Jak dbać o oczy u osoby starszej?
Problemy ze wzrokiem są w pewien sposób nieodłącznym elementem starości. Większość z nas wraz z wiekiem staje się posiadaczem przynajmniej jednej pary okularów i zdaje się to zupełnie normalne, jest naturalną koleją rzeczy. Wszystkie nasze zmysły, jak cały organizm, stają się słabsze. Następstwem tego osłabienia mogą okazać się różne, poważne choroby wzroku, którym można zapobiegać. Promowanie takiej profilaktyki jest także bardzo ważne ze strony opiekunów i opiekunek osób starszych
Podstawową różnicą, która umożliwia lepsze dbanie o stan wzroku w Niemczech, niż w Polsce, jest lepiej zorganizowana służba zdrowia. Leczenie poważnych chorób nie może obyć się bez wizyty u specjalisty, dlatego warto zorientować się, czy nasz podopieczny jest regularnie badany.
Choroby oczu u osoby starszej
Jakie choroby oczy są najbardziej powszechne? Do trzech bardzo częstych i przy tym najniebezpieczniejszych chorób oczu należą jaskra, zaćma oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Dodatkowo bardzo częstymi przypadłościami są także zespół suchego oka oraz zapalenie spojówek, które w porównaniu do wcześniej wymienionych chorób leczy się dość łatwo.
JASKRA
Jaskra jest chorobą, która często wykrywana jest zbyt późno ze względu na jej bezbolesny przebieg. Jednocześnie wraz z postępem choroby, powikłań nie da się odwrócić. Jest to choroba związana z uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Tendencję do zachorowania na tą chorobę mają w dużej mierze osoby, których przodkowie mieli styczność z jaskrą. Oprócz tego rozwój choroby przyspiesza także cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu i brak aktywności fizycznej.
Kolejna choroba, czyli zaćma, ma związek ze zjawiskiem mętnienia soczewek. Dość często przypisywana jest osobom starszym, co wcale nie jest błędnym skojarzeniem. Najczęściej chorują na nią osoby po 50-tym roku życia. Do pierwszych objawów należy widzenie, jak „przez mgłę”. Jeśli seniora dotknęły tego typu dolegliwości, należy dość szybko skontaktować się z okulistom.
Dość słabo nagłośnionym problemem jest także zwyrodnienie plamki żółtej, związane z wiekiem, czyli AMD. Jak już sama nazwa mówi, starzenie się ma istotny wpływ na rozwój choroby. Jednak przy ogólnym osłabieniu wzroku rozpoznanie choroby może sprawić pewien problem. Aby stosunkowo szybko samodzielnie zwrócić uwagę na objawy związane z uszkodzeniem plamki żółtej, należy patrzeć przed siebie każdym okiem z osobna i wyczekiwać zaburzeń widzenia.
W przypadku objawów każdej z opisanych krótko chorób należy bezwzględnie skontaktować się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badania, postawi diagnozę i obierze sposób leczenia. Aby jednak samodzielnie zadbać o wzrok swój i podopiecznego, każdy opiekun czy opiekunka osób starszych powinien zadbać o zawartość odpowiednich związków odżywczych w diecie seniora, a także o utrzymanie wystarczającego poziomu aktywności fizycznej. Dlatego warto zaglądać na nasz blog.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość