Brak apetytu u Podopiecznego? Mamy na to radę!
Brak chęci do jedzenia dotyka nawet młode osoby. Szczególnie kiedy na dworze panują upały, a my spożywamy ogromne ilości wody, nasz apetyt maleje do minimum. Nie mówiąc o Seniorach, których ten problem dotyka bardzo często, a konsekwencje ma najgorsze z możliwych. Jak sobie poradzić z tym, że nasz Podopieczny nie chce jeść? Mamy na to kilka sposobów.
Blender naszym przyjacielem
Jednym z lepszych sposobów na brak apetytu jest rozdrobnienie potraw. Zamiast zupy z kawałkami warzyw- postawmy na blendowane kremy. Są tak samo smaczne, a przyswajanie ich nie jest tak problematyczne dla Podopiecznego. Dodatkowo, taka forma podania wspomaga trawienie i nasi Podopieczni będą z pewnością czuć się o wiele lżej.
Jeśli nie mamy możliwości użycia blendera, podzielmy danie na mniejsze porcje. Możemy także jakoś ozdobić nasze potrawy, aby jedzenie nie tylko smakowało, ale i wyglądało. Nie bez powodu mówi się, że jemy także oczami.
Miejsce też ma znaczenie
Wiedząc, że jemy także wzrokiem, warto również zadbać o odpowiednie miejsce. Spożywanie posiłku w komfortowych warunkach wpływa na nasze samopoczucie, a w konsekwencji apetyt. Zadbajmy o czyste i schludne pomieszczenie czy nawet naczynia. Jeśli pojawia się opcja spożycia posiłku na dworze- skorzystajmy z tego. Taka forma na pewno będzie czymś wyjątkowym w odbiorze naszych Podopiecznych, a dodatkowo świeże powietrze wzmoże apetyt.
Można również zastosować mały trik, który często wykorzystywany jest przez wielkopowierzchniowe sklepy, tzn. zapach. Upieczmy np. szarlotkę, której zapach rozejdzie się po mieszkaniu czy domu, a apetyt sam się zjawi.
Długotrwały brak- poważne problemy
Starajmy się rozmawiać z naszymi Podopiecznymi, tłumacząc im, że jedzenie jest bardzo ważne. Można też podpytać czy to Seniora, czy jego bliskich o ulubione dania, które mogą podziałać zachęcająco. Jeśli natomiast nic nie pomaga, a Senior zaczyna miewać problemy z samopoczuciem- natychmiast należy zawiadomić lekarza i rodzinę Podopiecznego. Może to być niestety początek różnorakich chorób, które w podeszłym wieku stanowią nawet zagrożenie życia.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość