Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Z wiekiem organizm staje się bardziej narażony na różne schorzenia i dolegliwości, co sprawia, że regularne monitorowanie kluczowych wskaźników zdrowia i szybkie reagowanie na odstępstwa od normy jest niezwykle ważne. Jednym z najistotniejszych aspektów jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia i pulsu. Jakie są optymalne wartości tych parametrów dla osób starszych? Oto co powinieneś wiedzieć!

Prawidłowy puls u seniora – ile wynosi?

Oprócz ciśnienia tętniczego krwi kluczowym wskaźnikiem zdrowia jest puls, czyli liczba uderzeń serca na minutę. Norma pulsu u starszej osoby wynosi około 60-70 uderzeń. Bradykardia to stan, gdy puls jest zbyt niski, natomiast tachykardia występuje, gdy jest on zbyt wysoki.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie u osoby starszej?

Ciśnienie tętnicze to mówiąc obrazowo siła, z jaką krew oddziałuje na ścianki tętnic podczas przepływu. Istnieją dwa kluczowe parametry ciśnienia:

 • ciśnienie skurczowe, które wskazuje na siłę krwi podczas skurczu serca;
 • ciśnienie rozkurczowe, odnoszące się do siły krwi w tętnicach w trakcie rozkurczu serca.

Na wstępie warto nadmienić, że norma ciśnienia u starszej osoby uzależniona jest ściśle od wieku. Dla dorosłych optymalne ciśnienie to 120-129/80-89 mmHg. Jednak u seniorów dopuszczalne są nieco wyższe wartości. Dla osób w wieku 50+ rekomendowane ciśnienie wynosi 129/85 mmHg, natomiast dla tych zbliżających się do 60 lat, wartość ta to 130/86 mmHg.

Dla ludzi w przedziale wiekowym 60-64 lata optymalne ciśnienie to z kolei ok. 134/87 mmHg. Osoby w wieku 65+ powinny mieć ciśnienie w okolicach 135/88 mmHg. W wieku powyżej 80 lat prawidłowe wartości mogą osiągnąć nawet 140/90 mmHg. Jeśli ciśnienie odbiega od tych norm, konieczne jest omówienie tych anomalii z lekarzem.

Jak zadbać o prawidłowy puls i ciśnienie u seniora?

U seniorów, z uwagi na zmiany związane z procesem starzenia, utrzymanie prawidłowego pulsu i ciśnienia krwi w normie może stanowić spore wyzwanie, jednak jest niezbędne dla zachowania zdrowia i komfortu życia. Nieocenioną pomocą może okazać się profesjonalna opieka w Niemczech, która będzie w stanie na bieżąco monitorować i zapisywać wszystkie zmiany, dbając o bezpieczeństwo seniora.

Regularne badania kontrolne

Częste badania to podstawa. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich kroków w celu ich skorygowania.

Zdrowa dieta

Należy unikać pokarmów bogatych w sól, tłuszcze nasycone oraz cholesterol. Zaleca się jedzenie większej ilości warzyw, owoców, ryb oraz chudego mięsa.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia, takie jak spacery, joga czy tai-chi, pomagają w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi i dobrego pulsu. Warto dostosować intensywność aktywności do indywidualnych możliwości seniora.

Unikanie stresu

Chroniczny stres jest jednym z czynników podnoszących ciśnienie krwi. Znalezienie skutecznych metod relaksacji, takich jak medytacja czy techniki oddechowe, może pomóc w jego redukcji.

Ograniczenie spożywania alkoholu i kofeiny

Zbyt duże ilości alkoholu i kofeiny mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Warto ograniczyć ich spożycie i obserwować, jak organizm na to reaguje.

Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza

Jeśli osobie starszej przepisano leki na ciśnienie, ważne jest ich regularne przyjmowanie, dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

prawidłowy puls u seniora

Jaki wpływ ma prawidłowy puls i ciśnienie na zdrowie seniora?

Prawidłowe ciśnienie krwi jest kluczem do zdrowego funkcjonowania wszystkich narządów. Nadciśnienie, diagnozowane, gdy przekroczy pewne normy, może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak uszkodzenie wzroku (retinopatia) czy nerek (nefropatia).

Stanowi również istotny czynnik ryzyka dla chorób układu krążenia, takich jak niewydolność serca, miażdżyca, udar, zawał czy rozwarstwienie aorty. Szacunki wskazują, że aż 30% osób z nadciśnieniem może nie zdawać sobie sprawy z tego schorzenia. Nadciśnienie często określa się mianem „cichego zabójcy”, ponieważ nieleczona choroba może znacząco skrócić życie.

Aby dbać o zdrowe ciśnienie, niezbędne jest zachowanie właściwej masy ciała, regularna aktywność fizyczna osób starszych oraz zdrowa dieta z ograniczeniem soli i tłustych produktów.

Co zaburza prawidłowy puls i ciśnienie u osób starszych?

Na prawidłowe tętno u starszej osoby wpływa wiele czynników. Najczęstsze z nich to:

 • nieodpowiednia dieta – konsumpcja produktów bogatych w sól i tłuszcze nasycone, spożywanie przetworzonej żywności, a nawet odwodnienie u starszej osoby często prowadzi do problemów z ciśnieniem;
 • nadwaga i otyłość – nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie dla serca, co może prowadzić do problemów z ciśnieniem i pulsem;
 • brak ruchu – regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi i dobrego pulsu. Niedostatek ruchu z kolei prowadzi do ich zaburzeń;
 • stosowane leki – niektóre mogą wpływać negatywnie na ciśnienie i puls, dlatego ważne jest świadome korzystanie z nich pod nadzorem lekarza;
 • inne schorzenia – choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby tarczycy często wpływają na ciśnienie krwi i puls;
 • używki jak papierosy czy alkohol – palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu mogą prowadzić do trwałych zaburzeń ciśnienia oraz pulsu;
 • czynniki genetyczne – skłonności do nadciśnienia czy problemów z pulsem mogą być dziedziczone w rodzinie, co podkreśla znaczenie regularnych badań i kontroli zdrowia.

Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku wymaga zaangażowania i odpowiedniego monitorowania zmian zachodzących w ciele. Z wiekiem narasta ryzyko różnych dolegliwości, co sprawia, że kluczowe jest monitorowanie pulsu i ciśnienia krwi u osób starszych. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu, ograniczenie alkoholu i kofeiny oraz regularne badania kontrolne są niezbędne dla utrzymania zdrowego ciśnienia. Nie czekaj! Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jaką zapewni opiekunka w Niemczech od zaraz i wprowadź w swoje codzienne życie drobne, pozytywne zmiany już dziś!

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eschborn (65760)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (88l., 163cm, 90kg). Cierpi na demencję i jest po operacji pleców, słabo chodzi. Jest świadomą osobą, nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się przy balkoniku, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji windę przy schodach. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro z 2 pokojami,  łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  15.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Choruje na porażenie poprzeczne. Ma alergię na cytrusy i nietolerancję laktozy. Jest świadomą osobą, komunikacja i orientacja są u niego zachowane. Porusza się na wózku inwalidzkim, są przygotowane wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego i wózek elektryczny. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma urinalkondom i neuromodulację implantową pęcherza moczowego i jelit – stymulacja nerwów krzyżowych. Codziennie o godz. 4:00 trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Codziennie rano przychodzi Pflegedienst do higieny. Podopieczny jest nadal aktywny zawodowo, ma pracę biurową. Codziennie o godz. 10:00 przyjeżdża do niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca około 14:00-16:00. Opiekunka zaczyna pracę o godzinie 16:00. Obiad jest o godz. 17:00. W weekendy Opiekunka zaczyna pracę po godz. 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  26.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Ergoterapia – co to jest?

Ergoterapia – co to jest?

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

„Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości
Avoria