1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech… jednak nie w każdym landzie?
Znicze, kwiaty i chwila zadumy – taki obraz z pewnością większość z nas zauważy w najbliższy weekend, wybierając się na cmentarze. Jak to jednak wygląda u naszych sąsiadów? Wszystkich Świętych, czyli po niemiecku „Allerheiligen”, to dzień, w którym czcimy pamięć o zmarłych. W Niemczech, tak samo jak w Polsce, ten dzień przypada co roku na 1-ego listopada. Jednak są delikatne różnice. Jakie? Sprawdźcie sami.
Święto… ale nie wszędzie?
Jak wiemy, ten dzień jest świętem chrześcijańskim. W Niemczech religijność nie jest jednolita, wyróżniamy tylko kilka landów, które są wyznają wiarę chrześcijańską, a należą do nich:
- Baden-Württemberg
- Bayern
- Länder in Nordrhein-Westfalen
- Rheinland-Pfalz
- Saarland
To w tych miejscach co roku 1-ego listopada jest dniem wolnym, by móc uczcić pamięć o swoich bliskich zmarłych. Reszta landów ma w tym czasie zwykły dzień pracujący.
Tradycje podobne jak w Polsce
W dzień Wszystkich Świętych nasi sąsiedzi zachowują się podobnie do nas: zapalają świeczki i znicze na grobach swoich bliskich, układają kwiaty i ogólnie przeznaczają ten czas na wspominanie osób, których nie ma już z nami. Nie słucha się w ten dzień głośnej muzyki oraz unika wszelkich zabaw czy imprez. W landach, które obchodzą ten dzień, jest zakazany handel. Zamknięte są również bazary i festyny, a kluby i bary kierują się odpowiednimi godzinami otwarcia.
Wyjątek stanowią piekarnie oraz kwiaciarnie, które w tym dniu mogą być otwarte maksymalnie 5 godzin.
Zaduszki i Strucel
Dzień Zaduszny, czyli 2-ego listopada, to podobny charakterem czas do tego w Polsce- to również okazja do odwiedzenia cmentarzy. Według misji tego święta, poświęcamy czas wówczas na modlitwę za osoby w czyśćcu. Jednakże wiemy nie od dziś, że Niemcy uwielbiają wypieki, więc możemy spodziewać się, że i tego dnia pojawia się charakterystyczny deser w postaci Strucla. Na naszym Facebooku lub klikając TUTAJ znajdziecie przepis na taki smakowity wypiek.
Respektujmy tę piękną tradycje upamiętniania osób, których już nie ma, jednak nie zapominajmy też o odwiedzaniu cmentarzy nie tylko raz do roku.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość