Zwierzęta i osoby starsze
Zwierzęta towarzyszą ludziom od wieków. Wielu z nas nie może sobie wyobrazić życia bez czworonożnego przyjaciela. W wielu przypadkach jest tak także w przypadku seniorów. Czy pupile podopiecznych stanowią bardziej zaletę czy wadę?
Dla większości seniorów, którzy lubią zwierzęta, posiadanie pupila jest czymś oczywistym i z dużą niechęcią podchodzą do zmiany tego stanu. Wiąże się to niestety z pewnym dystansem ze strony opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech, którzy spotykają się z tego typu zleceniem. Po co seniorowi zwierzę? Jak się okazuje, ma to więcej sensu, niż mogłoby się początkowo wydawać.
Osoby starsze często bywają samotne. Choć pupil nie zastąpi nikomu bliskiego lub członka rodziny, znacznie zmniejsza poczucie samotności. Dzięki temu, posiadacze zwierzęcia są też mniej narażeni na zachorowanie na depresję. Pupil w domu daje też poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Zdaniem części psychologów, daje też seniorom jakieś poczucie celu – sprawowania nad kimś opieki.
Zwierzęta – jeśli jest nim pies lub kot – choć wymagają pewnej opieki, nie są wcale tak uciążliwe, jak wielu osobom się wydaje. Szczególnie łatwe jest to właśnie w przypadku kotów, które w dużej mierze są samowystarczalne. Jednocześnie ich pozytywny wpływ na seniorów (i nie tylko), znany jest już od lat. Za granicą popularna jest tzw. felinoterapia, czyli metoda terapeutyczna, która opiera się na interakcji pacjenta z kotem. Sam wpływ mruczenia na organizm, według niektórych badań, określany jest jako bardzo pozytywny. Z kolei psy mogą znacznie pomóc w aktywizacji seniora. Jeśli podopieczny jest osobą sprawną, spacery z psem, przy asyście opiekunki lub opiekuna, mogą dawać bardzo dobry efekt.
Pod warunkiem, że opiekunka lub opiekun osób starszych nie cierpi na uczulenie, a pupil seniora nie wymaga szczególnej opieki, warto spojrzeć na jego obecność w domu podopiecznego pozytywnie.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość