Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z pieluchami, to najczęściej małe dzieci. Niestety dla wielu osób starszych stały się one już dość wstydliwą codziennością. Inkontynencja (po niemiecku Inkontinenz) oznacza brak lub ograniczoną kontrolę nad pęcherzem albo jelitem. Powody tego problemu są różne. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Inkontynencja – co to jest?

Wiele Opiekunek, które zaczynają swoją przygodę z naszą branżą, zadaje pytanie: „inkontynencja – co to za choroba?”, jednak nietrzymanie moczu i kału nie jest chorobą, a skutkiem innej choroby. Między innymi może być efektem:

 • zmiany położenia macicy,
 • obciążenia mięśni miednicy,
 • przerostu gruczołu krokowego,
 • menopauzy,
 • urazu rdzenia kręgowego,
 • stwardnienia rozsianego,
 • przewlekłych zaparć,
 • zapalenia pęcherza moczowego,
 • kamicy nerkowej,

ale również:

 • problemów psychicznych,
 • Parkinsona,
 • Alzheimera,
 • wad wrodzonych,
 • udaru mózgu.

Inkontynencję dzieli się na inkontynencję moczową oraz inkontynencję kałową.Problem ten częściej dotyczy kobiet i z pewnością powoduje ogromny dyskomfort Podopiecznym.

Inkontynencja najczęściej dotyka kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub we wczesnym stadium menopauzy. Następnie zachorowalność u kobiet spada między 55 a 65 rokiem życia i później wzrasta po 80. Badania wykazały, że ponad połowa mężczyzn powyżej 70 lat również cierpi na nietrzymanie moczu.

Inkontynencja – czym może być spowodowana?

Nietrzymanie moczu lub kału mogą spowodować dwa rodzaje czynników: stałe lub przejściowe.

Stałe przyczyny inkontynencji to najczęściej choroby, m.in.: nowotwór pęcherza, Parkinson, Alzheimer, urazy kręgosłupa, uszkodzenie dna macicy, czy po prostu starość.

Przejściowe przyczyny inkontynencji są najczęściej związane z prowadzonym trybem życia i z jego skutkami, np.: zażywanie leków moczopędnych lub takich, które obniżają ciśnienie krwi, nadużywanie alkoholu, czy nadmierne nawodnienie.

Inkontynencja – leczenie

Istnieje kilka sposobów na leczenie inkontynencji. To, jaki sposób wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, na jakim etapie zaawansowania choroba występuje w organizmie. Przy lekkim stopniu należy zacząć przede wszystkim od zmiany stylu życia (ćwiczenia, odstawienie alkoholu i leków nawadniających). W leczeniu inkontynencji na pewno pomoże również zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

Powszechnie stosuje się leki cholinolityczne zmniejszające potrzebę częstego oddawania moczu i zwiększające objętość pęcherza przez rozluźnianie mięśnia wypieracza moczu.

Jeżeli te metody nie przyniosą oczekiwanego efektu, należy rozważyć leczenie operacyjne. Co ważne, w ostatnich latach wzrosła skuteczność przeprowadzanych zabiegów na leczenie nietrzymania moczu. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia jest leczenie laserowe, które działa na ścianki i powoduje ich obkurczanie oraz napinanie. Zabieg ten jest niezwykle szybki i nie wymaga długiego okresu powrotu do zdrowia.

Inkontynencja u osób starszych – jak zaopiekować się seniorem?

Niestety leczenie inkontynencji może być długotrwałe, a skutki potrafią być bardzo dokuczliwe. Aby pomóc osobie cierpiącej na inkontynencję należy zadbać o kilka aspektów, aby ułatwić jej funkcjonowanie.

Po pierwsze odpowiednia bielizna, tu mamy na myśli pieluchomajtki lub specjalne wkładki. Powinny być dobre gatunkowo, wówczas Senior będzie czuł się bardziej komfortowo. Po drugie kosmetyki do higieny, które powinny być jak najbardziej naturalne, bez dodatków alkoholi czy zapachów. Skóra podczas inkontynencji jest bardzo podrażniona i należy o nią szczególnie zadbać, aby nie zrobiły się rany, które utrudnią jeszcze bardziej normalne funkcjonowanie.

Istotne jest, aby wytłumaczyć takiej osobie, że problem ten jest powszechny i ważne w takich sytuacjach jest to, aby zadbać o odpowiednią higienę. Należy przekonać ją do częstego chodzenia do toalety. To pomoże nie tylko kontrolować nietrzymanie moczu czy kału, ale także będzie odpowiednim ćwiczeniem mięśni zarówno pęcherza, jak i jelit. Może to pomóc nawet w przyspieszeniu leczenia, a komfort życia Seniora znacznie się poprawi.

Jesteś zainteresowana pracą poza granicami kraju? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Jak aktualnie wygląda sytuacja w Niemczech?

Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?

Dieta nerkowa – co jeść przy chorobach nerek?
Avoria