Nadciśnienie – przyczyny, skutki i zapobieganie
Nadciśnienie tętnicze jest jednym ze schorzeń występujących u osób starszych bardzo powszechnie. Spowodowane jest to bardzo dużym wpływem zarówno procesów starzenia, jak i trybu życia na stan układu krwionośnego. Skąd bierze się nadciśnienie i jakie są jego konsekwencje? Czy istnieje sposób zapobiegania nadciśnieniu?
Tak jak w przypadku wielu innych przypadłości wieku starczego, nadciśnienie tętnicze, występujące u osób starszych, może mieć bardzo różne pochodzenie. Przy zdiagnozowaniu choroby w późnym wieku ciężko jest zidentyfikować bezpośrednią przyczynę. Często wskazuje się jednak na tryb życia, którego konsekwencją jest właśnie ta przypadłość. Dodatkowy wpływ mogą mieć także czynniki genetyczne.
Nadciśnienie występuje często u osób otyłych i niedbających o zdrowy styl życia.
Jedną z bardzo częstych przyczyń zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego jest nadmierne spożycie soli. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że maksymalną dawką soli, która dostarcza naszemu organizmowi bardzo dużą dawkę sodu, jest około pół łyżeczki dziennie. Taka porcja przekraczana jest bardzo często zarówno przez osoby młode, jak i starsze. Również brak ruchu, niewłaściwa dieta oraz palenie wyrobów tytoniowych mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?
Objawy nadciśnienia bardzo często skupiają się bezpośrednio na układzie krwionośnym. Można więc odczuć kołatanie serca, a także jego ból i ucisk. Dodatkowo, bardzo wyraźnym i charakterystycznym objawem może być krwawienie z nosa i problemy ze snem. Oprócz tego pojawić się mogą także duszności i ogólna nerwowość. Przy pojawieniu się tego typu objawów, należy skierować się do lekarza, w celu zdiagnozowania możliwej choroby.
Zapobieganie nadciśnieniu – czy to możliwe?
Oprócz leków, które wprowadzone zostaną do życia pacjenta wraz ze zdiagnozowaniem choroby, istotnym czynnikiem w przeciwdziałaniu nadciśnieniu jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia. Pomaga to nie tylko opóźnić rozwój choroby, ale także zapobiega jej wystąpieniu, jeśli dbałość o stan zdrowia rozpocznie się dość szybko. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu, ograniczeniu soli, a także wyeliminowaniu tytoniu oraz alkoholu z codziennego życia. Pierwsze dwa czynniki są szczególnie ważne z punktu widzenia roli opiekuna lub opiekunki w życiu podopiecznego. Ostrożne sporządzanie posiłków i motywowanie do zwiększonej aktywności fizycznej mogą znacznie poprawić stan zdrowia podopiecznego z nadciśnieniem tętniczym.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość