Rak skóry nie jedno ma imię
Rak skóry większości osób bardzo szybko kojarzy się z czerniakiem. Zmian skórnych nazywanych „rakiem” jest jednak znacznie więcej. Szczególnie często pojawiają się u seniorów, w związku z czym informacje na ten temat powinny być szczególnie interesujące dla opiekunek i opiekunów osób starszych.
Pierwszymi zmianami, z których rozwinąć się może nowotwór skóry, jest grupa tak zwanych stanów przedrakowych. Należy do nich przede wszystkim bardzo powszechna i występująca u większości seniorów zmiana zwana rogowaceniem słonecznym/starczym. Charakterystyczny, bardzo często pojawiający się u osób starszych, wygląd tych plam stał się już dla nas po prostu jednoznaczaczny ze starzeniem. Zgrubiona skóra, łuszczące się, ciemniejsze od skóry plamy o szarożółtym zabarwieniu, a także rozszerzone naczynia krwionośne – to wszystko objawy rogowacenia starczego. Jego bezpośrednią przyczyną jest wieloletnia ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego. Same te zmiany absolutnie nie stanowią zagrożenia, powinny być jednak motywacją do ochrony przeciwsłonecznej i zwracania dużej uwagi na stan naszej skóry. Na ich podstawie mogą się bowiem rozwinąć bardziej groźne choroby.
Do złośliwych nowotworów skóry należą głównie raki podstawnokomórkowe oraz kolczystokomórkowe, a także czerniak złośliwy. Każdy z nich charakteryzuje się występowaniem wielu różnych odmian. Co za tym idzie, zmiany nowotworowe skóry wyglądać mogą bardzo różnie. Od niewielkich, delikatnie wgłębionych, zaróżowionych plam z widocznym wokół wałem, aż po większe, popękane się guzki. Szczególnie niebezpieczny jest tu czerniak złośliwy, który może dawać naprawdę groźne przerzuty do reszty organizmu.
Jak rozpoznać raka skóry?
Samodzielna, jednoznaczna diagnoza zmian skórnych bez wykształcenia dermatologicznego jest praktycznie niemożliwa. Rak skóry jest tematem bardzo rozległym i zróżnicowanym. Najważniejsza jest tu jednak wnikliwa obserwacja, szczególnie zmian, które po długim czasie zaczęły zmieniać swój wygląd lub które pojawiły się w miejscach wystawionych na promieniowanie słoneczne – na twarzy, karku, uszach czy grzbietach dłoni. Niepokojącymi objawami jest zmiana koloru, kształtu, zwiększone swędzenie, zaczewienienie wokół zmian lub krwawienie.
Rak skóry nie tylko niejedno ma imię, ale także wygląda bardzo niejednorodnie. Wszelkie pojawiające się lub zmieniające zmiany powinniśmy więc konsultować z dermatologiem. Należy także pamiętać o bezwględnym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, szczególnie u osób starszych.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość