Ergoterapia – co to jest?

Ergoterapia – co to jest?

Jednym z dynamiczniej rozwijających się obszarów nauk medycznych jest ergoterapia. To interdyscyplinarna dziedzina, która wraz z rozwojem wiedzy na jej temat zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w kontekście rehabilitacji osób starszych. Poznaj jej najważniejsze zalety i zadbaj o zdrowie swoich najbliższych!

Ergoterapia – czym jest i na czym polega?

Ergoterapia w najbardziej podstawowym ujęciu koncentruje się na poprawie zdolności pacjentów do wykonywania codziennych czynności. Nie ogranicza się jednak tylko do rehabilitacji funkcji fizycznych. W swoim szerokim zastosowaniu obejmuje również elementy psychologiczne, sensoryczne i kognitywne, umożliwiając pacjentom lepszą adaptację do otoczenia i poprawę jakości ich życia.

Ergoterapia – dla kogo jest przeznaczona?

Ze względu na swoją kompleksowość i indywidualne podejście, ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Jest to terapia, która dostosowuje się do spersonalizowanych potrzeb i celów, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy typu wyzwania, z którym się boryka pacjent.

Najczęściej ergoterapia kojarzona jest z rehabilitacją osób po urazach i operacjach. W takich sytuacjach skupia się na przywróceniu możliwości wykonywania podstawowych czynności życiowych. Właściwie dobrana, pozwala na odzyskanie sprawności, a w niektórych przypadkach, nauczenie pacjentów nowych sposobów wykonywania codziennych zadań, dostosowanych się do ich aktualnej kondycji fizycznej.

Oczywiście nie możemy pominąć jej roli w życiu osób starszych. W tym przypadku skupia się ona na utrzymaniu jak największej samodzielności, pomagając w codziennych czynnościach. Takie zajęcia dla seniorów stawiają na poprawę ich zdolności poznawczych i fizycznych, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Co więcej, jest też niezastąpionym narzędziem w procesie leczenia i rehabilitacji osób z zaburzeniami neurologicznymi. Działa tutaj na wielu płaszczyznach, pomagając poprawić koordynację, równowagę, ale i pracując nad aspektami kognitywnymi, takimi jak pamięć, koncentracja czy umiejętność rozwiązywania problemów.

Ergoterapię stosuje się również u dzieci, zwłaszcza tych, które borykają się z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak ADHD, autyzm czy dysleksja. Terapeuta, poprzez ćwiczenia i zabawy, pracuje nad poprawą koordynacji ruchowej, koncentracji, a także umiejętności społecznych dziecka.

Czy ergoterapia pomaga w poprawie jakości życia osób starszych?

Dla osób starszych ergoterapia może okazać się nieocenionym narzędziem poprawy komfortu życia. Indywidualnie zaprojektowane ćwiczenia prowadzą do poprawy funkcji fizycznych, umiejętności manualnych oraz zdolności poznawczych.

ergoterapia dla kogo

Metody stosowane w ergoterapii

Ergoterapia korzysta z szerokiego spektrum technik i narzędzi, dostosowując je do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Podstawowym elementem są ćwiczenia ruchowe. Celem jest tutaj poprawa siły mięśniowej, koordynacji, a także zwiększenie zakresu ruchu.

Jednak należy pamiętać, że to nie tylko praca z ciałem. Ważnym aspektem jest terapia sensoryczna, która pomaga w lepszym odczuwaniu i interpretacji bodźców zewnętrznych. Dzięki temu pacjenci mogą lepiej radzić sobie w codziennych sytuacjach, takich jak chodzenie po nierównych powierzchniach, przygotowywanie posiłków czy ubieranie się.

Innym ważnym elementem jest praca nad umiejętnościami manualnymi i motoryką. Tu stosuje się różnego rodzaju ćwiczenia, które mogą obejmować manipulacje małymi przedmiotami, pracę z klockami, układankami, a nawet rysowanie czy pisanie.

Na zakończenie, nie możemy zapomnieć również o terapii poznawczej. To dzięki niej pacjent pracuje nad poprawą funkcji takich jak pamięć, koncentracja, umiejętność planowania i organizowania zadań. Często wykorzystuje do tego różnego rodzaju gry i ćwiczenia, które stymulują aktywność umysłową.

Ergoterapia na co dzień – jak ją stosować?

Kluczem do ogólnej poprawy jakości życia, zwłaszcza wśród osób starszych, jest codzienne stosowanie poznanych technik. Dla seniorów, którzy często korzystają z usług profesjonalnej opiekunki osób starszych w Niemczech, ergoterapia może obejmować codzienne czynności, takie jak gotowanie, zakupy, a nawet higiena osobista. Może też obejmować zajęcia dla seniorów, które stymulują ich umysł i umiejętności manualne.

Ergoterapia jest inwestycją w poprawę samodzielności i komfortu pacjenta. To wszechstronne narzędzie terapeutyczne, które daje nie tylko szansę na poprawę ich zdrowia fizycznego, ale także pozwala cieszyć się pełnią życia. Jeśli więc szukasz profesjonalnej pomocy, skorzystaj z oferty Avoria i zapewnij swoim najbliższym profesjonalną opiekę, na jaką zasługują.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  30.04.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (78l., 50kg, 152cm). Choruje na Parkinsona. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Po domu chodzi przy rollatorze, ale potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma też wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko w awaryjnych przypadkach, raczej wstaje do niej mąż jak np. przemoczy pieluchę.

  Mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. W zakupach pomaga mąż Podopiecznej, zawozi Opiekunkę lub robi je z listą zakupów zrobioną przez Opiekunkę.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Moers (47447)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  19.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Liselotte (91l., 52kg, 160cm) Jest po wylewie i po złamaniu kręgu lędźwiowego. Ma rozrusznik serca. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Opieka w nocy tylko sporadycznie, max. 2x w tygodniu poprosi o pomoc.

  Podopieczna jest bardzo spokojną i zadbaną osobą. Lubi rozmawiać, grać w karty i planszówki. Interesuje się modą. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Zakupy robi córka Podopiecznej. Kupuje wszystko co chce Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Theresia (88l.,605kg ) choruje na Parkinsona, osteoporozę, osłabienie starcze oraz demencję. Podopieczna nosi okulary. Porusza się przy pomocy rollator. Podopieczny potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji oraz opieki w nocy.

  Mieszka sama domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi Opiekunka z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Skóra seniora zimą

Skóra seniora zimą

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Inkontynencja – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?

Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?
Avoria