Co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?
Pracę w charakterze opiekuna lub opiekunki osoby starszej na pewno nie można nazwać typową. Obowiązki takiej osoby wiążą się bezpośrednio z kontaktem z konkretnym człowiekiem, bardzo często samotnym, a czasem zupełnie pozbawionym wsparcia rodziny. Z tego względu zdecydowanie nie każdy może podjąć się wykonywania tej pracy. Konieczne są tu odpowiednie predyspozycje i indywidualne podejście do człowieka. Aby podjąć tego typu pracę, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale przede wszystkim sercem.
Jakie wspomniane już predyspozycje powinna więc posiadać idealna opiekunka lub opiekun osób starszych? Pewnie niejedna osoba rozważająca wyjazd do pracy w charakterze opiekuna/ki w Niemczech zadawała sobie to pytanie. Postarajmy się więc sobie na nie odpowiedzieć.
Wrażliwość – cecha dobrej opiekunkiCecha ta, choć pozornie dość błaha, jest niezwykle istotna w zawodzie opiekunki. Pozwala na zbudowanie ciepłych relacji z podopiecznym i jego rodziną. Co ważne, wrażliwość pozwala wczuć się w sytuacje pacjenta i rozpoznać jego najważniejsze potrzeby. Jak we wszystkim, także tutaj potrzebny jest jednak umiar. W przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji, gdy pacjenci odmawiają współpracy, nie można być zbyt uległym. Najlepsze więc będzie znalezienie równowagi. Tym samym przechodzimy do kolejnej cechy…
Elastyczność
Osoba elastyczna, naturalnie nie fizycznie (choć i to może okazać się przydatne 🙂 ), potrafi dopasować się do różnych warunków pracy. Bywają one bardzo odmienne, jednak na pewno trzeba nastawić się na to, że nie jest to praca tylko w konkretnych godzinach. Opiekunowie i opiekunki powinni być gotowi, by wesprzeć swojego pacjenta w ciągu każdej pory dnia. Ważna jest także zdolność wyczucia, jak powinna się zachować opiekunka w danej sytuacji. Nie zawsze łatwo jest być elastycznym, jednak taka cecha zdecydowanie usprawni pracę na stanowisku opiekunki i sprawi, że będzie ona znacznie przyjemniejsza.
Sprawność
Fizyczna, językowa, a także… psychiczna! Oczywiście nie wszystkie muszą być rozwinięte na najwyższym poziomie, jednak wszystkie razem mogą zapewnić nam największą swobodę pracy. Wymagania dotyczące sprawności fizycznej są oczywiście różne i zależne od oferty wybranej przez opiekunkę, trzeba jednak wiedzieć, że praca ta bardzo często polega na wspieraniu osoby, która właśnie sprawności fizycznej jest pozbawiona. Rolą opiekunki jest więc „uzupełnienie” siły podopiecznego. Sprawność językowa nie wiąże się może z pracą fizyczną, jednak w przypadku, gdy podejmujemy pracę za granicą, pomaga nam przełamać barierę językową i poradzić sobie z różnicami kulturowymi. Znajomość języka na najwyższym poziomie nie jest oczywiście wymogiem! Najważniejsze są tu chęci i zapał, by się uczyć. Wtedy aż trudno się nadziwić, jak szybko można się oswoić z językiem, który do niedawna nazywaliśmy „obcym”. A gdzie w tym wszystkim jest psychika? Dobry stan psychiczny sprawi, że praca wcale nie będzie trudna. Wystarczy dobre nastawienie i motywacja, by każdy dzień upływał nam w miłej atmosferze.
Pogoda ducha i poczucie humoru
Choć mogłoby się wydawać, że jest to dość mało istotne, te dwie cechy (najlepiej połączone) zupełnie zmieniają nastawienie ludzi wokół nas do nas samych. Każdy może chyba stwierdzić, że dużo łatwiej współpracuje się z osobą, która ma pozytywne nastawienie do świata i ludzi, a przy tym potrafi także zażartować i sprawić, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech.
Pracowitość
Jak wspomniane było na początku, praca ta nie należy raczej do typowych, z tego więc względu cecha, która pewnie powinna się pojawić na początku listy, wylądowała na samym końcu. Nie jest przez to wcale mniej ważna od pozostałych. Pracowitość ważna jest chyba na każdym stanowisku i stanowi jedną z podstawowych cech idealnego pracownika. Także w branży związanej z opieką.
Nie można jednak zapominać, że praca opiekunki to przede wszystkim ludzie. Dlatego warto pamiętać o tym, by w czasie pracy skupić się na człowieku i jego potrzebach. Choć jest to praca zarobkowa, dla dużej części pacjentów opiekunka stanowi wielkie wsparcie, warto więc pamiętać, by podchodzić do niej z pasją i sercem.
Interesują Cię dodatkowe pieniądze? Sprawdź premie dla Opiekunek w Niemczech
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość