Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?

Sposoby na upał – czyli jak przetrwać upały z Seniorem?

Nie ma co ukrywać, lato potrafi dać w kość. Szczególnie cierpią na tym osoby starsze, które ciężko znoszą taką pogodę. Zadyszki i ogólne zmęczenie to objawy na porządku dziennym. Co szczególnie zagraża? Jak przetrwać upalne dni z Seniorem? Jakie domowe sposoby na upał polecamy? Odpowiadając na te pytania, postanowiliśmy zebrać wszystkie najbardziej przydatne informacje i stworzyć dla Was zbiór, który z pewnością przyda się każdej Opiekunce, jak i każdemu Opiekunowi.

Witamina D3 a skóra seniora

Witamina D3 w naszym organizmie występowała od zawsze, ale „popularna” stała się dopiero stosunkowo niedawno. Jest to witamina, która powstaje w naszym organizmie wskutek działania promieni słonecznych, przechodząc oczywiście wcześniej przez wiele procesów biochemicznych. Witamina D3 jest bardzo ważnym składnikiem przy leczeniu np. osteoporozy, ponieważ wpływa na zatrzymywanie w organizmie wapnia, będącego podstawowym minerałem budującym kości. Dodatkowo witamina ta pozwala także na obniżenie cukru u diabetyków, co usprawnia funkcjonowanie osób starszych chorych na cukrzycę. O czym mówi się rzadziej, witamina D3 wpływa również bardzo pozytywnie na samopoczucie. Jest często podawana osobom ciepiącym na depresję sezonową, spowodowaną niedostateczną ilością promieni słonecznych oddziałujących na organizm.

Promienie słoneczne mają zatem wiele zalet, jednak w trakcie upałów trzeba zachować zdrowy rozsądek, aby nie narobić sobie szkód i by nie odbiło się to na zdrowiu seniora lub naszym.

Najlepszy sposób na upał – poznaj nasze propozycje

Odpowiednie korzystanie ze słońca, wpływa na seniorów bardzo korzystnie. Pamiętajmy jednak, aby być bardzo ostrożnym, bo lepiej zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom. Dzięki przestrzeganiu tych zasad Opiekunka będzie mogła cieszyć się pogodą, a seniorzy spędzą lato z uśmiechem na twarzy. Najważniejsze zasady, których powinniśmy przestrzegać, to:

Ochrona skóry seniora przed słońcem

Każdy słyszał o negatywnym wpływie słońca na organizm. Warto wiedzieć, jak ważna jest ochrona skóry przed słońcem, a w szczególności w przypadku dzieci i osób starszych. Wraz z wiekiem skóra staje się coraz mniej napięta i elastyczna. Co ważne, wystawianie jej na promienie słoneczne, jeszcze bardziej przyspieszy proces jej starzenia. Co więcej, promienie UV (zarówno UVA, jak i UVB) wpływają na rozwój bardzo groźnych nowotworów skóry.

Czy jednak da się jednocześnie chronić skórę przed słońcem i korzystać z jego dobroczynności? Naturalnie! Wiele badań potwierdziło, iż niezależnie od ilości i rodzaju filtra stosowanego na skórę, wytwarzanie witaminy D3 nie jest w pełni zatrzymane i nie powinny pojawić się jej niedobory w organizmie.

Aby najlepiej chronić się przed słońcem, należy zaopatrzyć się w krem z filtrem. Tutaj najłatwiejszym czynnikiem jest opisany na każdym opakowaniu SPF. Najmniejszą ochronę zapewni SPF6, a największą SPF50, czasami można nawet spotkać SPF100. Co ważne, zarówno dla opiekunki osoby starszej, jak i jej podopiecznej – aby krem był najbardziej skuteczny, należy nałożyć go na około 20 minut przed opuszczeniem domu i zaaplikować ponownie po około 2 godzinach (jeśli wciąż jesteśmy wystawieni na działanie promieni słonecznych).

Nie można zapominać, iż narażenie na promieniowanie słoneczne nie występuje jedynie w okresie letnim. Już teraz każdy z nas, a szczególnie opiekunowie i opiekunki osób starszych, powinni wyposażyć się w krem z odpowiednim filtrem, aby zadbać o skórę swoją, a także swoich podopiecznych. Korzystajmy z dobrodziejstw, jakie daje nam słońce mądrze i z umiarem, a przede wszystkim bezpiecznie.

Zadbaj o odpowiedni ubiór podczas upałów

Przygotowanie garderoby jest bardzo istotną kwestią. Najlepiej wybrać takie ubrania, które będą wykonane z naturalnego materiału, np. bawełny czy lnu, a także nie będą przylegać do ciała Seniora. Inne tworzywa mogą utrudniać oddychanie skóry, doprowadzając do nadmiernego pocenia się, a w konsekwencji złego samopoczucia. Należy także pamiętać o noszeniu przy sobie stale butelki niegazowanej wody. Jeśli mamy do dyspozycji wachlarz bądź wiatraczek – też można zabrać, aby ułatwić Seniorowi podróże w takich temperaturach.

Pij dużo wody

Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie, zarówno dla siebie, jak i dla swojego podopiecznego. Wysoka temperatura powoduje, że gruczoły potowe człowieka pracują na wysokich obrotach. Wskutek tego pozbywamy się wody z organizmu, którą trzeba regularnie uzupełniać.

Czym objawia się odwodnienie? Najczęściej jest to ból głowy, rozdrażnienie, spadek energii oraz silne pragnienie. U seniorów, którzy przyjmują leki, odwodnienie prowadzi do zmiany stężenia podawanych substancji we krwi, co może być dużym zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia.

Odwodnieniu można zapobiec, przyjmując dużą ilość płynów. Najlepsza jest woda, jednak można ją zastąpić owocowymi herbatkami czy lekkimi kompotami. Należy również odstawić kawę i mocne, czarne herbaty, które obniżają poziom wody w organizmie.

Jedz lekkostrawne dania

To, co jemy, także wpływa na nasze samopoczucie. Najlepiej przygotowywać posiłki, które nie będą obciążały układu trawiennego naszego Seniora, czyli po prostu wprowadzamy dietę lekkostrawną. Wszelkiego rodzaju zupy krem, gotowane na parze warzywa i białe mięso będą odpowiednie. Lekarze zalecają również spożywanie dużej ilości owoców, które zarówno nawadniają, jak i dostarczają dużej ilości witamin, które w tak upalne dni często tracimy.

starsze kobiety jedzące obiad - jak przetrwać upały
Pomyśl nad pozostaniem w domu

Jeśli nie ma takiej potrzeby, to najlepiej nie wychodźmy na spacery pomiędzy godziną 10:00 a 17:00. Wtedy słońce grzeje najbardziej, a jego promienie są bardzo szkodliwe. Jeżeli natomiast jesteśmy zmuszeni do opuszczenia domu wraz z Seniorem, zadbajmy o jego strój. Warto również zaznaczyć, że nagła zmiana temperatur np. przy wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia może zaszkodzić. Trzeba bardzo zwracać uwagę czy senior nie ma duszności, bądź czy nie robi mu się słabo i w razie potrzeby interweniować. W razie czego można podać mu wodę i na chwilkę usiąść na pobliskiej ławce czy murku, a jeśli to nie pomoże – wezwać pomoc.

O czym pamiętać podczas upału?

Z wysokimi temperaturami nie ma żartów, więc jak przetrwać upały? Przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku. Do każdej sytuacji pogodowej trzeba podejść z głową, czy to mróz czy upał. Należy odpowiednio dobrać ubiór i zadbać o nawodnienie organizmu seniora. Poniżej przedstawiamy dodatkowe sposoby na upały.

Woda, woda, woda… i jeszcze raz WODA!

Nie bez powodu ciągle alarmuje się o spożywaniu dużej ilości wody. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych czy seniorów. Zalecana dawka dla starszej osoby to minimum 2 litry dziennie. Napoje powinny być lekko (nie bardzo, bo można narazić się na infekcję gardła) schłodzone, a najlepiej pić po prostu wodę niegazowaną. Należy unikać wszelkich słodzonych i gazowanych substancji, które tylko narażają na odwodnienie organizmu. W ramach naturalnego chłodzenia można dodać do wody cytrynę lub limonkę.


Przerwa od kofeiny i cukru

Jeśli mamy taką możliwość, odstawmy z diety Seniora kawę i cukier. Oba te składniki bardzo odwadniają oraz spowalniają trawienie, przez co Senior może narzekać na złe samopoczucie i dolegliwości żołądkowe. Nawet jeśli stosujemy je w rozsądnych ilościach.

Konsultacja z lekarzem

Jeżeli nasz Podopieczny przyjmuje leki, a upały pojawiły się nagle podczas naszego zlecenia, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym Seniora, aby dowiedzieć się, czy dane tabletki nie mają złego działania podczas wysokich temperatur. Szczególną opieką należy objąć chorych na układy krążenia, serce, a także Seniorów z nadczynnością tarczycy, kamicą nerkową czy nadwagą. Wszystkie te choroby bardzo utrudniają funkcjonowanie podczas upałów. Najlepiej jest po prostu pozostać wtedy w domu bądź mieszkaniu i odwołać wszelkie wizyty poza miejscem zamieszkania.

Którzy seniorzy muszą szczególnie uważać podczas upałów?

Osoby, które muszą szczególnie uważać na upał to osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, a w szczególności na:

 • Choroby układu oddechowego

Wysokie temperatury stwarzają zagrożenie dla osób z chorym układem oddechowym. Upały są bardzo niebezpieczne dla osób zmagających się z obturacyjną chorobą płuc czy astmą, ponieważ ciepłe powietrze powoduje wysuszanie śluzówek dróg oddechowych. Wskutek tego są one narażone na dużą ilość szkodliwych i drażniących czynników, co może zaostrzyć symptomy chorób. Co gorsza, negatywnie na drogi oddechowe wpływa także gwałtowne chłodzenie organizmu, które może doprowadzić do różnych infekcji, a także rozwoju anginy czy zapalenia zatok.

 • Niedociśnienie

U osób cierpiących na bardzo słabe ciśnienie lub u tych, u których stwierdzona została choroba, jaką jest hipotonia, mogą wystąpić poważne zaburzenia. Upały mogą wówczas doprowadzić do omdleń czy zasłabnięć. Podczas takich warunków zwiększa się również ryzyko wystąpienia zakrzepów. Gdy organizm szybko traci płyny i nie są one na bieżąco uzupełniane, krew staje się gęstsza. Może to skutkować także pogorszeniem się stanu chorych zmagających się z żylakami nóg.

 • Osoby, które mają zmiany skórne bądź oparzenia

Słońce niestety jest największym wrogiem dla naszej skóry, a jego nadmierna ilość może doprowadzić do powstawania zmian nowotworowych typu rogowacenia słonecznego. Przebywanie zbyt długo na słońcu jest niebezpieczne dla wszystkich, a szczególnie dla osób w podeszłym wieku, co w konsekwencji może doprowadzić do choroby takiej jak rak skóry: kolczystokomórkowego, chłoniaka czy czerniaka. Na ochronę przed słońcem powinny zwrócić uwagę osoby z jasną karnacją i dużą ilością znamion, które należy bacznie obserwować, a co ważniejsze – konsultować z dermatologiem, zwłaszcza jeśli zmieniają one kształt i kolor. Jeśli któreś z nich nagle staje się ciemniejsze, a jego brzegi robią się nierówne, postrzępione, należy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza.

Podejmij pracę jako Opiekunka i spędź lato w Niemczech

Ze zdobytą wyżej wiedzą śmiało można ruszać do pracy i zajmować się osobami starszymi nawet w trakcie niesprzyjającej temu pogodzie. Jeśli szukasz oferty pracy jako Opiekunka w Niemczech, zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy znaleźć dla Ciebie wymarzone zlecenie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

Wyobrażenia a rzeczywistość w pracy dla opiekunki osób starszych

(Nie)dobre nawyki żywieniowe – woda i napoje

(Nie)dobre nawyki żywieniowe – woda i napoje

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020
Avoria