Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

Co łączy obcinanie krawatów z jedzeniem słodkich pączków i faworków? Okazuje się, że w Niemczech tłusty czwartek ma inną tradycję niż w Polsce. Poznaj genezę tłustego czwartku i dowiedz się, jak ten dzień obchodzą Niemcy.

Tłusty czwartek – skąd się wziął?

Tłusty czwartek to jedna z przyjemniejszych polskich tradycji. Ogromne kolejki zniecierpliwionych ludzi do pączkarni, piekarni i sklepów. W ten dzień pączki zdecydowanie górują w naszej diecie. Z nadzieniem czy bez? Z pudrem czy z lukrem? A może faworki? Wybór jest ogromny, więc tego dnia nikt nie liczy kalorii. Jednak czy wiemy, skąd wzięła się ta tradycja? Teorii genezy tłustego czwartku jest co najmniej tyle, ile rodzajów pączków. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

Historia Combrowego Czwartku

W XVII wieku w Krakowie rządy sprawował burmistrz Comber. Był on człowiekiem z zasadami i uważnie pilnował porządku w swoim mieście. Słynął z tego, że potępiał przekupki, szczególnie te z krakowskich targów. Takie działania burmistrza często istotnie utrudniały pracę handlarzom. Comber wyznaczał im w nawet najmniejszych przewinieniach ogromne kary i sankcje, często bardzo niesprawiedliwie. Kiedy dni burmistrza dobiegły końca, a podobno zmarł właśnie w czwartek, handlarze z lokalnych targów zaczęli świętować koniec swoich problemów. Od tej pory, ten dzień nazywano na krakowskich przedmieściach Combrowym Czwartkiem.

Rzymska wiosna

Kolejna legenda głosi, że za „sprawców” tłustego czwartku uważa się mieszkańców starożytnego Rzymu. Rzymianie cieszyli się na nadejście wiosny i z radością żegnali zimę, która sprawiała w tamtych czasach bardzo dużo problemów, przede wszystkim rolnych. Euforia była na tyle nieposkromiona, że w pierwszy dzień wiosny jedzono do syta. Głównie były to tłuste potrawy oraz mięso, co szło w idealnym połączeniu z dużymi ilościami wina. Ten dzień dostał wówczas miano „tłustego dnia”, który ewoluował do dzisiejszego tłustego czwartku.

Koniec karnawału

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, po którym następuje okres Wielkiego Postu. Zatem zwyczaj ten przypisuje się również tradycjom chrześcijańskim. Wierzący w ostatni czwartek karnawału jedli do syta, aby wytrwać 40 dni w ścisłym poście przed Wielkanocą. Początkowo pączki miały nieco inny smak, bo podawano je z… BOCZKIEM! Tak, dawne „pampuchy” (pierwotna nazwa pączka) były na słono, często podawane również ze skwarkami lub słoniną. Pieczywo miało twardszą konsystencję (pierwsze pączki były robione bez drożdży) i smażono je dokładnie tak samo, jak dzisiaj – na głębokim oleju bądź smalcu. Biedniejsze społeczeństwo wypiekało pampuchy w piecach, ponieważ tłuszcz był w tamtych czasach drogim rarytasem.

Tłusty czwartek po niemiecku

Czy Niemcy obchodzą tłusty czwartek? Tak, ale świętują ten dzień w inny sposób niż Polacy – pączki są jedynie dodatkiem do uczczenia historii. Aby zrozumieć, jak wygląda tłusty czwartek w Niemczech i dlaczego ma taki charakter, trzeba cofnąć się do roku 1824.

W XIX wieku udział w zabawach karnawałowych odbywających się na terenie Niemiec brać mogli jedynie mężczyźni. W 1824 roku zwyczaj ten zmieniła grupa kobiet (praczek zatrudnionych w pralni w Beuel), które zdobyły ratusz i tym samym doprowadziły do tego, że kobiety zaczęły uczestniczyć w świętowaniu karnawału. Weiberfastnacht, czyli tłusty czwartek, jest jednocześnie karnawałem kobiet. To dzień upamiętniający minione zdarzenia, które były jednym z kroków do przyznania kobietom pełni praw obywatelskich.

Skoro odpowiedź na pytanie, czy Niemcy obchodzą tłusty czwartek, jest twierdząca, to warto też wiedzieć, że symbol tego dnia – pączki – jest popularny przez cały karnawał. To kolejna różnica między tłustym czwartkiem obchodzonym w Polsce i Niemczech. Weiberfastnacht wypada w czwartek przed Środą Popielcową – to ostatni tydzień karnawału.

Jak wygląda Weiberfastnacht w Niemczech?

Jak świętuje się tłusty czwartek po niemiecku? Weiberfastnacht to nieoficjalne święto państwowe w Nadrenii. Aby upamiętnić odwagę kobiet, które sprzeciwiły się zwyczajowi świętowania w karnawale jedynie przez mężczyzn, odbywa się szereg uroczystości. Do najważniejszych tradycji należą:

 • Symboliczne przejęcie władzy w ratuszu w Beuel – ma to miejsce o 11:11, czyli w godzinę buntu praczek
 • Obcinanie krawatów mężczyznom – krawaty są traktowane jako symbol męskiej władzy, a panowie, którzy zgodzą się na skrócenie krawata, mogą liczyć na całusa
 • Świętowanie w pubach i na ulicach – kobiety biorące udział w Weiberfastnacht  często ubierają się odświętnie

Od Weiberfastnacht należy odróżnić Fastnachtsdienstag – to ostatni wtorek karnawału. Z tym dniem związane są odrębne tradycje.

Jak Niemcy spędzają Fastnachtsdienstag? Jednym ze zwyczajów jest spalenie szmacianej lalki wielkości człowieka, która symbolizuje wydatki poniesione w czasie karnawału. W wielu niemieckich miastach odbywają się parady i karnawałowe pochody.

Co przygotować na tłusty czwartek w Niemczech?

Praca jako Opiekunka w Niemczech wiąże się z koniecznością poznania lokalnych zwyczajów. Niemcy korzystający ze wsparcia Opiekunek często liczą, że te przygotują z okazji tłustego czwartku domowe smakołyki – faworki czy pączki. Jeżeli nie ma przeszkód zdrowotnych, aby senior spożywał tłuste i słodkie wypieki, rozwiązaniem może być usmażenie Berliner Pfannkuchen. Czym są Berliner Pfannkuchen i jaki jest na nie przepis?

Berliner Pfannkuchen to tradycyjne pączki (bez dziurki w środku, która jest charakterystyczna dla donatów). Do ich wypieku używa się: mąki, drożdży, cukru, masła, jajek i mleka. Ilość poszczególnych składników zależy z kolei od liczby pączków. Mimo że istnieje wiele wersji tego wypieku, to wszystkie łączy to, że ciasto należy smażyć na głębokim tłuszczu.

Seniorowi – zamiast pączków nadziewanych marmoladą lub dżemem i posypanych cukrem pudrem czy ozdobionych lukrem – można podać też tradycyjne faworki.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kernen (71394)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  15.05.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Maria (89l., 95kg, 164cm). Cierpi na demencję, nadciśnienie, jest osobą po wylewie, ma słabszy słuch – nosi aparat słuchowy. Orientacja jest u niej zachowana, ale występuje zakłócona mowa i rozumienie (skutek udaru). Podopieczna jest osobą leżącą, przesadza się ją na krzesełko a toaletą za pomocą podnośnika. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne, krzesełko pod prysznic i wózek inwalidzki. Podopieczną głównie myje się w łóżku, ale włosy przy umywalce w łazience. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojna, miła, optymistyczna, zawsze uśmiechnięta i za wszystko dziękuje. 1x w tygodniu ma fizjoterapię, a 2x ergoterapię. Codziennie do lekarstw i rajstop uciskowych przychodzi Pflegedienst.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 5 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wiesbaden (65197)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  27.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (59l., 42kg, 165cm), choruje od lat na stwardnienie rozsiane, ma zakłóconą orientację. Seniorka prawie nie mówi, mimo to stara się, aby komunikacją z nią była zachowana. Porusza się głównie na wózku, współpracuje przy transferze (jest lift). Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy zdarza się tylko sporadycznie. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu.

  Pani mieszka sama w mieszkaniu na parterze. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi Opiekunka, do sklepu jest 10 min. piechotą.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Sinn (35764)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  23.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinrich (83l., 53kg, 175cm). Cierpi na osłabienie starcze, nowotwór, niedosłuch i ma słabszy wzrok. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, potrzebuje wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ma cewnik i pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  Mieszka w domu dwurodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. W tym samym domu, ale w osobny mieszkaniu mieszka syn z rodziną.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jak spać..?

Jak spać..?

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Praca dla opiekunek na niemieckich warunkach

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca u seniorów
Avoria