Bycie wsparciem dla osoby starszej
Choć poradników na temat bycia dobrym opiekunem osoby starszej jest mnóstwo, a nawet takowy pojawił się już raz również na tej stronie, zdecydowanie warto przypomnieć sobie raz na jakiś czas, jak dobrze wykonywać zawód, który się wybrało. Aspekty praktyczne są indywidualne dla każdego opiekuna i każdego podopiecznego, z tego względu to najczęściej na tym skupia się opiekun lub opiekunka osoby starszej. Kwestia psychiczna, a dokładniej bycia wsparciem dla seniora, często jest omijana i ignorowana, a przy tym to właśnie komfort psychiczny drastycznie wręcz wpływa na ogólny stan zdrowia.
Opiekun wsparciem osoby starszej
Jak więc zadbać o to, aby nasz podopieczny odczuwał, że jesteśmy dla niego wsparciem?
Przede wszystkim słuchaj. Choć może się to wydawać czasem uciążliwe, a przy niektórych stanach osób starszych wręcz niemożliwe, ludzie najczęściej w najprostszy – słowny sposób, próbują innym ludziom dać do zrozumienia, czego potrzebują. Czasami będzie to wymagało dużej cierpliwości, ale może okazać się tego warte. Poczucie, że opiekun/opiekunka zaangażowany jest w to, czego faktycznie potrzebuje senior, da mu więcej komfortu, co na pewno wpłynie na wzajemną relację.
Oferuj wspólne aktywności. Jeśli cały kontakt, jaki opiekunka czy opiekun ma z osobą starszą, bazuje tylko i wyłącznie na czynnościach pielęgnacyjnych, a resztę czasu senior spędza sam, relacja ta nigdy nie będzie ciepła i przyjemna, dla żadnej ze stron. Wspólną aktywnością mogą być spacery, gry w karty, czy nawet oglądanie telewizora. Seniora na pewno ucieszy fakt, że opiekun/opiekunka stara się z nim zintegrować.
Nie bądź gołosłowny/a. Jeśli namawiasz seniora do przestrzegania diety, aktywności fizycznej lub innych zdrowych nawyków, najlepiej będzie, jeśli będziesz dotrzymywać mu towarzystwa. Nic nie jest tak motywujące, jak osoba, która przechodzi przez to samo, co my.
Zaakceptuj podopiecznego. To często najtrudniejsze, co przyjdzie nam zrobić w pracy. Każdy z nas ma mnóstwo wad i przyzwyczajeń, jednak to właśnie osobom starszym najtrudniej jest się ich pozbyć. Pamiętaj, że są pewne cechy i nawyki, których pozbycie się lub zmiana jest już właściwie niemożliwe w pewnym wieku. Robienie seniorowi wyrzutów o to, że zostawia po sobie bałagan w kuchni, gdy próbuje coś sobie ugotować lub że co niedzielę zjada kawałek ciasta po kościele, choć powinien być na diecie, wprowadza jedynie nerwową atmosferę i nie przynosi niczego dobrego. Jeśli te drobne nawyki nie zagrażają zdrowiu i życiu seniora, najlepiej będzie je zaakceptować. Będzie nas to pewnie sporo kosztować, ale na pewno będzie długofalowo opłacalne.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość