Którzy Seniorzy muszą szczególnie uważać podczas upałów?

senior

Tegoroczne lato zaskakuje nas bardzo wysokimi temperaturami. Liczne fale upałów, które rozciągają się nad europejskimi państwami, przynosząc ze sobą gorące masy powietrza. Takie warunki atmosferyczne dają się we znaki nawet młodym organizmom, a co dopiero starszym osobom. Niestety, są też choroby i szczególne schorzenia, które jeszcze bardziej utrudniają funkcjonowanie w takich okolicznościach. Warto wiedzieć co to za przypadki, aby móc być bardziej ostrożnym podczas wyjazdów do opieki w okresie wakacyjnym.

Oparzenia i zmiany na skórze

Słońce niestety jest największym wrogiem dla naszej skóry, a jego nadmierna ilość może doprowadzić do powstawania zmian przednowotworowych typu rogowacenia słonecznego. Przebywanie zbyt długo na słońcu jest niebezpieczne dla wszystkich, a szczególnie dla osób w podeszłym wieku, co w konsekwencji może doprowadzić do choroby takiej jak rak skóry: kolczystokomórkowego, chłoniaka czy czerniaka. Na ochronę przed słońcem powinny zwrócić uwagę osoby z jasną karnacją i dużą ilością znamion, które należy bacznie obserwować, a co ważniejsze- konsultować z dermatologiem, zwłaszcza jeśli zmieniają one kształt i kolor. Jeśli któreś z nich nagle staje się ciemniejsze, a jego brzegi robią się nierówne, postrzępione, należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza.

Choroby układu oddechowego

Wysokie temperatury stwarzają także zagrożenie dla osób z chorym układem oddechowym. Upały są bardzo niebezpieczne dla osób zmagających się z obturacyjną chorobą płuc czy astmą, ponieważ ciepłe powietrze powoduje wysuszanie śluzówek dróg oddechowych. Wskutek tego są one narażone na dużą ilość szkodliwych i drażniących czynników, co może zaostrzyć symptomy chorób. Co gorsza, negatywnie na drogi oddechowe wpływa także gwałtowne chłodzenie organizmu, które może doprowadzić do różnych infekcji, a także rozwoju anginy czy zapalenia zatok.

Niedociśnienie

U osób cierpiących na bardzo słabe ciśnienie lub u tych, u których stwierdzona została choroba jaką jest hipotonia, mogą wystąpić poważne zaburzenia.  Upały mogą wówczas doprowadzić do omdleń czy zasłabnięć. Podczas takich warunków zwiększa się również ryzyko wystąpienia zakrzepów. Gdy organizm szybko traci płyny i nie są one na bieżąco uzupełniane, krew staje się gęstsza. Może to skutkować także pogorszeniem się stanu chorych zmagających się z żylakami nóg.

W czasie upałów szczególnie powinny także uważać osoby z wszelkiego rodzaju schorzeniami i chorobami dotyczącymi układu krążenia, kamicą nerkową, a także cukrzycą. Lepiej “dmuchać na zimne”, a w tym wypadku… na “ciepłe” 🙂

Powrót

Najnowsze artykuły

Urodziny i Imieniny w Niemczech

Jak obchodzone są urodziny i imieniny u naszych sąsiadów? Urodziny to zawsze wyjątkowy dzień dla...

Czytaj całość

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Planujesz zostać Opiekunką lub Opiekunem osób starszych w Niemczech lub chcesz podnieść swoje kwalifikacje i...

Czytaj całość

Wiosenne porządki

Porządki

Wiosna to między innymi czas porządków. Chcemy, aby nasze domy i mieszkania pachniały świeżością, abyśmy...

Czytaj całość
Polecane wpisy

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Zawał – pierwsze objawy

Choroby, które najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku

choroby

“Kto Ty jesteś? Polak mały…” – Święto Niepodległości

Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.