(Nie)dobre nawyki żywieniowe – woda i napoje

Wprowadzenie zmian w żywieniu nie jest proste, szczególnie dla osób starszych, a zatem też ich opiekunów, ze względu na pewne przyzwyczajenia do w miarę stałego trybu życia. Jeśli jednak już dbamy o dobre nawyki żywieniowe, należy pamiętać, by na pewno były one dla podopiecznych korzystne.
Kiedy wchodzimy na drogę zdrowego odżywiania, spotkamy się na pewno z wieloma bardzo sprzecznymi informacjami na ten temat. Nie każda porada, jaką znajdziemy w Internecie jest pisana przez dietetyka. Wiele z nich popartych jest wieloletnim doświadczeniem lub po prostu praktyką związaną z odżywianiem. Naturalnie ile ludzi, tyle opinii. Nie ma jednej racji, gdy mowa o zdrowym odżywianiu. Niektóre pozornie zdrowe nawyki żywieniowe mają niekoniecznie tak pozytywne skutki na nasz organizm, jak się tego spodziewamy.
Woda a senior
Woda. Wszyscy wiemy, jak istotne jest jej picie. Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ woda warunkuje w organizmie zajście większości reakcji potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Najistotniejsze jednak jest to, JAK powinniśmy pić wodę, aby wpływała ona faktycznie korzystnie na organizm.
Ważny jest wybór wody. Najlepiej nada się woda mineralna, niegazowana. Gaz w wodzie może negatywnie wpływać m. in. na trawienie. Jednocześnie niestety woda gazowana jest w Niemczech bardziej popularna niż w Polsce. Warto jest przynajmniej spróbować przekonać podopiecznego lub podopieczną do spożywania większej ilości wody niegazowanej. Jeśli senior generalnie pije zbyt małą ilość płynów, przypominajmy mu o tym.
Napoje a osoba starsza
Napoje nie zawsze służą nawadnianiu organizmu. Napój gazowany, kawa, herbata, a nawet soki, co prawda zdają się gasić pragnienie w łatwy sposób, nie zawsze jednak faktycznie tak jest.
Szczególnie ciepłe napoje, jak kawa czy herbata, dodatkowo zawierające kofeinę, mogą bardzo często dodatkowo odwadniać organizm. Przez to w organizmie może pojawić się dodatkowa potrzeba nawodnienia. Jeśli decydujemy się na picie kawy lub herbaty, albo podopieczni są do tego przyzwyczajeni, zalecane jest picie jednej szklanki wody, na jeden kubek ciepłego napoju.
Jedzenie warzyw i owoców, a także picie soków, to dobre nawyki żywieniowe… Prawda?
Otóż jest to prawdą jedynie w połowie. Chociaż jedzenie warzyw właściwie w większości form jest dość korzystne, z owocami sprawa nie wygląda tak samo. Jak się okazuje, picie soków może mieć dość niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie, zwłaszcza seniorów. Zawierają one bowiem bardzo dużą ilość naturalnie występującego cukru, a przy tym poprzez pracę sokowirówki lub wyciskarki do soków, pozbawiane są wielu wartościowych substancji, jak np. błonnika. Szczególnie wystrzegać powinniśmy się soków kupnych, te bowiem zawierają dużo więcej niekoniecznie korzystnych substancji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest spożywanie soków warzywnych lub owocowych koktajli (tzw. smoothie).
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość