Przeziębienie Seniora – jak naturalnie zapobiec rozwijającej się chorobie?
Słoneczko jeszcze trochę nas rozpieszcza, ale z prognoz wynika, że już niedługo przywitamy klasyczną jesień. Deszcz, wiatr, niska temperatura- rzadko kto z nas lubi taki krajobraz. Szczególnie nie przepada za nim starszy organizm, który narażony na czynniki zewnętrzne często ulega drobnej awarii w postaci przeziębienia. Jak działać, żeby Twojego Seniora nie dopadło przeziębienie? Jest na to kilka sposobów.
Rozgrzewające napoje
Herbatka z cytryną to klasyk, ale jak ją urozmaicić, jeśli nasz Podopieczny nie lubi monotonii? Możesz dodać imbiru, miodu, cynamonu, goździków, jabłek, pomarańczy albo soku z malin. Składniki można też dowolnie łączyć. Taka wersja herbatki przypadnie do gustu zarówno Seniorom jak i Tobie.
Alternatywą może być także napar z lipy. Wystarczy przygotować łyżeczkę suszonych kwiatów tego drzewa, zalać wrzątkiem i parzyć ok. 5-10 minut. Do tego specyfiku idealnie pasują suszone maliny, albo zagęszczany sok. Najlepszy byłby domowej roboty.
Inhalacje nadal skuteczne
Pewnie kojarzymy jak za dzieciaka mama nalewała wody do misy i podczas przeziębienia siedzieliśmy z ręcznikiem, robiąc tak zwaną inhalację. Ten sposób jest nadal sprawdzony i skuteczny! Wystarczy, że weźmiesz miskę, wrzątek i odrobinę olejku np. eukaliptusowego, który idealnie udrażnia drogi oddechowe. Jeśli nie masz akurat pod ręką olejków, alternatywą jest suszony rumianek, który zadziała identycznie.
Co na katar, co na ból gardła?
Jeśli jednak dopadnie Seniora katar lub ból gardła- zostań przy naturalnych sposobach. Co polecamy?
Na zatkany nos najlepszą opcją jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Wystarczy, że zastosujesz prosty trik- namocz ręcznik i połóż go na kaloryferze. To z pewnością ułatwi oddychanie podczas szczególnie sezonu grzewczego.
Jeśli uciekasz się już do sposobów farmakologicznych sprawdź, czy preparat zawiera sól morską- to naturalny składnik, który skutecznie nawilża błonę śluzową i z pewnością nie spowoduje długotrwałego podrażnienia nosa.
Pamiętajcie, ciepły koc, gorący napój i sen to dobre rozwiązania. Jednak jeśli stan się pogarsza nie można tego bagatelizować. Seniorzy są podatni na infekcje i może okazać się, że to nie tylko zwykłe przeziębienie. Warto więc dłuższe złe samopoczucie konsultować z lekarzem.
Opiekunki w Niemczech – na naszej stronie uzyskasz najważniejsze informacje i potrzebne wsparcie.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość