Hipotonia – nieprzyjaciel seniorów
Nieunormowane ciśnienie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Szczególnie często występuje wśród osób starszych, u których ogólny stan zdrowia nie należy do najlepszych. Hipotonia, czyli niskie ciśnienie, jest dość niebezpiecznym defektem zdrowotnym, na który warto zwrócić uwagę.
Hipotonia to stan ciśnienia, który jest niższy od uznawanego za normalny. W zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia danej osoby, ciśnienie, które nie powinno budzić niepokoju może się nieco różnić. W związku z tym ciężko określić jest sztywną granicę hipotonii, czyli niskiego ciśnienia. Przyjmuje się jednak, że zaczyna się ona od 100 / 60 mmHg.
Przy problemach z ciśnieniem bardzo ważnym jest dokonywanie jego regularnych pomiarów. Na ciśnienie ma bowiem wpływ wiele różnych parametrów, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Opiekunowie i opiekunki powinni więc zwracać uwagę na systematyczne domowe badania ciśnienia, u wszystkich podopiecznych, nawet tych, u których nie zostały stwierdzone jeszcze problemy z układem krwionośnym.
Czy oprócz złych wyników pomiarowych hipotonia daje inne objawy? Trudności z koncentracją, uczucie senności, ogólne osłabienie, a także bóle głowy i zawroty głowy, to niektóre z nich. Bardzo charakterystyczny jest także szum w uszach, który powinien wzbudzić podejrzenia opiekuna lub opiekunki.
Hipotonia, tak jak i nadciśnienie, mogą i powinny być leczone farmakologicznie. Dla tych jednak, którzy chcą wspierać zdrowie swoich podopiecznych także domowymi sposobami, bardzo ważna powinna być informacja, aby wprowadzić do życia seniora nieco więcej regulowanego i nieprzesadnego ruchu. Oprócz tego, ważne jest także zwiększone spożycie wody. Hipotonicy mogą także pozwolić sobie na nieco bardziej słone potrawy. Powinni za to unikać przegrzania, zwłaszcza w przypadku kąpieli.
Hipotonia może prowadzić do zasłabnięcia, w związku z czym konieczne jest jej leczenie i zapobieganie niebezpiecznym objawom. Uregulowane ciśnienie krwi może znacznie wpływać na jakość życia osoby starszej.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość