Burza i pioruny – jak się przed nimi chronić?
Sezon burzowy ewidentnie uważamy za otwarty. Ilość opadów i wichur również nie pozostaje w tyle. Wiosna w tym roku jest wyjątkowo deszczowa, nie mówiąc już o wahaniach temperatur. To zaś powoduje wyładowania atmosferyczne, które mogą być bardzo niebezpieczne. W związku w tym zespół Avoria postanowił spisać krótki poradnik, w którym podpowiemy wam jak uchronić się, kiedy na dworze szaleje burza.
1. Zamknij okna by chronić się przed burzą
To standardowe działania, które powinniśmy podjąć, będąc w domu. Sam grzmot nie zwiastuje nam uderzenia, a jedynie o nim informuje. Należy pamiętać, że wynika to z praw fizyki i tego, że fale dźwiękowe są wolniejsze od światła, czy też samego wyładowania atmosferycznego. Dodatkowo bardzo niebezpieczne są tzw. pioruny kuliste, które co prawda występują rzadko, jednak charakteryzują się tym, że odbijają się od powierzchni, paląc wszystko po drodze. Aby uchronić się przed tego rodzaju wyładowaniem, sugerujemy zamknąć drzwi i okna.
2. Telefon- tak, gniazdka- nie
Wbrew powszechnym opiniom, telefony nie stanowią większego niebezpieczeństwa dla człowieka o ile… nie są podpięte do gniazdka. Najbardziej niebezpiecznym elementem są właśnie wszystkie urządzenia, które przepuszczają prąd, zatem najlepiej nie używać w trakcie burzy żadnych suszarek, ładowarek i innych rzeczy, które są łączą bezpośrednio nasze ciało z gniazdkiem.
3. Burza na spacerze? Nie panikuj
Jeśli burza zastała cie na spacerze, zachowaj ostrożność i trzeźwość umysłu. Najlepiej małymi krokami, bowiem bieg będzie wywoływać tarcie pomiędzy stopami a podłożem, co może być prowodyrem do uderzenie pioruna akurat w to miejsce. Natomiast jeżeli nie masz możliwości oddalenia się od niebezpiecznego miejsca (np. sklepu) stań w miejscu, koniecznie łącząc ze sobą nogi. Dlaczego? Znowu kłania się fizyka: im szerzej rozstawione nogi, tym większe porażenie ze względu, że zamykasz obwód prądu, który będzie krążył między jedną, a drugą nogą. W żadnym wypadku nie wolno kłaść się i siadać.
4. Określ gdzie jest burza
Według Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego należy zastosować zasadę tzw. 30/30. Polega ona na tym, że jeśli zobaczymy błysk, należy policzyć do 30. Jeśli przed doliczeniem usłyszymy grzmot- burza jest bardzo blisko i należy zachować wszelkie środki ostrożności. Dodatkowo, należy zachować bezpieczeństwo po burzy, mianowicie zostańmy w domu minimalnie 30 minut po ujrzeniu ostatniego pioruna.
5. Samochód bezpieczeństwa- fakt
Jeżeli burza rozpęta się podczas podróży samochodem- nie wychodźmy z niego. To prawda, że to jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc pod warunkiem, że szyby i dach są zamknięte. Należy wówczas zatrzymać się w miejscu (żeby nie powodować tarcia, tak jak w przypadku biegu) z dala od drzew i wysokich elementów. W razie czego zaleca się nie dotykanie metalowych wykończeń, które mogą przewodzić prąd.
Pamiętajmy, że spokój i rozsądek zawsze podpowiedzą nam jak prawidłowo się zachować, dlatego istotne jest aby nie panikować, a co ważniejsze- nie wzbudzać paniki, szczególnie u małych dzieci czy osób w podeszłym wieku.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość