Jak odpowiednio zajmować się Podopiecznym chorym na serce?
Często zajmując się Podopiecznymi mamy styczność z różnymi chorobami. Niewydolność serca i wszystkie podobne schorzenia są częstym przypadkiem, który spotyka Seniorów. Warto więc poznać ogólną charakterystykę choroby, objawy, a co najważniejsze- zapamiętać zasady, które należy przestrzegać, aby opieka nam chorym przebiegła spokojnie i szczęśliwie, to kolejne zagadnienie, które omawiamy na https://avoria.com.pl/blog/.
Czym jest niewydolność serca?
Choroba ta polega na zaburzeniach polegających na nieodpowiednim pompowaniu krwi przez serce, co prowadzi do złego rozprowadzania krwi w całym organizmie. Jest to następstwo uszkodzenia struktury serca, bardzo często przez choroby wieńcowe, aczkolwiek są inne przyczyny, które lekarze w tej kwestii wyróżniają:
- wrodzona wada serca;
- choroba mięśnia sercowego;
- migotanie przedsionków;
- nadciśnienie;
- dolegliwości z zastawkami.
Objawy
Częstymi objawami choroby serca są:
- notoryczne zmęczenie- może pojawiać się nawet tuż po przebudzeniu, czasami nawet utrudniające funkcjonowanie i ograniczające sprawność ruchową;
- częste oddawanie moczu (szczególnie porą nocną)- kiedy leżymy nasze nerki są bardziej ukrwione i sprawniej pracują. Z racji, że większość leków na serce jest moczopędna, chory ma większą potrzebę korzystania z toalety w pozycji leżącej;
- obrzęk nóg- jest to skutek zatrzymania się wody w organizmie. Dolegliwość ta zaczyna się najczęściej od okolic kostek, a potem wędruje ku górze, powodując finalnie obrzęk całych nóg;
- duszności- problemy z oddychaniem, które potrafią nawet wybudzić ze snu to częste objawy tej choroby.
Z badań wynika, że w Europie na tę dolegliwość choruje aż 15 milionów ludzi. Ryzyko choroby wzrasta z wiekiem, często też wskutek przebytych zawałów serca. Dlatego też należy poznać zasady, którymi najlepiej się kierować. Warto wiedzieć, że tę chorobę pogłębiać mogą:
- infekcje;
- choroby płuc;
- zła dieta;
- choroby nerek;
- błędne przyjmowanie leków na serce;
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Dodatkowo ważną informacją jest, że osoba przyjmująca leki na serce nie powinna stosować dużej ilości leków przeciwbólowych. Zmieszanie się tych dwóch substancji może szkodzić Seniorom i przyczyniać się do rozwoju choroby.
Aby odpowiednio zaopiekować się Seniorem, należy zadbać o kilka aspektów:
- Przyjmowanie leków- musimy być czujni, aby lekarstwa były przyjmowane regularne i w odpowiedniej ilości.
- Dobra dieta- program żywienia powinien ustalić lekarz. Najważniejsze jest, aby Senior utrzymywał swój wskaźnik BMI na odpowiednim poziomie. Nadwaga mogłaby się przyczynić do pogorszenia stanu Podopiecznego.
- Kontrola- pamiętajmy, że taka choroba wymaga stałej opieki lekarskiej. Dodatkowo należy zadbać o kontrolowanie wyżej wspomnianej wagi ciała.
- Aktywizacja- poprawia wydolność, normuje przepływ krwi oraz utrzymuje wagę na prawidłowym poziomie- jednak to wszystko pojawi się, kiedy aktywność fizyczna będzie dopasowana do chorego. Dlatego też powinniśmy spędzać aktywnie czas z Seniorem według zaleceń lekarza lub rehabilitanta.
Każda choroba jest ogromnym wysiłkiem zarówno dla Podopiecznego jak i dla Opiekunki czy Opiekuna. Tylko odpowiednia wiedza, najlepiej poparta doświadczeniem, umożliwi odpowiednią opiekę oraz współpracę między chorym a opiekującym. Dlatego z Aviora współpracują profesjonaliści.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość