Dieta i jej wpływ na starzenie się

Słowo „dieta” codziennie przewija się przez media i powoduje niemały zamęt. Zdecydowanie zbyt wiele ludzi jest jednak nieświadoma, co to słowo naprawdę oznacza. Dieta nie jest jedynie metodą odchudzenia, a (z definicji) „sposobem odżywiania”. Dotyczy zatem każdego z nas. Nie wykluczając przy tym seniorów. Jak powinna wyglądać dieta osoby starszej, żeby jak najdłużej zachowała ona dobre samopoczucie? Jakimi wskazówkami powinna kierować się opiekunka osób starszych, aby zapewnić swojemu podopiecznemu zbilansowane posiłki? Przeanalizujmy kilka ważnych punktów.
Rodzaje diet
Dieta niskokalorycznaWygląda na to, że jest to nie tylko sposób na osiągnięcie idealnej sylwetki, ale także na przedłużenie życia! Wielu neurologów i biologów (m. in. z New York University (NYU) Langone Medical Center) wykazało na podstawie licznych badań, iż zmniejszenie przyswajanych kalorii spowoduje mniejszą aktywność genu związanego ze starzeniem się. Oprócz tego diety niskokaloryczne obniżają także ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia, udaru mózgu oraz nowotworu.
Dieta śródziemnomorskaRyby, warzywa, owoce (także suszone), oliwa… To główne produkty składające się na dietę śródziemnomorską. Opiekunki i opiekunowie zdecydowanie powinni zaopatrzyć w nie kuchnie podopiecznych. Nie bez powodu jedynymi z najzdrowszych seniorów w Europie są właśnie Hiszpanie, stosujący dietę śródziemnomorską. Dieta ta może powodować u osób starszych poprawę samopoczucia, a długofalowo także zmniejszyć ryzyko wylewu i zawału.
Antyoksydanty. Jednym z powodów starzenia się organizmów są wolne rodniki. Warto więc skupić się na spożywaniu produktów, które pozwolą nam „pozbyć się” ich z organizmu. W tym przypadku ważne jest, aby zapewniać osobie starszej wiele porcji warzyw i owoców w codziennej diecie. Można także zamienić pieczywo jasne na ciemne (zawierające więcej witamin z grupy B).
Przy wprowadzaniu i stosowaniu specjalnych diet należy jednak przede wszystkim pamiętać o rozsądku. Niezmiernie ważne jest, aby zmiany nie były zbyt radykalne, a osoby starsze nie były do nich zmuszane. Warto także zapytać o rady dietetyka lub lekarza. Poza tym, istotne jest, aby nie przesadzić. Nawet przy rozsądnym żywieniu powinno się kierować przysłowiem „co za dużo, to niezdrowo”. Jedzenie jest ważnym elementem życia każdej osoby, także (a może nawet szczególnie?) osoby starszej. Oprócz zbilansowanej diety ważna jest tu także radość, którą niesie ze sobą jedzenie i nie należy o tym zapominać.
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość