Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do opieki?

Jeśli planujesz wyjazd do Niemiec jako opiekunka po raz pierwszy lub tylko się nad nim zastanawiasz, pewnie nie raz pojawiły się u Ciebie wątpliwości z tym związane. Ciężko poradzić sobie samemu z nowym wyzwaniem. Postanówmy się więc przygotować pewną listę czynności i faktów, dotyczących wyjazdu, które przydadzą się każdej osobie planującej podjęcie takiej pracy.

O czym powinna pamiętać opiekunka osób starszych wyjeżdżając do pracy?

 1. Spakuj różne rzeczy. Wyjazdy organizowane są na dłuższy okres czasu niż parę dni, więc zazwyczaj prognozy pogody nie są zbyt skuteczne. Należy być więc przygotowanym na różne warunki pogodowe i różne okazje.
 2. Własne kosmetyki oraz ręcznik. Na miejscu pewnie nie będzie problemu z zakupem kosmetyków, ale nigdy nie wiadomo, jakie warunki Cię zastaną. Warto być przygotowanym na wszystko. Używanie własnego ręcznika będzie też pewnie znacznie przyjemniejsze.
 3. Weź ze sobą Paszport lub dowód osobisty jest absolutnym wymogiem w czasie pobytu za granicą. Potwierdza on naszą tożsamość i jest niezwykle ważny np. gdy wsiadamy do autokaru „na nazwisko”.
 4. Bez ładowarki ani rusz. Jeśli często używasz telefonu lub komputera, nie zapomnij o ł Może się ona przydać w bagażu podręcznym, nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy możliwość podładowania naszego elektronicznego sprzętu.
 5. Nie zapomnij o gotówce, pamiętając oczywiście o dobrej walucie. Naturalnie kwoty, które ze sobą zabieramy nie powinny być zbyt wysokie, jednak własne pieniądze zawsze się przydadzą. Warto też postarać się o uzbieranie kilku monet, te przydadzą nam się na stacji benzynowej.
 6. Zapoznaj się z ofertą. Przedstawiana Ci oferta pracy zawiera bardzo ważne informacje, które mogą Ci się przydać na miejscu. Możesz poczytać o chorobach pacjenta, do którego jedziesz, jeśli nie miałaś/eś jeszcze z nimi stycznoś Doda Ci to pewności siebie na miejscu.
 7. Weź ze sobą coś Wyjeżdżając nie możemy mieć na pewno zbyt dużo bagażu, jednak coś, co przypomina nam o domu doda nam otuchy. Może to być właściwie każda drobnostka, a nawet ulubiona przekąska. Może akurat pacjentowi przypadną do gustu polskie łakocie i pozwoli Ci to łatwiej przełamać przełamać lody? 🙂
 8. Spróbuj otoczyć się językiem niemieckim. Nikt nie będzie Cię namawiał do rozmawiania ze wszystkimi bliskimi w języku niemieckim, jednak oswojenie się z brzmieniem języka przed wyjazdem sprawi, że łatwiej będzie Ci się później przyzwyczaić i „przestawić” na mówienie w tym ję Może to być jakiś artykuł w internecie, książka lub film po niemiecku, a jeśli czujesz, że ten język nigdy nie był Twoją mocną stroną warto przeczytać… bajkę! I to najlepiej jakąś, którą dobrze znasz. Przypomnisz sobie wtedy dość proste słownictwo, a nauka stanie się przyjemniejsza. Możesz też przejrzeć kilka najważniejszych zwrotów używanych w opiece.
 9. Zrób sobie listę. Może nie dokładnie taką jak ta tutaj, ale taką znacznie prostszą, z wypisanymi na niej rzeczami, które musisz zabrać lub załatwić przed wyjazdem. To da Ci pewność, że niczego nie zapomniałaś/eś.

Wyjazd za granicę może początkowo wydawać się stresujący, jednak gdy już mamy pewność, że dobrze się na niego przygotowaliśmy, podejdziemy do tego znacznie spokojniej. Warto przygotować się na różne ewentualności.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  1950 €


  Data wyjazdu:

  09.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 165cm, 85kg). Choruje na cukrzycę, niewydolność serca, depresję, jest osobą po udarze, ma lekką demencję. Nosi okulary. Jest całkiem świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Czasami zdarza jej się inkontynencja, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy przy WC.

  Seniorka lubi towarzystwo, jest spokojna. Czyta gazety i lubi grać w gry.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W osobnym mieszkaniu mieszka syn z żoną i z dziećmi. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W zakupach pomaga rodzina. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Weissach im Tal (71554)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  20.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Sandra (54l., 167cm, 65kg). Cierpi na nadciśnienie, niewydolność serca, cukrzycę, depresję. Nosi okulary. Ma czasami problemy ze znalezieniem słów. Porusza się przy pomocy rollatora, na spacery ma wózek. Ubiera się sama, ale potrzebuje pomocy przy higienie. Nie ma inkontynencji, ale zapobiegawczo zakłada sobie pieluchy. 1x w nocy potrzebuje pomocy (trzeba jej pomóc wstać z łóżka, aby poszła do WC).

  Pani Sandra 30 lat temu przeszła 4x nowotwór, a później miała wypadek, który spowodował skutki neurologiczne – stąd też jej aktualny stan zdrowia. Potrzebuje dużo motywacji do działania. Jeździ na rowerku stacjonarnym.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Ma kota. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 15 minut. Jest rower oraz samochód.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Senior zimą

Senior zimą

Naturalne metody na przeziębienie u seniora

Naturalne metody na przeziębienie u seniora

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń

Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń
Avoria