Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec jako opiekunka po raz pierwszy lub tylko się nad nim zastanawiasz, pewnie nie raz pojawiły się u Ciebie wątpliwości z tym związane. Ciężko poradzić sobie samemu z nowym wyzwaniem. Postanówmy się więc przygotować pewną listę czynności i faktów, dotyczących wyjazdu, które przydadzą się każdej osobie planującej podjęcie takiej pracy.

O czym powinna pamiętać opiekunka osób starszych wyjeżdżając do pracy?

 1. Spakuj różne rzeczy. Wyjazdy organizowane są na dłuższy okres czasu niż parę dni, więc zazwyczaj prognozy pogody nie są zbyt skuteczne. Należy być więc przygotowanym na różne warunki pogodowe i różne okazje.
 2. Własne kosmetyki oraz ręcznik. Na miejscu pewnie nie będzie problemu z zakupem kosmetyków, ale nigdy nie wiadomo, jakie warunki Cię zastaną. Warto być przygotowanym na wszystko. Używanie własnego ręcznika będzie też pewnie znacznie przyjemniejsze.
 3. Weź ze sobą Paszport lub dowód osobisty jest absolutnym wymogiem w czasie pobytu za granicą. Potwierdza on naszą tożsamość i jest niezwykle ważny np. gdy wsiadamy do autokaru „na nazwisko”.
 4. Bez ładowarki ani rusz. Jeśli często używasz telefonu lub komputera, nie zapomnij o ł Może się ona przydać w bagażu podręcznym, nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy możliwość podładowania naszego elektronicznego sprzętu.
 5. Nie zapomnij o gotówce, pamiętając oczywiście o dobrej walucie. Naturalnie kwoty, które ze sobą zabieramy nie powinny być zbyt wysokie, jednak własne pieniądze zawsze się przydadzą. Warto też postarać się o uzbieranie kilku monet, te przydadzą nam się na stacji benzynowej.
 6. Zapoznaj się z ofertą. Przedstawiana Ci oferta pracy zawiera bardzo ważne informacje, które mogą Ci się przydać na miejscu. Możesz poczytać o chorobach pacjenta, do którego jedziesz, jeśli nie miałaś/eś jeszcze z nimi stycznoś Doda Ci to pewności siebie na miejscu.
 7. Weź ze sobą coś Wyjeżdżając nie możemy mieć na pewno zbyt dużo bagażu, jednak coś, co przypomina nam o domu doda nam otuchy. Może to być właściwie każda drobnostka, a nawet ulubiona przekąska. Może akurat pacjentowi przypadną do gustu polskie łakocie i pozwoli Ci to łatwiej przełamać przełamać lody? 🙂
 8. Spróbuj otoczyć się językiem niemieckim. Nikt nie będzie Cię namawiał do rozmawiania ze wszystkimi bliskimi w języku niemieckim, jednak oswojenie się z brzmieniem języka przed wyjazdem sprawi, że łatwiej będzie Ci się później przyzwyczaić i „przestawić” na mówienie w tym ję Może to być jakiś artykuł w internecie, książka lub film po niemiecku, a jeśli czujesz, że ten język nigdy nie był Twoją mocną stroną warto przeczytać… bajkę! I to najlepiej jakąś, którą dobrze znasz. Przypomnisz sobie wtedy dość proste słownictwo, a nauka stanie się przyjemniejsza. Możesz też przejrzeć kilka najważniejszych zwrotów używanych w opiece.
 9. Zrób sobie listę. Może nie dokładnie taką jak ta tutaj, ale taką znacznie prostszą, z wypisanymi na niej rzeczami, które musisz zabrać lub załatwić przed wyjazdem. To da Ci pewność, że niczego nie zapomniałaś/eś.

Wyjazd za granicę może początkowo wydawać się stresujący, jednak gdy już mamy pewność, że dobrze się na niego przygotowaliśmy, podejdziemy do tego znacznie spokojniej. Warto przygotować się na różne ewentualności.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bischweier (76476)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Eva (95l., 45kg, 150cm). Cierpi na demencję. Nosi okulary. Ma problemy z mową, czasami mówi niewyraźnie. Jest świadomą osobą, orientacja jest u niej całkowicie zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Pani Eva nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój  z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu pieszo jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Choroby serca u osób starszych

Choroby serca u osób starszych

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

Zupy- zdrowe, dietetycznie i dla każdego

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?

Śmierć Podopiecznego – co należy zrobić?
Avoria