Jak zmienia się nasz charakter?
Charakter i cechy osobowości to aspekt życia każdego człowieka. Często jednak nie zastanawiamy się nad tym, jak dochodzi do zmian w naszym światopoglądzie. Zdaje się to być czymś tak oczywistym, że nie staramy się poznać mechanizmu działania tego procesu. Wiele z poniższych stwierdzeń może wydawać się bardzo oczywistych, jednak ze względu na to, iż same opiekunki osób starszych oraz ich podopieczni mogą mieć dużą styczność z tematem, warto jest zastanowić się nad niektórymi kwestiami, szczególnie, jeśli zmagamy się z kryzysem w pracy.
Czynniki wpływające na zmianę charakteru
Ludzki charakter zmienia się głównie ze względu na wszelkiego rodzaju przeżycia, przemyślenia i refleksje. Nic dziwnego więc, że u osób starszych widoczna jest duża różnica między ich światopoglądami na przestrzeni lat. Można też mówić o pewnej upartości u seniorów, którą na pewno niejeden z nas zauważył. Pozornie może się to wydawać wynikiem braku obiektywizmu. Osoby starsze mają tak bogate doświadczenie życiowe, że zdają się uważać swoje zdanie jako jedyne słuszne. Nie jest to jednak zupełnie prawdziwe. Owa upartość, według niektórych badań, może okazać się raczej wynikiem strachu. Lęki związane z chorobami, utratą samodzielności i wielu bliskich, powoduje, że silne obstawanie przy swoim zdaniu jest pewnym mechanizmem obronnym. Dzieje się tak, ponieważ każda zaproponowana zmiana może skutkować niekorzystnym lub niebezpiecznym dla seniora wydarzeniem. To ewidentny powód, by postarać się o więcej zrozumienia względem osób starszych.
Istotnym czynnikiem wpływającym na przekształcenia w ludzkim charakterze jest zmiana otoczenia. Tak jak w przypadku opiekunek lub opiekunów osób starszych, które wyjeżdżają do pracy do Niemiec, wpływ innej kultury, języka i totalna zmiana otaczających je ludzi, jest tak ogromna, że zmiany w charakterze są wprost nieuniknione. Nie musi to oczywiście być coś złego. Wiele można się nauczyć ze zbioru pozytywnych doświadczeń, ale także tych, które były dla nas pewnego rodzaju wyzwaniem. Nawet tęsknota za domem może okazać się na swój sposób motywująca. Czasem odległość, która dzieli nas z bliskimi, wzmacnia te relacje jeszcze bardziej.
Wszystko to wpływa mniej lub bardziej na charakter opiekunki, ale także podopiecznego. W końcu początkowo obca osoba, z innego kraju, ingerująca tak bardzo w życie seniora, to wielka zmiana w jego życiu. Nawiązane w czasie pracy więzi i relacje z podopiecznymi, mogą kształtować światopogląd obu stron. Od nas zależy, czy wpływ ten będzie pozytywny, czy negatywny. Warto mieć więc na uwadze, że nasze czyny i podejście do drugiej osoby, odbija się w naszym i ich charakterze, czego skutki mogą być naprawdę długofalowe.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość