Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom
Osoby starsze mają tendencję do pojawiania się dużej ilości chorób z racji wieku. Demencja, osteoporoza czy problemy ze słuchem lub wzrokiem- to już nas nie zadziwia. Jednak do tej puli chorób należy również dołączyć chorobę, jaką jest anemia starcza. Czym się charakteryzuje i zadbać o chorego Seniora?
Przyczyny i objawy
Jak rozpoznać, że Senior może mieć objawy tej choroby? Przede wszystkim tacy ludzie szybko się męczą, a po najmniejszym wysiłku pojawia się kołatanie serca. Dodatkowo dochodzą bóle głowy, szumy w uszach, mroczki, nudności, brak apetytu, zgaga, trudności w przełykaniu, pękanie kącików ust, łamliwość paznokci i włosów, ogólne rozdrażnienie. Jeśli te objawy w większości się powtarzają- należy zgłosić te informacje lekarzowi Seniora, być może to anemia starcza.
Główną przyczyną, kiedy może pojawić anemia starcza, jest wtedy, kiedy Senior jest narażony na znaczną utratę żelaza. Dlatego tak tak ważne jest dbanie o prawidłową i zbilansowaną dietę Podopiecznych. Dodatkowymi czynnikami, które mogą doprowadzić do tej choroby jest niedobór B12, liczne krwotoki czy zatrucie ołowiem. Jednak wszystko zależy od danego przypadku, więc aby określić przyczynę, należy zbadać wielkość czerwonych krwinek w organizmie, która jednoznacznie określi źródło choroby.
Jak leczy się Seniora chorego na anemię starczą?
Niestety, u osób starszych taka choroba jest wielkim ciężarem. W związku z utratą żelaza, co jest cechą charakterystyczną anemii starczej, Senior może doznawać licznych krwotoków układu pokarmowego. Aby kontrolować stan Podopiecznego, należy chodzić z nim na regularne badania krwi, moczu i kału. Jeśli Podopieczny ma podejrzenie tej choroby, pewnie takie badania będzie musiał powtórzyć co 3-4 dni, aby dać pełny obraz sytuacji oraz wykonać endoskopię, która pokażę co dzieje się w układzie pokarmowym.
Jak pomóc choremu?
Fundamentalne będzie tutaj zadbanie o prawidłową dietę. Nasz organizm jest skonstruowany tak, że żelazo pobiera z jedzenia. Żelazo możemy podzielić na dwie kategorie: hemowe (pochodzenia zwierzęcego) i niehemowe (pochodzenia roślinnego). Nasz organizm o wiele lepiej przyswaja żelazo hemowe, dlatego też wegetariańska czy wegańska dieta jest tutaj wykluczona.
Jedzenie to nie jedyne źródło żelaza, ponieważ przyswajamy go zaledwie 10-15% . Dlatego też ważne jest, aby uzupełniać ten mikroelement np. za pomocą wód mineralnych.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość