Inkontynencja u podopiecznych


Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z pieluchami, to najczęściej małe dzieci. Dla wielu osób starszych stały się one już dość wstydliwą codziennością. Inkontynencja, czyli brak lub ograniczona kontrola nad pęcherzem lub jelitem, to dość częsty problem wśród seniorów. Powodów, dla których ten problem w ogóle się pojawia, może być przy tym bardzo wiele.

Inkontynencja a seniorzy

Na nietrzymanie moczu lub kału wpływać może wiele czynników: urazy, przyjmowane leki, powikłania po innych chorobach, menopauza, przerost prostaty, a nawet zaburzenia psychicznie. Nie każdy chory potrafi sobie poradzić z problemem inkontynencji. Często osoby, u których występują tego typu zaburzenia, mają duży problem z własną mobilnością. Są więc w pełni zdani na swoich opiekunów.

Opieka nad taką osobą wymaga dużej uwagi. Przede wszystkim, ważne jest uświadomienie sobie, że nie jest to stan wybrany przez podopiecznego, najprawdopodobniej czują się z tego powodu niekomfortowo. Pewnym problemem, szczególnie na początku, może być przełamanie się do pozwolenia opiekunce lub opiekunowi na udzielenie pomocy przy pielęgnacji miejsc intymnych. Mimo to jest dbałość o te okolice ciała jest bardzo istotne.

Inkontynencja wiąże się z kilkoma zasadami istotnymi ze względu na ogólne zdrowie pacjenta. Należy przede wszystkim pamiętać o bardzo dużej dbałości o higienę intymną. Systematyczna zmiana pieluch oraz dobranie jej odpowiednich rozmiarów, jest tu bardzo ważne. Oczyszczenie skóry w tamtych okolicach powinno odbyć się delikatnie, ale dokładnie. Regularność jest tu także bardzo istotna. Ważne jest także, aby obserwować, czy nie pojawiają się jakieś odparzenia lub stany zapalne. Należy wtedy jak najszybciej zapobiegać ich rozwojowi, powikłania bywają bowiem bardzo problematyczne.

Inkontynencja z punktu widzenia opiekunki osób starszych może być również na swój sposób ograniczana. Należy pamiętać, aby senior nie przyjmował zbyt dużej ilości płynów, nie należy go jednak ograniczać, jeśli odczuwa pragnienie. Zbyt mała ilość płynów może spowodować wystąpienie np. podrażnienie pęcherza, które będzie mogło prowadzić nawet do odczuwania większej potrzeby oddawania moczu. W przypadku, gdy inkontynencja jest pełna, ważne jest również prowadzenie odpowiedniej diety. Należy także uczulić podopiecznego, że picie kawy, napojów gazowanych i alkoholowym może również wpłynąć moczopędnie na organizm.

Powrót

Najnowsze artykuły

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunami. Wiek Seniora może mieć znaczący...

Czytaj całość

Inkontynencja u Seniorów

Czym jest? Inkontynencja jest to objaw polegający na niekontrolowanym oddawaniu moczu lub kału. Zjawisko to...

Czytaj całość

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Czytaj całość
Polecane wpisy

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

zupy

Szukasz pomysłu na prezent walentynkowy? Oto trzy domowe sposoby!

prezent blog avoria

Jak spędzić czas wolny z Seniorem – kilka pomysłów

czas wolny

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.