Koronawirus: 12 zasad higieny w czasie epidemii
Ostatnie miesiące są ciężkie dla większości z nas. Śledzimy komunikaty i staramy się stosować do zasad, które publikuje rząd. Jednak, w sieci możemy znaleźć sporo przekłamać i fałszywych informacji. Jak zatem zadbać o swoje zdrowie, szczególnie będąc na zleceniu?
Najważniejsze zasady
- Dbaj o swoją odporność. Staraj się spożywać zbilansowane posiłki, aby dostarczyć do organizmu niezbędnych witamin. Pamiętaj też o regularnym nawadnianiu organizmu zwykłą wodą.
- Myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj je płynami z alkoholem o stężeniu minimum 60%. Kontaktowaliśmy się z rodzinami prosząc ich o odpowiednie wyposażenie domu Podopiecznego w środki higieny zalecane przez rząd. To Twoje miejsce pracy i powinieneś czuć się bezpiecznie.
- Unikaj dotykania innych ludzi. Jeśli przychodzi rodzina Podopiecznego nie podawaj ręki i staraj się zachować odległość minimum 1,5 metra.
- Jeśli jesteś poza domem lub wiesz, że dotykałeś powierzchni publicznych, nie dotykaj twarzy (szczególnie ust, nosa i oczu). Pamiętaj, że wirusy przenoszą się drogą kropelkową.
- W miarę możliwości nie wychodź z domu, a zakupy staraj się robić online. Jeśli Podopieczny ma pewne nawyki i chce wychodzić (np. na cmentarz do bliskich), staraj się przekonać tę osobę o pozostaniu w domu.
- Unikaj miejsc publicznych i zbiorowisk ludzi.
- Jeśli kaszlesz lub czujesz się osłabiony – obowiązkowo noś maseczkę i rękawiczki podczas kontaktu z Podopiecznym.
- Zwracaj podwójną uwagę na higienę Seniora i przypominaj o częstym myciu rąk.
- Regularnie oczyszczaj powierzchnie, których często dotykasz zarówno Ty, jak i Podopieczny (biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła). Pamiętaj też o prawidłowej dezynfekcji telefonu. Więcej o tym pisaliśmy w poprzednim artykule.
- Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych (np. na stronie gov.pl/koronawirus).
Grunt to zdrowy rozsądek
Twój Podopieczny potrzebuje Cię szczególnie w tym ciężkim dla nas wszystkich czasie, gdzie Koronawirus jest już w większości krajów. Większość z Seniorów jest przerażona ze względu na wysoki poziom ryzyka. Starajmy się być wsparciem dla nich wsparciem. Bez Ciebie będzie im bardzo ciężko.
Jeśli masz jakieś pytania możesz pisać na avoria@avoria.pl lub na naszym Facebooku.
Dbaj o siebie i Seniorów. Zdrowie jest najważniejsze.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość