Czy pogoda ma wpływ na osoby starsze?
Osoby starsze bardzo często narzekają na złe samopoczucie związane ze zmianami pogody. Większość z nas zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu kiepskiej pogody na nasz humor, czy związek wahania ciśnienia z bólami głowy. Czym to jest spowodowane i czy faktycznie osoby starsze powinny obawiać się zmian pogody?
W młodym wieku odczuwalność zmian pogody na poziomie zdrowotnym jest praktycznie niezauważalna. Młody organizm jest bowiem bardzo odporny zarówno na wahania temperatur, jak i ciśnienia, a to głównie te dwa parametry odbijają się na samopoczuciu seniorów. Nadchodzącą zimę warto więc przeanalizować ze względu na zmianę pogody, osoby starsze mogą bowiem reagować na nią znacząco.
Nasłonecznienie, które znacznie spada z nadejściem chłodniejszych miesięcy, znacząco wpływa na nasz organizm. Pod wpływem promieniowania słonecznego wydzielane są bowiem endorfiny oraz syntezowana jest w skórze witamina D. Obie grupy substancji mają znaczący wpływ na samopoczucie. Ich spadek skutkować może gorszym samopoczuciem, a nawet apatią. Na agresję, kłótliwość i ogólne zmęczenie wpływać mogą spadki ciśnienia.
Wspomniane już zmiany ciśnienia, zwłaszcza te „w dół” powodować mogą także migreny. Znaczne spadki ciśnienia powodować mogą również zaburzenia pracy serca, w tym zwiększać ryzyko wystąpienia zawału, na co narażone są szczególnie osoby starsze. Związane jest to z trudnością przenikania tlenu, co nie tylko powoduje gorsze dotlenienie tkanek, ale także wymusza znacznie bardziej aktywną pracę serca.
Osoby starsze na pewno zauważyć mogą zmiany reumatyczne, związane z gorszą pracą stawów i bólem. Szczególnie widoczne jest to przy zwiększonej wilgotności powietrza, w tym w przypadku deszczu oraz burzy. Z kolei obniżona temperatura wpływać może na zgęstnienie krwi, co również przejawiać się może zmęczeniem i sennością.
Ze względu na dość indywidualne odbieranie pogody, osoby starsze odczuwać mogą różne dolegliwości związane ze zmianami pogody. Nie można jednak ignorować możliwości faktycznego pogorszenia się ich stanu zdrowia, gdyż istnieje wiele badań potwierdzających, że nawet przyziemna kwestia pogody ma na to znaczny wpływ.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość