Ergoterapia – co to jest?

Ergoterapia – co to jest?

Jednym z dynamiczniej rozwijających się obszarów nauk medycznych jest ergoterapia. To interdyscyplinarna dziedzina, która wraz z rozwojem wiedzy na jej temat zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w kontekście rehabilitacji osób starszych. Poznaj jej najważniejsze zalety i zadbaj o zdrowie swoich najbliższych!

Ergoterapia – czym jest i na czym polega?

Ergoterapia w najbardziej podstawowym ujęciu koncentruje się na poprawie zdolności pacjentów do wykonywania codziennych czynności. Nie ogranicza się jednak tylko do rehabilitacji funkcji fizycznych. W swoim szerokim zastosowaniu obejmuje również elementy psychologiczne, sensoryczne i kognitywne, umożliwiając pacjentom lepszą adaptację do otoczenia i poprawę jakości ich życia.

Ergoterapia – dla kogo jest przeznaczona?

Ze względu na swoją kompleksowość i indywidualne podejście, ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Jest to terapia, która dostosowuje się do spersonalizowanych potrzeb i celów, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy typu wyzwania, z którym się boryka pacjent.

Najczęściej ergoterapia kojarzona jest z rehabilitacją osób po urazach i operacjach. W takich sytuacjach skupia się na przywróceniu możliwości wykonywania podstawowych czynności życiowych. Właściwie dobrana, pozwala na odzyskanie sprawności, a w niektórych przypadkach, nauczenie pacjentów nowych sposobów wykonywania codziennych zadań, dostosowanych się do ich aktualnej kondycji fizycznej.

Oczywiście nie możemy pominąć jej roli w życiu osób starszych. W tym przypadku skupia się ona na utrzymaniu jak największej samodzielności, pomagając w codziennych czynnościach. Takie zajęcia dla seniorów stawiają na poprawę ich zdolności poznawczych i fizycznych, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Co więcej, jest też niezastąpionym narzędziem w procesie leczenia i rehabilitacji osób z zaburzeniami neurologicznymi. Działa tutaj na wielu płaszczyznach, pomagając poprawić koordynację, równowagę, ale i pracując nad aspektami kognitywnymi, takimi jak pamięć, koncentracja czy umiejętność rozwiązywania problemów.

Ergoterapię stosuje się również u dzieci, zwłaszcza tych, które borykają się z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak ADHD, autyzm czy dysleksja. Terapeuta, poprzez ćwiczenia i zabawy, pracuje nad poprawą koordynacji ruchowej, koncentracji, a także umiejętności społecznych dziecka.

Czy ergoterapia pomaga w poprawie jakości życia osób starszych?

Dla osób starszych ergoterapia może okazać się nieocenionym narzędziem poprawy komfortu życia. Indywidualnie zaprojektowane ćwiczenia prowadzą do poprawy funkcji fizycznych, umiejętności manualnych oraz zdolności poznawczych.

ergoterapia dla kogo

Metody stosowane w ergoterapii

Ergoterapia korzysta z szerokiego spektrum technik i narzędzi, dostosowując je do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Podstawowym elementem są ćwiczenia ruchowe. Celem jest tutaj poprawa siły mięśniowej, koordynacji, a także zwiększenie zakresu ruchu.

Jednak należy pamiętać, że to nie tylko praca z ciałem. Ważnym aspektem jest terapia sensoryczna, która pomaga w lepszym odczuwaniu i interpretacji bodźców zewnętrznych. Dzięki temu pacjenci mogą lepiej radzić sobie w codziennych sytuacjach, takich jak chodzenie po nierównych powierzchniach, przygotowywanie posiłków czy ubieranie się.

Innym ważnym elementem jest praca nad umiejętnościami manualnymi i motoryką. Tu stosuje się różnego rodzaju ćwiczenia, które mogą obejmować manipulacje małymi przedmiotami, pracę z klockami, układankami, a nawet rysowanie czy pisanie.

Na zakończenie, nie możemy zapomnieć również o terapii poznawczej. To dzięki niej pacjent pracuje nad poprawą funkcji takich jak pamięć, koncentracja, umiejętność planowania i organizowania zadań. Często wykorzystuje do tego różnego rodzaju gry i ćwiczenia, które stymulują aktywność umysłową.

Ergoterapia na co dzień – jak ją stosować?

Kluczem do ogólnej poprawy jakości życia, zwłaszcza wśród osób starszych, jest codzienne stosowanie poznanych technik. Dla seniorów, którzy często korzystają z usług profesjonalnej opiekunki osób starszych w Niemczech, ergoterapia może obejmować codzienne czynności, takie jak gotowanie, zakupy, a nawet higiena osobista. Może też obejmować zajęcia dla seniorów, które stymulują ich umysł i umiejętności manualne.

Ergoterapia jest inwestycją w poprawę samodzielności i komfortu pacjenta. To wszechstronne narzędzie terapeutyczne, które daje nie tylko szansę na poprawę ich zdrowia fizycznego, ale także pozwala cieszyć się pełnią życia. Jeśli więc szukasz profesjonalnej pomocy, skorzystaj z oferty Avoria i zapewnij swoim najbliższym profesjonalną opiekę, na jaką zasługują.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Aub (97239)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  04.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6 - 8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Franz (84l., 71kg, 172cm) choruje na Parkinsona, niewydolność serca oraz osłabienie starcze. Podopieczny jest osoba demencyjną. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Senior potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Podopieczny ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka domu jednorodzinnym wraz z żoną oraz synem. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Pies najlepszym przyjacielem człowieka … i zdrowia!

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech

Valentinstag – czyli święto zakochanych w Niemczech
Avoria