Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech
Już za tydzień będziemy świętować Dzień Zakochanych, czyli po niemiecku „das Valentinstag”. W Polsce kojarzymy ten dzień przez pryzmat czekoladek, pluszowych misiów i morza kwiatów. Witryny sklepów przystrojone w czerwone serduszka i balony zachęcają, aby sprawić radość swojej drugiej połówce. A jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów? Sprawdźmy!
Trochę historii
W Niemczech pierwszy raz Valentinstag pojawił się w latach 50. XX wieku. Zapoczątkowali go amerykańscy żołnierze po II Wojnie Światowej. Mimo tego, że upłynęło już sporo czasu, to święto zakochanych nadal nie jest zakorzeniony u naszych sąsiadów. Statystyki mówią, że aż 70% Niemców nie podchodzi z entuzjazmem i nie traktuje w szczególny sposób tego dnia. Jednak mimo to, w Niemczech w ten dzień wzrasta ilość zakupionych kwiatów, perfum czy win.
Z okazji dnia zakochanych… świnka!
Piękne, czerwone róże pokazujące głębię miłości, pyszne i aromatyczne czekoladki, ale świnia? Tak, w Niemczech z okazji Valentinstag częstym prezentem jest właśnie świnka. W kulturze niemieckiej jest to powszechny symbol dobrobytu. W związku z tym bardzo często pojawia się na kartkach, koszulkach czy innych prezentach z okazji walentynek.
Najpierw kolacja, potem wróżby
Kolacja stanowi obowiązkowy punkt niemieckiego programu walentynkowego. Jednak to nie jedyna tradycja niemiecka. Oprócz obdarowywania się upominkami i wspólnych posiłków w Niemczech to czas na… wróżby! Najbardziej popularna jest przepowiednia, która głosi, że jeśli jakiejś kobiecie przyśni się dzień wcześniej nieznajomy mężczyzna, albo mężczyźnie nieznajoma kobieta- to będzie to oznaka, że ta osoba stanie jej lub jego Walentynką.
Bez względu na to czy obchodzicie czy nie obchodzicie Walentynek- należy pamiętać o swoich ukochanych zawsze, bez względu na okazję. Czasami pudełko czekoladek bez okazji wywoła jeszcze większą radość. 🙂
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość