Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Prawidłowy puls i ciśnienie u seniora – co warto wiedzieć?

Z wiekiem organizm staje się bardziej narażony na różne schorzenia i dolegliwości, co sprawia, że regularne monitorowanie kluczowych wskaźników zdrowia i szybkie reagowanie na odstępstwa od normy jest niezwykle ważne. Jednym z najistotniejszych aspektów jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia i pulsu. Jakie są optymalne wartości tych parametrów dla osób starszych? Oto co powinieneś wiedzieć!

Prawidłowy puls u seniora – ile wynosi?

Oprócz ciśnienia tętniczego krwi kluczowym wskaźnikiem zdrowia jest puls, czyli liczba uderzeń serca na minutę. Norma pulsu u starszej osoby wynosi około 60-70 uderzeń. Bradykardia to stan, gdy puls jest zbyt niski, natomiast tachykardia występuje, gdy jest on zbyt wysoki.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie u osoby starszej?

Ciśnienie tętnicze to mówiąc obrazowo siła, z jaką krew oddziałuje na ścianki tętnic podczas przepływu. Istnieją dwa kluczowe parametry ciśnienia:

 • ciśnienie skurczowe, które wskazuje na siłę krwi podczas skurczu serca;
 • ciśnienie rozkurczowe, odnoszące się do siły krwi w tętnicach w trakcie rozkurczu serca.

Na wstępie warto nadmienić, że norma ciśnienia u starszej osoby uzależniona jest ściśle od wieku. Dla dorosłych optymalne ciśnienie to 120-129/80-89 mmHg. Jednak u seniorów dopuszczalne są nieco wyższe wartości. Dla osób w wieku 50+ rekomendowane ciśnienie wynosi 129/85 mmHg, natomiast dla tych zbliżających się do 60 lat, wartość ta to 130/86 mmHg.

Dla ludzi w przedziale wiekowym 60-64 lata optymalne ciśnienie to z kolei ok. 134/87 mmHg. Osoby w wieku 65+ powinny mieć ciśnienie w okolicach 135/88 mmHg. W wieku powyżej 80 lat prawidłowe wartości mogą osiągnąć nawet 140/90 mmHg. Jeśli ciśnienie odbiega od tych norm, konieczne jest omówienie tych anomalii z lekarzem.

Jak zadbać o prawidłowy puls i ciśnienie u seniora?

U seniorów, z uwagi na zmiany związane z procesem starzenia, utrzymanie prawidłowego pulsu i ciśnienia krwi w normie może stanowić spore wyzwanie, jednak jest niezbędne dla zachowania zdrowia i komfortu życia. Nieocenioną pomocą może okazać się profesjonalna opieka w Niemczech, która będzie w stanie na bieżąco monitorować i zapisywać wszystkie zmiany, dbając o bezpieczeństwo seniora.

Regularne badania kontrolne

Częste badania to podstawa. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich kroków w celu ich skorygowania.

Zdrowa dieta

Należy unikać pokarmów bogatych w sól, tłuszcze nasycone oraz cholesterol. Zaleca się jedzenie większej ilości warzyw, owoców, ryb oraz chudego mięsa.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia, takie jak spacery, joga czy tai-chi, pomagają w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi i dobrego pulsu. Warto dostosować intensywność aktywności do indywidualnych możliwości seniora.

Unikanie stresu

Chroniczny stres jest jednym z czynników podnoszących ciśnienie krwi. Znalezienie skutecznych metod relaksacji, takich jak medytacja czy techniki oddechowe, może pomóc w jego redukcji.

Ograniczenie spożywania alkoholu i kofeiny

Zbyt duże ilości alkoholu i kofeiny mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Warto ograniczyć ich spożycie i obserwować, jak organizm na to reaguje.

Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza

Jeśli osobie starszej przepisano leki na ciśnienie, ważne jest ich regularne przyjmowanie, dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

prawidłowy puls u seniora

Jaki wpływ ma prawidłowy puls i ciśnienie na zdrowie seniora?

Prawidłowe ciśnienie krwi jest kluczem do zdrowego funkcjonowania wszystkich narządów. Nadciśnienie, diagnozowane, gdy przekroczy pewne normy, może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak uszkodzenie wzroku (retinopatia) czy nerek (nefropatia).

Stanowi również istotny czynnik ryzyka dla chorób układu krążenia, takich jak niewydolność serca, miażdżyca, udar, zawał czy rozwarstwienie aorty. Szacunki wskazują, że aż 30% osób z nadciśnieniem może nie zdawać sobie sprawy z tego schorzenia. Nadciśnienie często określa się mianem „cichego zabójcy”, ponieważ nieleczona choroba może znacząco skrócić życie.

Aby dbać o zdrowe ciśnienie, niezbędne jest zachowanie właściwej masy ciała, regularna aktywność fizyczna osób starszych oraz zdrowa dieta z ograniczeniem soli i tłustych produktów.

Co zaburza prawidłowy puls i ciśnienie u osób starszych?

Na prawidłowe tętno u starszej osoby wpływa wiele czynników. Najczęstsze z nich to:

 • nieodpowiednia dieta – konsumpcja produktów bogatych w sól i tłuszcze nasycone, spożywanie przetworzonej żywności, a nawet odwodnienie u starszej osoby często prowadzi do problemów z ciśnieniem;
 • nadwaga i otyłość – nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie dla serca, co może prowadzić do problemów z ciśnieniem i pulsem;
 • brak ruchu – regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi i dobrego pulsu. Niedostatek ruchu z kolei prowadzi do ich zaburzeń;
 • stosowane leki – niektóre mogą wpływać negatywnie na ciśnienie i puls, dlatego ważne jest świadome korzystanie z nich pod nadzorem lekarza;
 • inne schorzenia – choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby tarczycy często wpływają na ciśnienie krwi i puls;
 • używki jak papierosy czy alkohol – palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu mogą prowadzić do trwałych zaburzeń ciśnienia oraz pulsu;
 • czynniki genetyczne – skłonności do nadciśnienia czy problemów z pulsem mogą być dziedziczone w rodzinie, co podkreśla znaczenie regularnych badań i kontroli zdrowia.

Dbanie o zdrowie w podeszłym wieku wymaga zaangażowania i odpowiedniego monitorowania zmian zachodzących w ciele. Z wiekiem narasta ryzyko różnych dolegliwości, co sprawia, że kluczowe jest monitorowanie pulsu i ciśnienia krwi u osób starszych. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu, ograniczenie alkoholu i kofeiny oraz regularne badania kontrolne są niezbędne dla utrzymania zdrowego ciśnienia. Nie czekaj! Skorzystaj z profesjonalnej pomocy, jaką zapewni opiekunka w Niemczech od zaraz i wprowadź w swoje codzienne życie drobne, pozytywne zmiany już dziś!

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Ergoterapia – co to jest?

Ergoterapia – co to jest?

Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?
Avoria