Praca opiekunki – fakty i mity
Temat wyjazdów zarobkowych za granicę dla większości Polaków jest zapewne dość obcy. Wiele osób chcąc zdobyć jakąś wiedzę na ten temat, szukamy porad u bliskich. Często jednak zdarza się, że przekazane informacje bardzo mijają się z prawdą. Jak więc jest faktycznie? Obalamy mity związane z pracą w Niemczech!
Mit 1.: W rzeczywistości zarabia się znacznie mniej, niż obiecują firmy.
Kiedy podejmujemy współpracę z uczciwą i doświadczoną agencją pracy, mamy gwarancję, że wynagrodzenie podane w umowie będzie zgodne z tym, które pojawi się na naszym koncie. Naturalnie pod warunkiem, że pracownik wywiąże się z obowiązków zawartych w tej właśnie umowie.
Mit 2.: Nigdy nie wiadomo, gdzie cię wywiozą
Ta odpowiedź również wiąże się z poprzednią. W sytuacji, gdy zatrudnieni jesteśmy przez sprawdzoną agencję pracy, nie musimy się obawiać o coś takiego. Oferty, które są proponowane kandydatkom i kandydatom nie są fikcyjne. Trzeba też wiedzieć, że każda przyszła opiekunka lub opiekun mają prawo wyboru oferty, która ich interesuje zanim wyjadą do Niemiec.
Mit 3.: Na każdej ofercie pacjenci są leżący i trzeba ich dźwigać
Wiele osób nie wie, że oferty bywają naprawdę różne. Oczywiście pojawiają się też takie, gdzie pacjenci wymagają transferu i są niepełnosprawni. Zdecydowanie nie można jednak powiedzieć, że tak wyglądają wszystkie oferty! Praca dopasowana jest to kompetencji oraz preferencji opiekunki. Warto jednak pamiętać, że im większe mamy wymagania, tym trudniej będzie znaleźć odpowiednią ofertę pracy.
Mit 4.: Aby dostać pracę trzeba perfekcyjnie znać język niemiecki
Znajomość języka bardzo pomaga w znalezieniu pracy, a także pozwala na zaoferowanie opiekunce znacznie wyższego wynagrodzenia. Niemiecki na najwyższym poziomie nie jest jednak warunkiem koniecznym. Wystarczy znać język na poziomie komunikatywnym. Jeśli nauka sprawia nam problemy i nie czujemy się pewnie, warto zapisać się na kurs języka niemieckiego lub uczyć się w domu, we własnym zakresie.
Mit 5.: Do opieki nadają się jedynie kobiety
To również nie jest zgodne z prawdą. Choć ofert dla mężczyzn jest znacznie mniej, nie można powiedzieć, żeby nie było ich wcale. Często pacjenci, u których opieka będzie wymagała większej siły trafiają pod skrzydła właśnie mężczyzn. Mimo to w tym przypadku warto uzbroić się w cierpliwość, czekając na odpowiednią ofertę pracy.
To tylko jedne z wielu mitów związanych z pracą w branży opiekunek osób starszych. Jeśli dalej macie wątpliwości i chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, warto zdecydować się na telefon do agencji. Na pewno uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość