Opiekunka, a język niemiecki – jak sprostać wyzwaniu?
Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest pracą w Niemczech w charakterze opiekunki lub opiekuna. Skłaniają ich dobre warunki pracy, jednak jedną z najczęściej spotykanych przeszkód, która skłania ich do rezygnacji z tego pomysłu, jest bariera językowa. Problem ten nie jest jednak nie do pokonania. Istnieje wiele metod nauki języka, każda osoba znajduje przy tym swoje własne sposoby, usprawniające jego naukę. Przybliżmy sobie jednak kilka porad, które mogą usprawnić naukę języka niemieckiego, szczególnie dla osób pracujących jako opiekunki w Niemczech.
Najcenniejsze zwroty po niemiecku dla opiekunki osoby starszej
Jako opiekunka lub opiekun, musisz opanować pewne podstawowe zdania i zwroty, które przydadzą Ci się na miejscu pracy. To absolutna podstawa, którą po prostu warto znać, jeśli zaczynasz pracę z osobami, które nie znają w zupełności języka polskiego. W internecie znajduje się mnóstwo darmowych materiałów, które ułatwią Ci naukę podstaw niemieckiego. Znajdziesz je również na naszej stronie, klikając w zakładkę „Kurs niemieckiego„.
Mowa to podstawa
Podczas nauki, nieważne czy w Polsce, czy już podczas pobytu zagranicą, bardzo istotna będzie nauka wymowy. Jedną z ważniejszych rad jest przełamywanie swojej bariery językowej już od samego początku nauki. Kiedy uczymy się „po cichu”, nie przyzwyczajamy naszego języka do radzenia sobie z nieco innymi fonetycznie słówkami. Ostatecznie mając już w Niemczech problem z wymową, unikamy mówienia, co jeszcze bardziej pogłębia strach. Im szybciej zaczniemy konwersować z podopiecznym i jego rodziną, tym łatwiej będzie nam rozwinąć nasze zdolności.
Krytyka na wagę złota – warto pracować nad swoimi umiejętnościamiNikt z nas nie lubi być krytykowany. Lubimy myśleć, że jeśli dajemy z siebie wszystko, to nie popełniamy błędów. Nie zawsze jest to jednak prawda. Jednocześnie ciężko trafić na bardziej obiektywną osobę pod względem języka niemieckiego, niż właśnie na Niemca lub Niemkę. Dlatego jeśli czujesz, że wszelka krytyka ze strony podopiecznego będzie faktycznie konstruktywna, nie bój się poprosić go, by poprawiał Twoje błędy. Jeśli naturalnie czujesz, że charakter seniora nie jest odpowiedni do tego zadania, zrezygnuj z pomysłu.
Media, książki, etykiety…
Będąc w Niemczech, staraj się chłonąć język obcy najlepiej, jak potrafisz. Jeśli masz dostęp do telewizora i/lub komputera, spróbuj oglądać treści w języku niemieckim. Najlepiej mogą sprawdzić się tu bajki, które najczęściej pełne są prostego, łatwo przyswajalnego słownictwa, a do tego ciężko się w nich pogubić. Połączy to przyjemne z pożytecznym. Nauka z życia codziennego również będzie bardzo cenna. Przydatne mogą się tu okazać np. opakowania produktów żywnościowych czy etykiety na kosmetykach. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś słówka, przetłumacz je przy pomocy rzetelnego słownika, a później staraj się je zapamiętać. W ten sposób systematycznie będziesz zwiększać zasób słownictwa.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość