Filary szczęśliwej starości
Zdrowia, szczęścia, pomyślności… To życzenia, które złożyć można praktycznie każdemu. Życzymy także „stu lat”, a jednak wydaje się, że nie tak łatwo da się pogodzić jedne i drugie życzenia. Co można zrobić, aby zapewnić sobie szczęśliwą starość? Dla osób młodych może się to wydawać aspektem bardzo odległym, jednak dla opiekunów i opiekunek seniorów starość nie jest raczej obcym tematem. Dbanie o dobre samopoczucie w tym czasie jest ważne nie tylko ze względu na nas samych, ale także naszych bliskich i w przypadku opiekunów, także ich podopiecznych, radzi Avoria.
Jest kilka dość ogólnikowych wytycznych, którymi powinniśmy się kierować, aby w późnym wieku nie martwić się za bardzo ani o zdrowie, ani o szczęście.
Dieta i aktywność fizyczna jako filar szczęśliwej starości
To temat, który był już tu poruszany kilkukrotnie. Każda opiekunka pracująca u osób starszych wie, jak ciężko czasem pogodzić dietę i gotowanie z gustem osoby starszej. Mimo to dieta często może być najlepszym lekarstwem. Pozwala wzmocnić nie tylko odporność, ale ogólne funkcjonowanie każdego układu naszego ciała, w zależności od tego, na jakich składnikach odżywczych się skupimy. Dietetyka jest tematem bardzo obszernym, ale w związku ze specyfiką pracy z seniorami, należy mieć na uwadze, jak bardzo może być istotna. Aktywność fizyczna, jak zostało opisane w poprzednim wpisie, jest szczególnie ważna dla utrzymania dobrego samopoczucia. Może także wpłynąć na lepszy stan psychiczny.
Rodzina i przyjaciele
Społeczeństwo jest bardzo ważnym aspektem życia każdego człowieka. Ludzka psychika bardzo korzysta z kontaktu międzyludzkiego. Z tego względu powinniśmy możliwie dbać o dobre relacje z bliskimi. W przypadku osób starszych często może okazać się, że bardzo doskwiera im samotność. W takiej sytuacji najlepiej jest możliwie najlepiej zapewnić pacjentowi towarzystwo, nie tylko jako opiekun, ale także najbliższa mu osoba. Będzie to wpływało korzystnie nie tylko na podopiecznego, ale także na samego opiekuna.
Hobby osoby starszej
Choć może się to wydawać błahe, znalezienie czegoś, co nas interesuje i będzie ucieczką od rzeczywistości, może dać więcej szczęścia niż się przypuszcza. Rodzaj zainteresowania nie jest tu w zasadzie aż tak istotny. Nawet, jeśli do zainteresowań osoby starszej należy jedynie rozwiązywanie krzyżówek, jest to coś, co zapewnia mu radość na co dzień. Niewielu z nas ma taki aspekt swojego codziennego życia. Tą sferę również można pogodzić z pracą opiekunki. W końcu hobby podopiecznego może okazać się interesujące także dla drugiej osoby.
Sen
Sen jest często bardzo bagatelizowany. Jednocześnie jego niedobór może fatalnie wpływać na samopoczucie i zdrowie każdej osoby, a szczególnie osoby starszej, wymagającej szczególnej opieki. Kwestia „rozłożenia” czasu snu jest w tym przypadku bardzo indywidualna. Jedni preferują drzemki, inni przesypiają spokojnie pełne noce. Najważniejsze jest jednak, aby starać się nie pomijać tego etapu dnia.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość