się przy pomocy rollatora, sama wstaje i siada. Przychodzi do niej Pflegedienst do zakładania rajstop uciskowych i 1x w tygodniu do higieny. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka sama w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do  dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Burladingen (72393)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  15.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Anna (95l., 163cm, 56kg) Ma nowotwór żołądka (jest pod stałą kontrolą lekarzy). Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Podopieczna nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się samodzielnie. Jest pogodną, energiczną i wdzięczną osobą. Lubi kwiaty i krzyżówki. Sama się ubiera i dba o higienę. Noce przesypia.

  Pan Willi (97l., 160cm, 50kg). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza się, że się zapomina. Porusza się przy pomocy laski. Nie ma inkontynencji. Jest sympatyczną i wrażliwą osobą.  Sam się ubiera, ale potrzebuje wsparcia przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. Rodzina nie mieszka w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Jak spędzić czas wolny z Seniorem – kilka pomysłów

Jak spędzić czas wolny z Seniorem – kilka pomysłów

Choroba Alzheimera – czy na pewno nieunikniona?

Choroba Alzheimera – czy na pewno nieunikniona?

Seniorzy i słońce

Seniorzy i słońce
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.