Choroby serca u osób starszych
Osoby starsze dotknięte są wieloma problemami zdrowotnymi, jednak to właśnie choroby układu krążenia należą do najczęstszych z nich. Stają się tak powszechne, że momentami przestają być nawet postrzegane jak problemy zdrowotne, a zwyczajna „normalność”. Chorób tych nie należy jednak dyskryminować, ponieważ mogą one być powodem innych uszczerbków na zdrowiu. Do tego typu dolegliwości należą m. in. nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca.
Nadciśnienie tętnicze u seniora
Przy rozpoznaniu nadciśnienia ważna jest dla nas wartość ciśnienia skurczowego równego i większego od 140 mmHg, a dla rozkurczowego 90 mmHg (140/90). Częstymi odczuwalnymi przez pacjentów objawami nadciśnienia tętniczego jest uczucie gorąca, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy i ból w tylnej części głowy. Jeśli wizyta lekarska potwierdzi występowanie tego schorzenia, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Codzienne mierzenie ciśnienia powinno stać się nawykiem. Ważne jest także przestrzeganie dawkowania leków, nie można sobie w tym przypadku pozwolić na błąd. Jeśli senior pali papierosy, opiekun lub opiekunka powinna spróbować namówić go do rzucenia tego nałogu. Ważne jest także, by w życiu osoby starszej chorującej na nadciśnienie nie brakowało ruchu. Korzystna może okazać się także zmiana diety. Osoby z nadciśnieniem lub zagrożone tą chorobą powinny uważać na jakość swoich posiłków i ich kaloryczność. Jak opisane było także w poprzednim artykule, powinno się także ograniczyć ilość spożywanej soli.
Choroba niedokrwienna serca
Nie jest to jedna choroba, a raczej ich zespół. Charakteryzują się one problemem z docieraniem tlenu do serca, w wyniku czego narząd ten jest niedotleniony. Objawem, który wskazuje na chorobę niedokrwienną serca, jest charakterystyczny, tzw. dławicowy, ból w okolicach klatki piersiowej, który może promieniować do brzucha, ramion czy klatki piersiowej. Należy wtedy bezwzględnie wezwać pomoc medyczną. Powodem tego typu dolegliwości może być np. stres czy inne bardzo silne emocje.
Inne choroby serca
Niewydolność serca, zaburzenia jego rytmu… Istnieje wiele innych chorób, które wywołane są przez zły stan serca i całego układu krwionośnego. Każda z tych chorób wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. Istnieje jednak kilka ważnych wskazówek, które pozwolą ograniczyć ryzyko zachorowań na schorzenia serca. Przede wszystkim, jak już było wielokrotnie wspominane, należy pamiętać o włączeniu ruchu i zdrowej diety do życia osoby starszej, ubogiej w sól. Ważne jest także zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju używek – papierosów, alkoholu czy nawet kawy. A przede wszystkim, nie można lekceważyć zaleceń lekarza.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość